Günün Tarihi:23 Nisan 2021

Fındıkçıların kurduğu kooperatifin hedefi büyük


Karasu’da 5 yıl önce fındık üreticileri tarafından kurulan kooperatif, Avrupa'ya aracısız fındık satmayı hedefliyor.

5 yıl önce

Yıllık ortalama 50 bin ton fındığın üretildiği Karasu ilçesinde 5 yıl önce 50 ortakla kurulan Karasu İlçesi Paralı Mahallesi Kuzey Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin bugün 100'den fazla üyesi bulunuyor.  Kooperatifin kurucu başkanı Özgür Uğur yaptığı açıklamada, 5 yıl önce üreticinin ihtiyaçlarına çözüm üretmek için yine üreticilerle kurdukları kooperatifin Türkiye'de bir ilk olduğunu söyledi.

 

Üretici korkmasın

Kooperatifçiliğin yaygınlaştırılmasına yönelik projeler geliştirmek, ortak ihtiyaç ve problemlere çözümler üretmek amacıyla faaliyetlerini sürdürdüklerini anlatan Uğur, "Türkiye'de örnek olmak için bir gaye güdüyoruz. Türkiye'de bulunan fındık üreticilerine bu gibi kuruluşların, bu tür kooperatiflerin olabileceğini örnek olarak göstermek için bir gayemiz var. Üretici korkmasın. Üretici, 'Kooperatifçilik olmaz, bir arada iş yapılmaz, üreticiyle beraber bir hamle yapılmaz.' gibi  bir  korku içinde olmasın. Muhakkak azmedilirse çaba gösterilirse üretici bir araya gelecektir, gelmek de zorundayız. Herkes kendi mahallesinde, kendi köyünde, kendi bölgesinde kooperatifleşsin. Bunu yapamıyorsa 3 kişi, 5 kişi bir araya gelerek kendi depolarını yapsın" şeklinde konuştu.

 

Fındık piyasası

Uğur, üreticinin fındığı elinde tutması gerektiğine vurgu yaparak, "Fındık için biz bir şeyler yapalım ki karşı taraftan muhataplarımızdan da bunun karşılığında bir şeyler isteyelim." dedi.

Yılda bin tona yakın fındık topladıklarını ve bunu depolayacak kapasiteye sahip olduklarını aktaran Uğur, depolama tesislerinin yanı sıra kurutma makinelerini de kurduklarını kaydetti.

İhtiyaç dahilinde fındık sattıklarını dile getiren Uğur, "Üreticimizin fındığını piyasanın en iyi koşullarında satmakla ve en iyi şekilde muhafaza etmekle biz yükümlüyüz. Bunun gereğini de yerine getiriyoruz. Bunun bütün fındık üreticileri tarafından yapılması gerekmektedir." ifadelerini kullandı.

 

Emanete vermiyoruz

Uğur, ayrıca depolarında toplanan fındığı Avrupa pazarına aracısız satmak istediklerini sözlerine ekledi.  Fındık üreticisi Hamza Uğur da üretici olarak kooperatifin kurulmasından ve çalışmalarından memnun olduklarını belirterek, "Türkiye'de üreticilerin kurduğu  fındık kooperatifi ilk olmasına rağmen,  gerçekten çok iyi bir kuruluş oldu. Üretici olarak fındığımızın daha iyi, daha güvenilir bir şekilde depolanması konusunda çok faydasını gördük. Biz üreticiler olarak fındığımızı emanete vermiyoruz çünkü tüccara verdiğin zaman o fındıktan fiyat beklemek bizler için çok kötü bir şey, ondan dolayı biz üreticiler olarak burada kendi fındığımızı kendi elimizin altında muhafaza ederek  daha iyi faydalanıyoruz" değerlendirmesini yaptı. 

 

Ücretsiz yaptırmasın

Üreticilerden Yaşar Uğur da fındıklarının kooperatif sayesinde değerinde satıldığını kaydetti.

Üreticilerden Mustafa Aksoy kooperatifin, bahçelerinde toprak analizlerini ücretsiz yaptırmasından, ilaçlama ve gübreleme işlemlerine kadar her türlü ihtiyaçlarını karşıladığını belirtti. 

9 Eylül 2018 , Pazar Bu haber toplam 1024 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU