‘Onur değil utanç tablosu’29 Ağustos 2018, Çarşamba

Utanç tablosu var

Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu’nun bütün bu gelişmeler üzerine “1 milyonu aşkın misafiri ağırlamaktan onur duyduk” şeklinde bir açıklama yapmasına da tepki gösteren Özkoç, “Ortada bir onur değil, utanç tablosu var” dedi.

 

Hasta yatağında

Bayram tatilini hasta yatağında geçirmek zorunda kalan binlerce yurttaşımıza acil şifalar dileyen Engin Özkoç,  “Karasu, bir tatil beldesidir. İlçenin kış nüfusu, yaz nüfusu, tatillerdeki yoğunluğu ortadadır. Bu bugün, bu bayramda ortaya çıkmış bir durum değil.

İnsanları hem tatil yapmaları, dinlenmeleri için çağırıyorsunuz, hem de gelecek nüfusa göre bir hazırlık yapmıyorsunuz. Yıllardır aynı hikaye. Denetimleri, kontrolleri, hizmeti artırmayıp, vatandaşı kendi akıbetine bırakacak sonra da ‘1 milyonluk yerde bin, iki bin kişinin hastaneye gitmesi normal’ diyeceksiniz” dedi.  

 

Tatil için geldiği

Özkoç, “Bu sözlerin sahibi olan Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu’na sesleniyorum; böyle belediyecilik olmaz! Bir belediye başkanı, bin insanı, iki bin insana yuvarlayamaz. Tek bir yurttaşımız bile söz konusu olsa; mesele insanımızın sağlığı, sıhhati ve tatil için geldiği yerdeki afiyetidir” dedi.

 

Kurban atıkları

Özkoç, “Karasu’da yaşadığımız sorunun temeli norovirüs değil, virüsün ortaya çıkması ve yayılmasına yol açan çöplerin yığılması, havuzların denetimsizliği, suların kirliliği, gıdaların kontrolsüzlüğü, velhasıl Belediye’nin işini yapmamasıdır. Ayrıca Kurban atıklarının Sakarya Nehri’ne bırakılması, nehrin sanayi ve diğer atıklarla kirletilmesi, Karasu’yu ve tüm havzayı ilgilendirmekte, acil ve bütüncül bir çözüm gerektirmektedir” dedi.

 

Hangi onur

Özkoç, “Tüm Türkiye, Karasu’daki bu salgınla, sorunlarla çalkalanırken Belediye Başkanı çıkıp, ‘1 milyonu aşkın misafirimizi ağırlamaktan onur duyduk’ diyor. Karasu’nun adının güzel sonuçlarla duyurulmasından mutlu olduğunu söylüyor. İspiroğlu, sanırım en hafif tabiriyle bizim aklımızı hafife alıyor! Utanması, özür dilemesi, bundan sonra böyle bir tablonun oluşmaması için yapılacakları önümüze koyması gerekirken, onurdan, mutluluktan söz ediyor. Bu açıklamalar, yaklaşım ve ortaya çıkan tablo, utanç ve esef vericidir. Yurttaş olarak hiçbirimiz böyle bir muameleyi ve yönetimi hak etmiyoruz” dedi.

 

Takipçi olacağız

Özkoç açıklamasının devamında, “Bilinmesini isterim ki; ilk gününden bu yana Karasu’daki gelişmeleri, İl Sağlık Müdürlüğü, Valilik ve Bakanlık yetkilileriyle görüşerek, yakından takip ediyoruz. Salgının kontrol altına alınması amacıyla yürütülen çalışma için emeğe geçenlere teşekkür ederiz, elimizden gelen katkıyı veriyoruz. Kaynağı ve neden bu kadar hızlı yayıldığıyla ilgili araştırmaların da takipçisi olacağız. Salgından etkilenen tüm yurttaşlarımıza acil şifalar diliyorum ve başta Belediye Başkanı İspiroğlu olmak üzere tüm yetkilileri, sorumluluğa davet ediyorum” diye konuştu.

--------------------------------------------

Norovirüsü nasıl bulaşır?

 

Şebeke suları, yiyecek ve içecekler aracılığıyla bulaşan Norovirüs enfeksiyonu, insandan insana temasla da bulaşabilmektedir.

 

İshal salgınları

Virüs bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal belirtileri ile seyretmekte ve hastalar yeterli sıvı alımı ve istirahat ile kendi kendine 3-4 gün içerisinde düzelebilmektedir. İşte, Norovirüs hakkında detaylar. Tüm dünyada erişkin ve çocuklarda görülen ishallerin önemli bir kısmından norovirüs sorumludur. Hastalık bütün yıl boyunca görülebilir ve her yaştan kişiyi etkileyebilmektedir. İshal şikâyeti ile hekime başvuran erişkinlerin yaklaşık %20'sinden norovirusler sorumludur. Norovirusler aynı zamanda virüslerden kaynaklanan ishal salgınlarının %60-95'ini oluşturmaktadır.

 

Nasıl Bulaşır?

Esas bulaş ağız-dışkı yoluyla olup kusmukla da olabilir. Bulaşma sıklıkla yuvalarda, göçmen kamplarında, tatil yapılan kamplarda, hastanelerde, okullarda, restoranlarda, gemilerde, askeri birliklerde ve aile içi bireylerde görülmekte ve bu gruplarda salgınlar yapabilmektedir. Norovirus salgınları genellikle, kişiden kişiye temas (%35), kontamine su (içme suyu, havuz suları, göl suları, buz küpleri) ve gıda (midye, istiridye gibi kabuklu deniz hayvanları, salatalar, dondurma, soğuk yiyecekler, sandviç, taze sebze ve meyveler) ile oluşmaktadır. Virüsün ısı ve klorlamaya nispeten dirençli olması su ve gıdayla bulaşmasını kolaylaştırmaktadır. Virüsün dışkıyla atılımı uzun süre (>3 hafta) devam etmekte olup ilk 24- 48 saatte atılımı en üst düzeydedir.

 

Belirtiler nelerdir?

Kuluçka süresi 18-72 saattir. Hastaların çoğunda ilk olarak bulantının eşlik ettiği ani başlaya karın ağrısı görülür. Genel olarak ishal ve kusma beraber bulunur. Hastada günde 4-8 kez, kansız, mukussuz orta miktarda dışkılama görülür. Hastaların yarısında hafif dereceli bir ateş (37.50C) olabilir. Sıklıkla karın ve kas ağrısı, baş ağrısı, keyifsizlik, halsizlik olabilir. Klinik belirtiler 24-72 saat devam eder. Küçük çocuklarda, yaşlılarda, bağışıklık yetmezliğinde daha çok semptomatik enfeksiyon ve kronik ishale neden olabilir.

 

Korunma yolları

Gıda, su, kişisel temaslar ve çevresel yüzeyler aracılıyla kolay bulaşma olduğundan norovirüs ile ilişkili salgınların kontrolü güç olur. Su ve gıda kaynaklarının kontamine olmasını önleyici önlemler alınmalı, su kaynağına yüksek klor konsantrasyonları uygulanmalıdır. Hasta eğer hastanede ise çıkartıları ile temas eden sağlık personeli eldiven kullanmalı, temas sonrası hijyenik el yıkama yapılmalıdır. Kontamine çevre %5-10 oranında sulandırılan çamaşır suyu ile temizlenmelidir. Norovirüslerin değişik antijenik tipleri olması ve bağışıklık uzun sürmemesi nedeni ile henüz geliştirilmiş bir aşısı yoktur.

 

Bu haber toplam 789 defa okundu.