Günün Tarihi:3 Haziran 2020

SAÜ’de İslami Finans


Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen ve Politik, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (PESA) tarafından yürütülen “Gençler İslami Finansı Öğreniyor ve Uyguluyor” isimli projenin ödül töreni ve değerlendirme çalıştayı, SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Eğitim

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, “İslam Ekonomisi ve Finansı ile ilgili çalışmalara benimde içinde bulunduğum bir ekip ile başlanmıştı. Hem Sakarya Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Araştırma ve Uygulama Merkezi (İSEFAM) hem de PESA olarak bu alanda çeşitli çalışmalar ve projeler yürüttük. Sakarya Üniversitesi’nin öncülük yaptığı bu alan ülkemizdeki pek çok üniversiteye rehber oldu. Hem lisans hem de lisansüstü düzeyinde eğitimler veriliyor konferanslar ve kongreler düzenleniyor” dedi.

‘İş birliğine hazırız’

Sakarya Üniversitesi olarak ülkemizin ve bölgemizin kalkınması konusunda her türlü işbirliğine açık olduklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Savaşan, “Bu tarz çalışmalar Üniversite-STK işbirliği örneklerinden bir tanesi. Sakarya Üniversitesi olarak çeşitli STK’lar, sanayi kuruluşları, işletmelerle, belediyelerle vs. işbirliği içerisindeyiz. Ülkemizin ve bölgemizin kalkınması konusunda her türlü desteği vermeye hazırız. Bu projede yer alan, emeği geçen bütün herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

15 bin üye

Etkinliğin açılışında bir konuşma yapan Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürü Fatih Çelikel, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın gençlik projelerine çeşitli destekler verdiğini söyledi. Çelikel, “Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak biz 16 ilçede 50 binin üzerinde sporcumuzla 54 farklı branşta hizmet veriyoruz. Bunun yanında gençlik faaliyetlerimizde mevcut 15 bin üyemize hizmet veriyoruz. Gençlerimize İslami Finans ve Enstrümanları tanıtan finansal okuryazarlık ve tasarruf bilincini kazandıran “Gençler İslami Finansı Öğreniyor ve Uyguluyor” projesinde emeği geçen başta PESA olmak üzere Gençlik ve Spor Bakanlığımıza, Doç. Dr. Şakir Görmüş hocamıza ve projeye katılan tüm gençlerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Hassasiyet

Proje kapsamında Sakarya ve Kocaeli’nde 17 farklı okulda seminer verdiklerini ifade eden Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi ve PESA Başkanı Doç. Dr. Şakir Görmüş, “1983 yılında Türkiye de ilk defa Özel Finans Kurumları adı altında faaliyete başlayan İslami Bankaların 2005 yılında Katılım Bankası adını alarak faaliyetlerine devam ettiğini belirtti.  2012 yılına kadar hızlı gelişme gösteren Katılım Bankacılığının sektördeki payı  %5 ulaşmıştır. Son yıllarda Katılım Bankalarının gelişme hızında yavaşlama görülmektedir ve günümüzde %5 aşılamamıştır. Bu oran ülkemizde faiz hassasiyetinin çok fazla olmadığını göstermektedir. İş adamlarının bakışını değiştirmek çok zor çünkü ticaret olarak bakıyorlar. Bu nedenle bu proje ile geleceğimizin yöneticileri ve işadamları olan gençlerimizin bu konuya daha fazla hassasiyet duymalarını amaçladık” dedi. 

3 Ağustos 2018 , Cuma Bu haber toplam 493 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU