Günün Tarihi:21 Haziran 2021

Ve o madde iade edildi!


Adapazarı Belediye Meclisi’nin dünkü toplantısında 5 Eylül 2016 tarihinde imar komisyonuna görüşülmesi için gönderilen ve kamuoyu tepkisi üzerine uzun süre komisyonda bekletilen kat artışını içeren madde dairesine geri iade edildi. Böylelikle Adapazarı’nda binaların 4-5 katlı olmasını bekleyenlerin hayalleri yıkıldı.

Meclis toplantısı

Adapazarı Belediyesi Ağustos ayı meclis toplantısı dün gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Süleyman Dişli’nin başkanlık ettiği mecliste gündem dışı konuşma olmazken, gündemdeki 16 madde karara bağlandı. Gündemin ilk 4 maddesi meclis tarafından imar komisyonuna havale edilirken 5 ile 10 arasındaki maddeler de komisyondan geldiği şekliyle kabul edildi.

Kat artışı

Komisyondan geldiği şekilde kabul edilen maddeler arasındaki 9. maddede yer alan 5 Eylül 2016 tarihinde imar komisyonuna gönderilen ve kat artışını içeren imar değişikliği de yer aldı. Bu maddeye göre, konut alanlarında en az 3 bin metrekare olan yerlerde kentsel dönüşüm bahanesi altında binaların bir kat artışına izin veriyordu. Bu da şehirde şu anda 3 kat olan konutların 4 ve 5 kata kadar çıkmasına olanak sağlıyordu. 5 Eylül 2016’daki mecliste gündeme gelen bu madde 2 yıl aradan sonra dünkü mecliste gündeme geldi. Ve iki yıldır komisyonda olan madde, dünkü meclis gündeminde yer aldı ve dairesine iadesine karar verildi. Bu karara göre, arazinin büyüklüğüne göre kent merkezinde kat artışı olması başka bahara kaldı. Ayrıca bu kararın geçmesini dört gözle bekleyen ve tek düşünceleri rant olanların da hayalleri yakıldı. Ama işin doğrusu Adapazarı Belediye Meclisi dün en güzel kararı vermiş oldu.

Millet bahçesi 

Gündemin 11. Maddesinde ise mülkiyeti Adapazarı Belediyesi’nde bulunan bazı parsellerin ‘Yapılacak millet bahçesi içerisinde açılabilecek ticari amaçlı işletme gelirlerinin belediyenin hak ve menfaatlerinin korunarak’ 25 yıla kadar Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmesine karar verildi. Madde ile ilgili söz alan Meclis Üyesi Hayrettin Hacıbektaşoğlu, stat arazisinin millet bahçesi olarak değerlendirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.  Gündemin 12,13 ve 14’üncü maddeleri ise oy birliği ile kabul edilirken 15 ve 16 maddeler ise plan bütçe komisyonuna havale edildi. 

Mecliste dün iade edilen

9. madde neyi kapsıyordu?

Adapazarı Belediye Meclisi’nin 05/09/2016 tarih ve 8/110 sayılı kararı ile incelenmek üzere Meclis İmar Tetkik Komisyonu’na havale edilen  Adapazarı Kent Merkezi 1/1000 ölçekli revizyon Uygulama İmar Planı Plan hükümlerinin özel hükümlerine; ''Konut Alanlarında; 3000 m2 ve üzeri parsellerde E:1.10, 4000 m² ve üzeri parsellerde E:1.15, 5000m² ve üzeri parsellerde E: 1.20, 7500m² ve üzeri parsellerde E:1.25, 10000m² ve üzeri parsellerde E: 1.30 olarak uygulama yapılabilir. 5000m² ve üzerindeki parsellerde TAKS: 0.30'u geçmemek üzere kat sayısı 1 kat arttırılabilir." hükmünün 12. madde olarak eklenmesine yönelik hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişiklik teklifinin Dairesine İadesi ile ilgili 13/07/2018 tarih ve 2018/21 sayılı Komisyon Raporu.

7 Ağustos 2018 , Salı Bu haber toplam 714 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU