Günün Tarihi:1 Mart 2021

‘Vergiler Sakarya’da ödenmeli’


Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ, basın mensupları ile fikir alışverişi yapmak ve beraberliği perçinlemek adına “SATSO-Medya Buluşması’nda bir araya geldi. Altuğ, Sakarya’da üretim yapan firmaların vergilerini Sakarya’ya ödeme çağrısı yaptı.

24 Temmuz

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Meclis Başkanı Talip Kuriş ve Yönetim Kurulu Üyelerinin ev sahipliğinde Sertaç Otel’de gerçekleştirilen toplantıya basın mensupları yoğun ilgi gösterdi.  24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle de düzenlenen toplantının açılışında medya mensuplarının bayramını kutlayan Başkan Altuğ, “Tüm basın mensuplarımızın Basın Bayramı’nı kutlar, emekleriniz için SATSO camiası olarak teşekkür ederiz” dedi.

 

Şifre 54

Başkan A. Akgün Altuğ, şehrin ticaretinden üretimine her alanda çalışmalara ivme katmanın yanı sıra şehir aidiyetinin güçlendirilmesi, lobi çalışmalarının hız kazanması ve birlikteliğin güçlü kılınması adına, #Şifremiz54 sloganıyla, şehrin tüm kesimleri ile ortak paydada buluşmak,  farklılıklardan ortak dil oluşturmak amacıyla çalışmalarına devam ettiklerini belirtti.

 

‘Söz sahibi olacağız’

Altuğ, Sakarya’da sadece ekonomide değil, her konuda söz sahibi olacaklarını ve şehrin yöneticileriyle uyum içinde çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Ülke olarak ekonomimizi güçlü tuttukça global arenada söz söyleme ve hareket kabiliyetinde rahatlığımız olacağını dile getiren Altuğ, siyasilere eşit mesafede olacaklarını söyledi.

 

‘Vergiler Sakarya’da verilmeli’

Sakarya, üretimde büyük bir ivme yakaladığını söyleyen Akgün Altuğ, “  Ülke ekonomisi için üretimin odağı olma yolunda hızla ilerleyen ilimiz aynı zamanda uluslararası ticarette de bir cazibe merkezi olmaya aday. Ancak, Sakarya’da üreten firmalar vergisini İstanbul ya da merkezleri bulunan başka illere ödüyor.  Bu durumda, ürettiğinin karşılığını alamayan bir il konumundayız ve büyük kaybımız var. Bizim temennimiz şirketlerin üretimlerini, Sakarya’da yaptıkları gibi vergilerini de Sakarya’ya vermeleridir. Böylece Sakarya, bugün bulunduğu noktadan daha iyi bir konuma gelmiş olacaktır.Büyükşehir Belediyemiz vergilerin Sakarya’ya ödenmesi ile ilimizin aldığı hizmet katkı payının bu oranda artması halkımıza hizmet alanını da geliştirecektir düşüncesindeyiz” ifadelerini kullandı.

 

‘Görüşmeler yapıyoruz’

Altuğ, “ Bu yüzden Vergi Dairemiz ve Sakarya Büyükşehir Belediyemizin işbirliği ile gerekli girişimlerde bulunarak mevcut üretim yapan firmalarımızın vergilerini Sakarya’ya ödemeleri konusunda görüşmeler yapmayı planlıyoruz. Biz biliyoruz ki; vergilerini ödedikleri yerlerdeki vergi dairelerinden daha hızlı hizmeti Sakarya Vergi Dairesi’nden alabilirler. Sakarya’da üreten firmalar vergisini İstanbul ya da merkezleri bulunan başka illere ödüyor. Sakarya’da yaptıkları gibi vergilerini de Sakarya’ya vermeleridir. Böylece Sakarya, bugün bulunduğu noktadan daha iyi bir konuma gelmiş olacaktır. Üretim yapan firmalarımızın vergilerini Sakarya’ya ödemeleri konusunda görüşmeler yapmayı planlıyoruz. Biz biliyoruz ki; vergilerini ödedikleri yerlerdeki vergi dairelerinden daha hızlı hizmeti Sakarya Vergi Dairesi’nden alabilirler. Bununla ilgili görüşme yapmak için Cumhurbaşkanımızdan randevu talep ettik ve en kısa sürede görüşmeyi planlıyoruz” dedi.

 

Tarım toprakları

Sakaryalı kimliğini ön plana çıkarak, geçmişinde Pazar kültürü olan Adapazarı’nın kültürünü canlı tutarak gelecek kuşaklara aktaracaklarını söyleyen Altuğ, yatırımları ilimizin doğasını, doğal potansiyelini bozmayacak şekilde düzenlemenin yanı sıra, kümelenmenin öneminin, sektörel birliktelikten geçtiğini vurguladı.   Altuğ, “ Gelişmenin ve düzenli büyümenin Organize Sanayi Bölgeleri ile mümkün olduğunun farkındalığı ile tarım topraklarımıza zarar vermeden sistemli bir sanayileşmeden yanayız. Sakarya sanayisi Sakarya’nın yüzölçümünün %’de 1’ini bile doldurmamıştır. İstanbul’da %3 olan bu oran Karasu’da oluşması planlanan Mega OSB ile bile %1’i bulamayacaktır. İlimiz için tarımı endüstriye, endüstriyi tarıma tercih etme gibi bir lüksümüz yoktur. Her ikisinin de geliştirilmesi hedeflenmelidir” şeklinde konuştu.

 

Mega endüstri bölgesi

Mega Endüstri Bölgesi hakkında da konuşan Altuğ, “Cumhurbaşkanımızın Mega Endüstri Bölgesi için Sakarya’dan bahsetmesi de bizim gelecek dönemler için ilimizi gelişmelere hazırlamamız gerektiğini ifade ediyor. Karasu Bölgemizdeki münferit yatırım yerinin mega endüstri bölgesi ilan edilmesinden ilimizin geleceği ve gelişimi açısından gurur ve mutluluk duyduk. Mega OSB’mize talepler çerçevesinde, önceliğimiz Sakaryalı büyüme vizyonlu firmalarımız olacaktır” dedi.

 

Ekonomi merkezi

Akgün Altuğ, “OSB’lerle düzenli ve disiplinli bir şekilde sanayileşerek büyümek istiyoruz. Mevcut öngörümüz, 11 OSB ile sanayileşmeyi hedefliyoruz. Sakarya yatırımcılar için doğru bir adrestir. Ulusal ve uluslararası gelişmede ivme kazanmış bir ilin OSB’sindeki firmalar hem ihracatı, hem ekonomiyi hem de istihdamı tetikleyerek daha da büyüyen bir merkezde yer almak büyük avantajlar sağlayacaktır. Organize Sanayi Bölgeleri, liman ve demiryolu yatırımları, işgücü potansiyeli ve üretmeye odaklanmış iş dünyası ile işaret edilen bir ekonomi merkezi olmaya adaydır” diye konuştu.

 

Tarım alanları

Sakarya olarak sanayiyi geliştirirken aynı zamanda tarım ağırlıklı bir il olduğumuzu da söyleyen Altuğ, “Verimli tarım alanlarını sanayiye açmaya karşıyız. Kaynarca Makine İhtisas OSB şu anda Danıştay’da çözümünü bekliyoruz. Ferizli OSB altyapı çalışmaları bitmek üzere birkaç fabrika faaliyete geçti. Kaynarca Mobilya OSB de aynı şekilde ilerliyor. Geyve gıda ihtisas OSB için talep toplamalar devam ediyor. Üçte iki oranında talepler toplandı” dedi.

 

İhracat hedefi

Akgün Altuğ, “Bugün baktığınızda Sakarya, ülke ihracatında da önemli bir yere sahip. Sakarya en çok ihracat yapan iller sıralamasında 7. sırada yer alıyor. İhracatta mobilya makine ihtisas alanında öne çıkmak hedefindeyiz. Küçük ve orta ölçekli işletmelerimizin var olan potansiyellerini değerlendirerek ihracat hacimlerini yükseltmek, rol modellerle ihracata yönlendirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Hedef Pazar toplantılarını artırarak ihracatçı sektörlerimizi nicelik bakımından yükseltmek ve dolayısıyla ilimizin ihracatını yükseltmeyi amaçlıyoruz” dedi.

 

Süs Bitkiciliği Festivali

Altuğ, “Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali’nin hem sektör hem de Sakarya ekonomisine büyük katkı sağlayacak. Festivalin sürekli hale getirilerek sektörde markalaşmanın önü açılacaktır. Sakarya ekonomisine ve süs bitkileri üreticilerine büyük katkı sağlayacak olan festivalin gerçekleşmesi ve süreklilik kazanabilmesi için gayret edeceğiz. Sakarya Ticaret Borsamızın Tarım ve hayvancılık teknolojileri fuarını da destekleyeceğiz” dedi.

 

Fiziki koşullar

Fiziki olarak odanın yapısını değiştirmek amacında olduklarını da söyleyen Altuğ, “Üyelerimize sunduğumuz hizmetleri her geçen gün çağın şartlarına uygun bir şekilde güncellemek ve hizmetlerimizi daha kolay ve hızlı hâle getirmek için çalışıyor; Oda hizmetlerimizi her geçen gün yeniliyoruz. Üyelerimizin talepleri doğrultusunda mevzuat çerçevesinde önemli düzenlemeler yaptık. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi olarak üyelerimizin sorunlarının çözümü noktasında gerekli tüm çalışmaları yapıyoruz. Tek durak Ofis fikriyle SATSO Hizmet Binasının iki yanına yapacağımız ek hizmet binalarının içine tüm üyelerimizin işlerini aynı yerde yapmasını sağlayacak bir sistem kumayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

 

Rakamları açıkladı

İhracat rakamlarını da aktaran Altuğ, “Sakarya’nın ihracatı artıyor 2012 yılında 1,8 Milyar Dolar olarak gerçekleşen il ihracatı 2017 yılında 5,2 Milyar dolara yükselmiştir. 2012 yılı ihracat rakamlarına göre Türkiye ihracatı iller sıralamasında 13. sırada olan Sakarya, 2017 yılı verilerine göre 7. sıraya yükseldi. 2012 yılında ülke ihracatının % 1,2’sini karşılayan Sakarya, 2017 yılında ülke ihracatının % 3,5’ini karşılamıştır. Sakarya’ya gelen turist sayısı artıyor. 2012 yılında Sakarya’ya yerli yabancı toplam 253 bin turist gelirken, 2016 yılında il’e gelen turist sayısı 458 bin olmuştur” dedi.

 

Lobi çalışmaları

Akgün Altuğ açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Sakarya'nın lobisi yok sorusu üzerine konuşan Başkan Akgün Altuğ, "Zaten bir lobi var. İstanbul'da olsun, Ankara'da olsun bir lobimiz var. Bu lobiyi daha sık toplamamız gerekiyor. Bu lobi haricinde dış ticaret lobisi çalışmamız da var. Özellikle Avrupa ülkelerinde yaşayan Sakaryalı birçok işadamı var. Malum Başkent'te birçok büyüğümüz Sivil Toplum Örgütü (STK) sendika genel başkanları, bazı bakanlıklarda önemli durumdalar e bu lobiyi daha canlı tutmalıyız. Dediğim gibi zaten bir lobimiz var ama şu da bir gerçek ki ağlamayan çocuğa meme vermezler. Bu lobiye kaç kişi 'Abi şu işimiz var ve bunu çözelim diye gitmiş. Sonuçta ağlamayan çocuğa meme vermezler biz biraz ağlayacağız” dedi. 

24 Temmuz 2018 , Salı Bu haber toplam 789 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU