Günün Tarihi:28 Kasım 2021

En hayırlı hizmet!


Sakarya Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Başhekimi Diş Hekimi Metin Çoban, “ Evde Sağlık Hizmetleri Birimi ekibimiz 2011 yılından beri 297 hastaya evinde 658 kez diş sağlığı hizmeti verdik" dedi.

Evden çıkamayan

Evden çıkamayan hastalara hizmet götürme fikriyle Sakarya Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi bünyesinde kurulan Evde Sağlık Hizmetleri Birimi ekibi, 2011 yılından beri 297 hastaya evinde 658 kez diş sağlığı hizmeti verdi.

Yatalak hastalar

Tedavi ve implanta yönelik yurt içi ve yurt dışından gelen hastalara hizmet veren Sakarya Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi bünyesinde kurulan Evde Sağlık Hizmetleri Birimi, hastaneye gelemeyen hastaların ayağına gidiyor. 2011 yılında kurulan birim, yatalak ve felçli vatandaşlara evlerinde hizmet vererek diş hastalıklarının tedavisini yapıyor.

Haftada bir gün

Haftada bir gün evde sağlık hizmetlerine kayıtlı takipteki hastalara hizmet veren Evde Sağlık Hizmetleri Birimi ekipleri, hasta ve yakınlarının takdirini kazandı. Birimin çalışmaları hakkında bilgi veren Hastane Başhekimi Diş Hekimi Metin Çoban, 2011 yılından beri 297 hastaya 658 kez hizmet verilen projenin bilinirliği arttıkça, hizmet almak isteyen hasta sayısının arttığını belirtti.

100 kişiye ulaştı

Evde diş sağlığı hizmetine olan talebin her geçen gün arttığını söyleyen Çoban, “Bu hizmet 2011 yılından beri çok daha faal bir şekilde yürütülmekte. Evde sağlık hizmetlerine tüm Sakarya ili içerisinde 444 38 33 numaralı telefondan ulaşılabilmekte. Buraya müracaat eden tüm hastalar evde sağlık kriterlerine uyduğu sürece bizlerin aynı gün içerisinde sistemimize düşmekte. Bizler o hastalar ile telefonla irtibata geçerek genelde haftada 1 gün olacak şekilde bu hizmeti rutin olarak her hafta devam ettirmekteyiz” dedi.

 Evde sağlık hizmetleri ekibinin 1 diş hekimi, 1 hemşire, 1 diş sağlığı ve diş klinik yardımcısı olmak üzere 4 kişilik ekipte oluştuğunu söyleyen Çoban, “Bir de aracı süren bir şoför arkadaşımız bulunmakta. 2011 yılında ilk başladığı zaman insanlar arasında bu çok fazla bilinmediğinden dolayı ilk başlarda çok fazla bir yoğunluk yoktu. Fakat 2011 yılından beri şuanda verdiğimiz hizmet 700’e yaklaştı. Fakat sadece geçen yıl 160-170 civarında hastaya hizmet verildi. Bu yılın ilk 6 aylık döneminde de sayı 100’e yaklaştı. Yıllar geçtikçe hizmetin bilinirliği arttıkça sayı da artmakta” dedi.

Protez diş

Evde diş sağlığı hizmeti hakkında bilgiler veren Çoban, “Basit diş çekimleri yapılmakta, bunun haricinde insanlardan gelen en fazla talep protez diş işlemlerinde. Ağız içerisinde bulunan hareketli damak diye tabir ettiğimiz işlemleri gönül rahatlığı ile gitmiş olan hekim arkadaşımız ve ekip orada hastanın ölçüsünü alarak, alçı dökümünü gerçekleştirerek hastaya bu tür hizmetleri verebilmekteyiz” dedi.

Hasta yakınlarına ağız hijyeninde nelere dikkat edilmesi gerektiği noktasında eğitimler verdiklerini de belirten çoban, “Diş temizlikleri yapılabiliyor. Bunun haricinde protezi, damağı kırılmış olduğu zaman bizle irtibata geçtikleri zaman gerekli işlemleri de yapıyoruz. Bu tür işlemler yapılırken hasta hiçbir şekilde kendisi evden çıkmak mecburiyetinde kalmıyor. Devlet bu yöntemle bu hizmeti sunuyor” diye konuştu.

Hastalar memnun

Hastaların hizmet karşısında memnun olduklarını dile getiren Çoban, “Hastalar bu hizmete olumlu bakıyor. Ekibimiz evlere gittiği zaman hastalarla birlikte kahvaltı yaptıkları, öğle yemeği yedikleri oluyor. Bu iş cefa çekilerek yapılan bir iş, buradan kalkıyorsun 60 belki de 70 kilometre yol gidip hastaya hizmet veriyorsunuz ve ciddi manada hastalarda bu durumdan çok memnun oluyorlar. Memnuniyetlerini de kahvaltılar hazırlayarak, sohbet ederek, bahçelerinde ki meyve ve sebzeleri ikram ederek gösteriyorlar” şeklinde konuştu. 

2 Ağustos 2018 , Perşembe Bu haber toplam 661 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU