Günün Tarihi:4 Haziran 2020

Bu fırsatı kaçırmayın


Milli İstihdam Seferberliği kapsamında İŞKUR istihdam paketleri ve SGK sigorta prim teşvikleri ve kamu borçlarının yapılandırılması hakkında direk olarak esnaf ve iş adamlarını ilgilendiren bilgilendirme semineri yapıldı.

Sunum

İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya’nın ve SGK Sosyal Güvenlik İl Müdürü Erhan Çavuş tarafından yapılan bilgilendirme toplantısına ARSİADER Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Fahri Yeter, ARSİADER Yönetim Kurulu Üyeleri, dernek üyeleri ve Arifiyeli iş adamları katilim sağladı. Bilgilendirme toplantısı ARSİADER Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Fahri Yeter’in açılış konuşması ile başladı.  İki oturum şeklinde gerçekleşen toplantının ilk oturumunda İŞKUR Müdürü Tekin Kaya'nın İŞKUR’un istihdam destekleri konulu sunumu daha sonra yapılan ikinci oturumda ise SGK Sosyal Güvenlik İl Müdürü Erhan Çavuş'un SGK sigorta destek primleri ve kamu borçlarının yapılandırılması hakkında sunumlar yapıldı.

İstihdam Seferberliği

Toplantı açılış konuşmasını yapan ARSİADER Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Fahri Yeter, Arifiye esnaf, sanayici ve iş adamlarının ciddi rağbet gösterdiği istihdam destekleri ve teşvikleri ile borç yapılandırılması çalışmalarının birçok faydasının olduğunu söyledi. İş dünyasını ilgilendiren gelişmeleri yakından takip ettiklerini ifade ederek sözlerine başlayan ARSİADER Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Fahri Yeter, “Devletimizin iş dünyamıza sağladığı kamu borçlarının yapılandırılması ve Milli İstihdam Seferberliği kapsamında neredeyse her esnafın, sanayicinin ve iş adamının yararlanacağı genişlikte olan İŞKUR’un istihdam destekleri ile SGK’nın sigorta prim teşvikleri ve kamu borçlarının yapılandırılması ülkemizin gelişimine doğrudan bir katkı sağlaması açısından önemli adımlardır. Bu teşviklerle  firmalarımızın rekabet güçleri artırılacak ve nihayetinde ülkemiz gelişmiş ülkelerle olan rekabette güçlü ülke konumuna yükselecektir. Dolayısıyla, işverenlerimizi bu destek ve teşviklerden azami ölçüde yararlanmaya ve istihdam seferberliğini desteklemeye çağırıyoruz” dedi.

‘İşsizlerin yanındayız’

Toplantının ilk oturumunda İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, Sakarya’daki istihdam rakamları hakkında bilgi verdi. Geçen yıl işverenlerin kuruma, yaklaşık 40 bin kişilik bir işgücü talebinde bulunduğunu, bu talebin yaklaşık 20 bin kişilik kısmının karşılandığını ifade etti. Kaya, “İşgücü talebinin karşılanabilmesi için İŞKUR olarak işbaşı eğitim programlarının daha nitelikli ve daha çeşitli olması için gayret gösterdiklerini ve ayrıca nitelikli işgücüne işverenlerin de ciddi katkı sağlamaları gerekmektedir. İşverenlerimizin üretime ve ülkemizin gelişmiş ülkeler arasına girmesi için iş ve işçi bulmaya aracılık faaliyetimizin yanında İŞKUR programlarını çeşitlendirerek, işgücümüzün niteliğinin artırılmasını hedeflemiş bulunmaktayız. Bu nedenle özel sektörün istihdam artırıcı her faaliyetine teşviklerle destek olmak, işsizlerinde yanındayız” diyerek verimli toplantıya katılım gösterenler için verimli bir toplantı gerçekleştirdi.

Davet

Toplantının ikinci oturumunda SGK İl Müdürü Erhan Çavuş ise, SGK prim borçlarının yapılandırılmasında son başvuru tarihinin 31 Temmuz 2018 olduğunu hatırlatarak, sigorta prim borçlarının yapılandırılması hakkındaki kanunu ile sigorta prim teşvikleri hususunda işverenleri bilgilendirdi. İl Müdürü Erhan Çavuş, “Bilindiği üzere 7103 sayılı Kanunla sosyal güvenlik prim borçlarına ödeme kolaylığı sağlanmıştır. Bu kanuna göre kurumumuza karşı, her turlu prim, idari para cezası, yersiz ödeme gibi borçların pesin ya da taksitler halinde indirimli olarak ödenmesine imkân tanındı. Bu fırsatı kaçırmamalarını özellikle belirtmek istiyorum. Özellikle, silinen 4/b BAĞKUR primlerinin satın alınmasın da çok büyük avantajların olduğunu, bu imkânlardan yararlanmak isteyen işveren ve sigortalılarımızı il ve ilçe müdürlüklerimize davet ediyoruz” dedi.

Bilgi

İstihdamın arttırılması üretimin üzerindeki işçilik maliyetlerinin azaltılması için 16 civarında uygulanan sigorta prim teşvikleri bulunduğunu belirten İl Müdürü Çavuş, SGK prim teşvikleri hakkında detaylı bilgi vererek, bu teşviklerden işverenlerimizin azami derecede faydalanmasını beklediklerini belirtti.

Teşekkür

Ayrıca, SGK Sosyal Güvenlik İl Müdürü Çavuş’un ve İŞKUR  İl Müdürü Kaya’nın yapmış oldukları sunumlardan bu teşvik paketleri ile devletin işverenlerin ve vatandaşların yanında olduğu bu minvalde işverenlerin ve vatandaşların eskiden gelen devlete karşı ön yargılarını bir kenara bırakarak devletle barışık olmaları gerektiği ve devletin bir engel değil bilakis her işverenin ve vatandaşın arkasında olduğu ortaya çıktı. İŞKUR İl Müdürü Kaya ve SGK Sosyal Güvenlik İl Müdürü Çavuş bilgilendirme toplantısını düzenleyen ARSİADER başkanına, programa katılımından dolayı da ARSİADER üyelerine ve Arifiyeli iş adamlarına teşekkür etti. 

21 Temmuz 2018 , Cumartesi Bu haber toplam 618 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU