Günün Tarihi:9 Temmuz 2020

Ağızda hijyen klinikte güven


Sakarya'da düzenlenen "1. Uluslararası Dental ve Oral Enfeksiyonlar Kongresi" sona erdi.

Türkiye’de ilk

Sakarya Üniversitesi (SAÜ), İl Sağlık Müdürlüğü ile Deneysel, Biyoteknolojik ve Stratejik Sağlık Araştırmaları Derneği (BİOSAD) tarafından, üniversitenin Kongre ve Kültür Merkezi'nde, "Ağızda Hijyen, Klinikte Güven" temasıyla 3 gün devam eden kongrede, diş hekimliğinin tüm alanlarında dental ve oral kökenli enfeksiyonlar, bu enfeksiyonların tedavisinde tercih edilen yöntemlerin akılcı ve doğru kullanımı gibi konular ele alındı. Kongre Başkanı ve SAÜ Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Altındiş, yaptığı açıklamada, kongrenin Türkiye'de ilk olduğunu söyledi.

Bilgilendirme

Kongrede, diş hekimliğinde sterilizasyon, dezenfeksiyon, antisepsi kavramlarının enine boyuna tartışıldığını aktaran Altındiş, "Meslektaşlarımız ve 8 yabancı katılımcımız ile konu bütün ayrıntılarıyla masaya yatırıldı. Diş hekimliği öğrencilerinin de kongreden yararlanmasına imkan sağlandı. Öğrencilerimiz herhangi bir ücret ya da katılım bedeli ödemeksizin kongrenin bütün bilimsel aktivitelerine katıldı. Öğrencilik çağlarında diş hekimliği uygulamalarında sterilizasyon, dezenfeksiyon, antisepsi gibi kavramları öğrenerek, konuşarak bir bilgilenme sağladılar" dedi.

3 kurs

Altındiş, kongrede sterilizasyon ve dezenfeksiyon ile ilgili 3 kurs yapıldığını, bunun katılımcılara yararlı olduğunu düşündüğünü belirterek, "Kongre boyunca gerçekten çok yoğun sterilizasyon, dezenfeksiyon kavramı, diş hekimliğinde 'çapraz enfeksiyon' diye belirtebileceğimiz diş hekimliği uygulamalarında hastadan hastaya veya hekimden hastaya, hastadan aletlere ya da aletlerden hastaya bulaşma şeklinde değerlendirebileceğimiz enfektif bazı konular da yine masaya yatırıldı ve bu konuda alınması gereken tedbirler enine boyuna konuşuldu" diye konuştu.

Kongre

Sterilizasyonun diş hekimliğinde önemli olduğunu vurgulayan Altındiş, sterilizasyonu yapan teknik elemanların bilgilenmesi ve bilgilerini bizzat uygulamaya çevirmesinin, kongrenin bir başarısı olarak ortaya çıkacağını kaydetti. Kongrenin yararlı geçtiğine işaret eden Altındiş, organizasyonun devamını getirmeyi düşündüklerini belirtti. Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülçin Akça da ağız enfeksiyonları konusunda özel ve özgün olarak ele alınan ve verimli geçen kongrenin Türkiye'deki bir açığı kapadığını söyledi.

Bilinçlenme

Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Melike Sena Yılmaz ise kongrenin eğitimi ve kariyeri için yararlı olacağını düşündüğünü dile getirerek, "Genelde arka plana atılan konular üzerinde duruldu. Gelecekteki hekimlerin bu konularda bilgi sahibi olması gerektiğini düşünüyorum çünkü sterilizasyon veya enfeksiyonlar çok önemli konular. Bu konularda herkesin bilinçli ve bilgi sahibi olması gerektiğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı

13 Eylül 2018 , Perşembe Bu haber toplam 426 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU