Günün Tarihi:18 Ekim 2021

‘Uygunsa yapılır’


CHP Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, olağanüstü kurultay talebiyle imza veren ve vermeyen CHP’lilerin, partinin bütününü oluşturduğuna vurgu yaparak, “İçtüzüğümüze uygun imza varsa kurultay yapılır. Yoksa imzayı toplayanlar, bizim özbeöz kardeşimiz kolkola girecek, mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

Toplantı

Özkoç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, TBMM Genel Kurulunun bu haftaki gündemini değerlendirdi. Meclis’te geçmişten farklı olarak hükümetin, bakanların görüşmelerde yer almadığına vurgu yapan Özkoç, “Meclis’te başbakan yok, hükümet yok, bakanlar yok. Milletvekilleri kendi kendine konuşuyor. Fakat yukardan gelen talimatla vali, sıkıyönetim komutanı oldu” şeklinde konuştu.

Değerlendirme

Özkoç, “Gösteri ve yürüyüş yok. Gözaltı süreleri artırıldı. Göreve iade, sürgüne dönüştürüldü. Kamu personeli için OHAL koşulları, 3 yıl daha devam edecek. Görevden alma için mahkeme kararı aranmayacak. MİT Müsteşarlığı, başkanlık oldu, Başkan’a bağlandı. İstihbarat bütün gücüyle bir tek kişiye hizmet edecek, onu koruyacak, onun daha güçlü olabilmesi için elinden geleni yapacak. Düzenlemelerde milletimiz adına, ülkemiz gerçekleriyle ilgili herhangi bir şey yok. Bir iktidarı, her şeye rağmen nasıl ayakta tutabilirizin kararları var."

Bedelliyi eleştirdi

Bedelli askerlikle ilgili kanunun kapsamına, sağlık nedeniyle askerlikten muaf olanların da alındığına işaret eden Özkoç, "Sağlık nedeniyle başvurmuş, muaf olmuş. Zaten askere gitmeyecek. Neden bunlar bedelli askerlik kapsamına alınır? Bir tek şundan dolayı; bununla ilgili belli ensesi kalınların çocukları bir şekilde doktor raporu alıp, askerlikten muaf edilmiştir. Onlar mahkemeye verilmiş olabilirler ama bunun önünü kesmek, onları da bunun içine dahil edebilmek, yasal hale getirmek için bu düzenleme yapılmış. İnsaf dedirtecek şekilde milletin gözünün içine sokarak, yasalaşmıştır" dedi.

Kumarda rant

Özkoç, TBMM Genel Kurulunda dün kabul edilen kanunla şans oyunlarında ikramiye tutarlarının artırıldığını, kumarın daha meşru halde, daha çok rant sağlayacak şekilde sunulduğunu ifade ederek, “Yoksul vatandaşa ‘işsizsin, cebinde 3-5 kuruşun var, bununla başka yerde kumar oynama, Türkiye'de biz bunu sana sağlıyoruz. Burada oyna ve kaybet, oradan biz trilyonlarca liralık rant elde edelim’ deniliyor. O insanları teşvik ediyorsunuz, çocuklarının rızkına göz dikiyorsunuz, sonra da bize din dersi veriyorsunuz. Yazıklar olsun. 'Faiz haram' dediniz, Türkiye'yi faize mahkum ettiniz. 'Kumar haram' dediniz, kumarın en büyüğünü oynatıyorsunuz. Cebindeki parayı vergilerle aldığınız yetmediği gibi kumarla almaya çalışıyorsunuz" ifadelerini kullandı.

İktidarı eleştirdi

İktidarın derdinin, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu belirten Özkoç, "Sözcü Mahir Ünal çıkıyor, pişkin, rahat, ifadesiz, hatta biraz da müstehzi bir suratla Kılıçdaroğlu'na saldırıyor. Kılıçdaroğlu, mücadelesine devam edecek. Hak, hukuk, adalet için masum insanların mücadelesi sürsün diye devam edecek. İnsanlara, sizin baktığınız gibi tepeden bakmayacak, kumarı, faizi teşvik etmeyecek, vergilerle insanlarımızı daha da yoksullaştırmayacak. Biz de örgütlerimizle, milletvekilleriyle, Parti Meclisi üyelerimizle dimdik arkasında bu mücadeleye destek vereceğiz. Türkiye'yi 17 yıldır yönetenler, terörle kucak kucağa olanlar, ülkeyi itibarsız hale getirenler, avro, doları fırlatıp TL'yi itibarsız hale getirenler, milleti kumara, faize teşvik edenler bize akıl vermeye çalışıyorlar. CHP'yi yönlendirmek, dizayn etmek ne Mahir Ünal'ın ne de onun ağababası olan Recep Tayyip Erdoğan'ın yapabileceği bir şeydir. CHP'nin bir tek sahibi vardır; CHP örgütleridir."

Kardeşiz

CHP'de imza toplayanların ve toplamayanların örgütün tamamını oluşturduğuna vurgu yapan Özkoç, "Bizi, birilerinin istediği gibi kimse, birbirimize vuruşturamaz. Kendi örgütümüzün insanları, imza verir, vermez. CHP bunu yetkili kurullarında görüşür, ondan sonra kararını alır. CHP, her aşamada demokratik yöntemleri benimsemiş bir partidir. Arkadaşlarımız CHP'ye pazartesi getirip, 'şu kadar imza var' dedikleri zaman kendi içtüzüğümüze uygun imza toplanmışsa, CHP kurultayını yapar. Diyelim ki toplanmadı, bu insanlar bizim düşmanlarımız değil, özbeöz kardeşlerimiz. Yıllarca haktan, hukuktan, özgürlükten yana mücadele yürüttüğümüz yol arkadaşlarımız. Kolkola gireceğiz, 'Böyle bir demokrasi mücadelesi içinde görüşümüz buydu ama şimdi hep birlikte tekrar milletimiz için yollara döküleceğiz' diyeceğiz ve birlikte mücadele edeceğiz" dedi. 

27 Temmuz 2018 , Cuma Bu haber toplam 880 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU