Günün Tarihi:17 Mayıs 2021

Cami’de afet eğitimleri yeniden


Sakarya AFAD İl Müdürlüğü tarafından şehir genelindeki camilerde vatandaşlara yönelik ‘Afet Bilinci’ eğitimleri yeniden başlatıldı.

Yeni döneme

Afete Hazır Türkiye kapsamında AFAD Müdürlüğü ve Sakarya İl Müftülüğü ile yapılan 'Afetlerde Risk Azaltma Çalışmaları' protokolü çerçevesinde vatandaşlara yönelik ‘Temel Afet Bilinci’ eğitimlerimiz devam ediyor. Yeni dönemin ilk eğitimi Arifiye Merkez Camii’nde devam etti.

 

Afet esnasında

AFAD İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş tarafından gerçekleşen eğitime cami cemaati yoğun ilgi gösterdi. Müdür Kaşkaş, ilimizde ve ülkemizde meydana gelen afet türleri, ilimizin afetselliği, riskli bir afet geçmişi olduğu, 1999 Marmara Depreminin meydana getirdiği can ve mal kayıpları, yaşanabilecek olası afetlere karşı devlet olarak, kurumlar olarak ve topyekûn halk olarak afetler öncesi yapılması gerekenler, afetlerde ilk 72 saat, olası afet ve acil durumlar sonrası neler yapılması gerektiği anlatıldı

 

Afet çantası

Afetler sırasında hangi doğru davranış modellerinin uygulanacağı, afet çantasında neler olması gerektiği, binaların sağlamlığı ve eşyaların sabitlenmesi konularında da cemaate bilgi veren Müdür Kaşkaş, “Afet Bilinci eğitimlerimiz gençlerimize, öğrencilerimize, okullarımıza, kamu kurumlarında, belediyelerimizde yani anlayacağımız ilimizde toplumun her kesiminde bulunan vatandaşlarımıza yönelik devam etmektedir. Geçmişimize baktığımızda ilimiz afetler konusunda özellikle 1943, 1957, 1963, 1967 ve 1999 depremlerinde oldukça can, maddi ve manevi kayıplar, acılar yaşadı” dedi.

 

Garip karşılanabilir

Müdür Kaşkaş, “Camilerimizde vermekte olduğunuz bu afet eğitimi Türkiye’de ilk defa yapılan bir çalışmadır. Bu çalışma bazı vatandaşlarımız tarafından garip karşılanabilir ancak camilerde sadece namaz, oruç, ibadet dini konular değil aynı zamanda milletin, memleketin ve insanlığın hayrına olan her türlü şey konuşulmalıdır. AFAD olarak eğitimlerimizle toplumumuzun her kesimini bilgilendirmeyi hedefleyerek, olası oluşabilecek afet ve acil durumlara karşı bilinçli, tedbirli, önlemler alan ve çevresini de bilinçlendirecek toplum olmayı amaçlıyoruz” diye konuştu. 

12 Eylül 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 653 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU