Günün Tarihi:22 Eylül 2020

38 yıllık dik duruş


Akyazı Topağaç Mahallesi’nde 12 Eylül 1980 Askeri darbenin 38.yıldönümü dolayısıyla anma gecesi düzenlendi. “12 Eylül’e Karşı Dik Duruşun Simgesi Topağaç Birlik ve Beraberlik Gecesi” adıyla düzenlenen geceye Akyazılılar yoğun ilgi göstererek yaşanan acı olaylar hatırlanıp darbeye bir kez daha ‘Hayır’ mesajı verildi.

Acı günler hatırlandı

Akyazı’nın Topağaç Mahallesi’nde “12 Eylül’e Karşı Dik Duruşun Simgesi Topağaç, Birlik Ve Beraberlik Gecesi” adı verilen anlamlı bir gece düzenlendi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan gecede Kur’an-ı Kerim okundu. Geceye; Kaymakam Vekili ve Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu, Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan, eski Milletvekili Ali İnci, Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, Akyazı’nın Topağaç Mahallesi Muhtarı Nizamettin Kaya, AK Parti ve MHP ilçe başkanlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Onur belgesi

7 Kasım 1982'de ihtilal sonrası hazırlanan Anayasa’ya yüzde 90 ‘Hayır’(red) oyu kullanan Akyazı Topağaç Mahallesi’nde ki vatandaşlar bir kez daha darbeye ‘Hayır’ mesajını 38 yıl önceki aynı mahalleden verdi. Anma gecesinde o yıllarda cezaevinde yatmış ve işkence görmüş kişilere de 15 Temmuz Milli İrade Derneği tarafından onur belgesi takdim edildi.

Darbelerle mücadele

Nasibinde darbelerle mücadele etmek olduğunu belirten Akyazı Kaymakam Vekili ve Sakarya Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, “Ailem Ankara Sincan'da yaşıyor ve 28 Şubat'ı da orada yaşadım.  Sakarya'da 15 Temmuz gecesini en ön safta yaşayan, hatta valiliğe ilk giden kişilerden biri olarak, 12 Eylül'ün 38. yılında Topağaç Mahallesi’nde bir etkinliğin yapılmasının anlamlı olacağına karar verdik.  1982 anayasasına yüzde 90 ‘Red’ oyu kullanmanın her babayiğidin harcı değil” dedi.

Anma

M. Fatih Çiçekli, “12 Eylül bir yerlerde, bir takım etkinliklerle yad edilecekse, 12 Eylül'ler, muhtıralar, post modern darbeler, 15 Temmuz'lar unutulmasın diye bazı programlar yapılacaksa bunların yürütüleceği en güzel mekanlardan birisi de bu köydür diye düşündüm. Bundan sonra da bu sürekli hale gelir inşallah” ifadelerini kullandı.

Tohum

Akyazı Belediyesi’nin Başkanı Hasan Akcan ise, 38 yıl önce Ramaslı Köyü’nde (Topağaç Mahallesi) bir tohum ekildiğine değinerek, “Bu tohum millete öyle bir ruh verdi ki 36 yıl sonra 15 Temmuz'da bu ülkede her taraf Topağaç oldu. 15 Temmuz'da bu millet bir ayağa kalktı. Bütün dünyaya diz çöktürdü elhamdülillah. Rabbim bu ruhu Akyazı'da, Sakarya'da, Türkiye'de ve dünyada daim kılsın inşallah. Bu ruh oldukça bu millete hiç kimse diz çöktüremez” dedi. 

 

 

13 Eylül 2018 , Perşembe Bu haber toplam 697 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU