Günün Tarihi:21 Nisan 2021

‘Sapanca Tarihi’ sahnede


Sapanca Sanat, Tarih, Kültür ve Turizm Derneği Başkanı ve SAKÜT Yönetmeni Cemal Karaağaç’ın yazdığı ‘Sapanca Tarihi’ adlı oyun, Sapanca’nın ilçe olduğu gün olan 01 Eylül’de, Sapanca’daki Turizm Fakültesi’nde sahnelendi.

Drama

Titiz bir araştırmayla Sapanca tarihinde yer almış ve yaşanmış olaylara yeni bir yaklaşımın egemen olduğu oyun kurgusu, Sapanca’nın renkli tarihini başarıyla sahneye yansıttı. Karaağaç’ın yönetmenliği ve Esra Onur’un yardımcı yönetmenliğinde hazırlanan oyun, Sapanca’dan sonra Sakarya’nın ilçelerinde de SAKÜT tarafından sergilenecek. Sapanca’nın tarihini etkileyici bir drama duygusuyla sahneye yansıttığına inandığını vurgulayan Karaağaç, seyircinin oyunun hemen her sahnesiyle yakınlık kurmasından dolayı memnuniyetini dile getirdi.

Kronoloji

Oyunda Sapanca Tarihi kronolojik olarak Efsane-Gezgin, Efsane-Sabancı, İpekyolu-Kemer, Göçler ve Düşman İşgali Başlangıcı, İşgal Günleri, Amasya Tamimi, Erzurum Kongresi, Sapanca’da Kuvvai Milliye Oluşumu, Sivas Kongresi, Bostancı’nın Kahvesi, İsmail Hakkı-Yüzbaşı Saffet Karşılaşması, Amerikan Mandacılığı, İlçe Kutlama Komitesi Hazırlıkları ve Sapanca’nın ilçe ilan edilişi sahnelerinden oluştu.

Kadro

Ses ve ışıklama çalışmasının Çağrı Turgay Ustaoğlu ile Emre Karaağaç tarafından yapıldığı oyunda Enes Karaman, Musa Turul, Selim Bölük, Şevval Demirsel, Erva Özel, Bahar Uslu, Cemal Karaağaç, Ebranur Yılmaz, Berru Ceylan, Ahmet Enes Gümüş, Talha Şevki Kibar, Cevdet Efe Arslan, Bora Şirin, Yağmur Erdem, Hüma Hande Macaroğlu, Emrah Pehlivanoğlu ve Murat Cicioğlu rol aldılar.

Teşekür

İlk defa bir ilçe tarihinin sahneye yansıtıldığının bir kere daha altını çizen oyunun Yazar-Yönetmeni Cemal Karaağaç, oyunda yer alan olaylarda Sapanca’nın tarihiyle de yüzleşme imkanının yaşandığını ve oyunda rol alan oyuncularına, katkıda bulunanlara ve ilgilerini esirgemeyen seyircilere teşekkür etti.

 

11 Eylül 2018 , Salı Bu haber toplam 623 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU