Günün Tarihi:19 Mayıs 2021

‘Tarlaları ekmeyeceğiz!’


Sakaryalı çiftçiler gübre, mazot ve tohum fiyatlarına yapılan zamlar karşısında çaresiz kaldı. Erenler Küçükesence Mahallesi çiftçileri şartların kendilerini çok zorladığını belirterek, “Devletin önlem alması gerekiyor yoksa önümüzdeki yıl tarlalarımızı ekmeyeceğiz” dediler.

Dolarla alakası yok

Girdi maliyetlerindeki artış karşısında çaresiz kalan çiftçiler önlem alınmaz ise önümüzdeki yıl üretimin bitme noktasına geleceğini belirterek, “Geçtiğimiz yıl 65 lira olan gübre bugün 130 liradan satılıyor. Bunun dolarla falan alakası yok. Devletin artık önlem alması gerekiyor. Biz bunun altından nasıl kalkalım? Tek çaremiz tarlaları boş bırakmak en azından zarar etmeyiz” dediler.

 

Yapılan zamlar

Erenler Küçükesence Mahallesi çiftçilerinden İsmail İren, Göksel Yılmaz, Kadir Biçer ve Rüştü Dönmez de girdi maliyetlerinin artışından şikâyet ederek, “Mazot, gübre, tohum, ilaç bunların hepsine zam yapıldı. Yapılan bu zamları ürünlerimizi satarak karşılamamız mümkün değil. Biz gübrenin tonunu 2 bin 500 liradan alarak ürettiğimiz mısırı ne kadara satacağız da para kazanacağız? Devlet bunu görmüyor mu?” diye sordular.

 

Herkes etkilenir

Çiftçiler, “Çiftçinin sırtına bu kadar yük yüklemeye kimsenin hakkı yok. Yetkililerin bir an evvel bir çözüm bulması gerekiyor. Yoksa tek çaremiz tarlaları ekmemek. Ama bilinmelidir ki çiftçi tarla ekmez ve üretmez ise bütün ülke bundan etkilenir” dediler. 

12 Eylül 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 977 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU