Günün Tarihi:25 Şubat 2021

51 sene geçti


Bundan 51 yıl önce 22 Temmuz 1967 yılında bir cumartesi gecesi Adapazarı, Geyve, Akyazı ve Sapanca’da meydana gelen depremle vatandaş korku anlar yaşadı.

Can ve mal kaybının yaşandığı 1967 Adapazarı depreminde 83 kişi hayatını kaybetti. Korku dolu anların yaşandığı depremde  bütün halk o geceyi park ve bahçelerde geçirerek kendilerini güvene aldı. Adapazarı dışında İstanbul ve civar illerde de hissedilen 1967 depremi daha fazla can kaybına sebep olmadan  atlatıldı.

1967 depremi 

22 Temmuz 1967 Cumartesi günü sıcak geçeceği anlatılan bir geceyi karşılamaya hazırlanan Adapazarlılar, birden korkunç bir depremin etkisi ile sarsıldı. Zelzele olmuştu ve halk bu afeti mümkün olduğu kadar kayba uğramadan geçiştirme kaygısına düşmüştü.  İlk sarsıntıyı gece boyunca gelen diğer sarsıntılarda takip etmişti.  Binalar yıkılıyor, kısa bir süre içinde enkaz haline geliyordu. Şehri kaplayan bir toz bulutu, yavaş yavaş kararmaya başlayan semayı daha da koyulaştırıyor, bu hal, vaktinden evvel çökmüş karanlık bir gecenin ürpertisini yaratıyordu. Enkaz altından yükselen iniltiler, uğranılan felâketin ilk anlarda tahmin edilemeyecek ölçüde olduğuna işaret sayılıyor, çaresizlik içinde kıvranan halkın teessürünü bir kat daha artırıyordu. Bereket, askerî birlikler, sivil ve mülkî makamlara bağlı ekipler, kurtarma faaliyetine giriştiler. Parklarda, yatakhanelerde geceyi geçiren vatandaşlar o kara günleri hiç unutmadı. 

23 Temmuz 2018 , Pazartesi Bu haber toplam 735 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU