‘Hedefimiz daha ileri gitmek’16 Eylül 2018, Pazar

Sendikanın üye çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Sakarya’da yaklaşık 11 bin eğitim çalışanı bulunuyor. Bu arkadaşlarımızdan 9 bini resmi olarak bir sendikaya üyelik kaydı var. Eğitim-Bir-Sen olarak biz 3950 üye ile yola çıktığımız olağanüstü kongreden bugüne 2 binden fazla yeni üye yaparak 6 bin üyeye ulaştık ve yetkili sendika ünvanımızı perçinledik. . Bizim dışımızda Sakarya’da üyesi bulunan 17 sendika daha olduğunu göz önünde bulundurursak hepsinin toplamının iki katı sayıya sahip olduğumuzu söyleyebiliriz. Ancak bu bizim için yeterli değil. Yeni dönem için hedefimizi ise 7 bin 500 olarak belirledik.

 

Kısa süre önce yeni bir bina aldınız ve bugün açılış yapıyor sunuz? Bu süreç nasıl gelişti?

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şubesi olarak 25 yıllık hasretimiz, hayalimiz nezih, saygın ve üyelerimize yakışır bir sendika hizmet binasına sahip olmaktı. Bunu gerçekleştirmek çok şükür yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla bize nasip oldu. Genel Başkanımızın tüm Türkiye’ye örnek gösterdiği 3 katlı, bahçeli, konferans salonu olan şube merkezimiz artık üyelerimizin kullanımına hazır. Genel Başkanımız Sayın Ali Yalçın’ın katılımı ile 15 Eylül Cumartesi sabahı genişletilmiş il divan toplantımızı ve öğle namazını müteakip binamızın resmi açılış programını gerçekleştireceğiz.

 

Sendika bünyesinde ne gibi kurs faaliyetleriniz var?

Memurluk ve şeflik için MEB Görevde Yükselme sınavına girecek üyelerimize yönelik ücretsiz kurslar düzenledik ve deneme sınavı yaptık. Aynı şekilde, Şube Müdürlüğü, Müdürlük ve Müdür Yardımcılığı sınavına girecek üyelerimize yönelik alanında uzman isimlerle kurslar ve deneme sınavları düzenleyerek onların da bireysel kariyerlerine katkı sağlamış olduk.

 

Bir Bilenle Bilge Nesil projesi biliyoruz biraz bilgi verir misiniz?

Bir Bilenle Bilge Nesil Projesiyle öğrencilerimizin öğretmenlerimiz etrafında okuma halkaları oluşturmalarını sağladık. Yıl boyunca okunan kitaplar ve kritikleri sonucunda düzenlediğimiz yarışma ile çeyrek altın, bisiklet tablet pc gibi hediyelerle çocuklarımızı ödüllendirdik.

 

Sendika olarak indirim anlaşmalarınız var mı?

Üyelerimizin sadece özlük haklarını koruyup geliştirmekle kalmıyor aynı zamanda onları, özel hastanelerden restoranlara, giyim mağazalarından optiklere kadar birçok işyeri ile üyelerimize ve yakınlarına özel indirim anlaşmaları yaparak ekonomik anlamda destekliyoruz.

 

Lübnan, Kudüs, Özbekistan, Arakan, Suriye, Moro’da çalışmalarınız oldu bunları anlatır mısınız?

Genel merkezimiz öncülüğünde Lübnan, Kudüs ve Özbekistan’da başkanlar kuruluna katılarak uluslar arası arenada da sendikal çalışmalara katıldım. Ayrıca Arakan, Suriye ve Moro gibi ümmetin en çok sıkıntı yaşadığı bölgelerde insani yardım çalışmalarına katılarak mazlum ve mağdur kardeşlerimizle hemhal olduk.

 

Sizce eğitimde ne gibi sorunlar var?

Odaklanılması gereken konu, eğitimin içeriğini zenginleştirmek, niteliğini artırmak ve sorunları ivedilikle çözmektir. Üretilecek eğitim politikaları ve izlenecek yollar bu amaca yönelik olmalıdır. Eğitim çalışanlarının sorunları çözülmeden, eğitim alanındaki çalışmalara katkıları ve destekleri sağlanmadan eğitimin niteliğinin artırılması mümkün değildir

 

Yeni öğretim yılından umutlu musunuz?

Eğitim kalitesinin artırılması için öğretmenin itibarını, nitelik ve motivasyonunu yükselten politika ve uygulamalara ihtiyaç var. Öğretmen şikâyet hattına dönüşen Alo 147 sorununun çözülmesi, öğretmen performans değerlendirmesi yönetmeliği taslağının uygulanmaktan vazgeçilmesi gibi somut adımlar, öğretmenlerin eğitim-öğretime odaklanmalarını sağladı diyebiliriz. Bu anlamda yeni öğretim yılına ilişkin umutluyuz. Bu gelişmeler, öğretmen odalarında olumlu hava oluşturduğunu gözlemliyoruz.

 

Zorunlu Hasret Yükümlülüğü nedir?

Tayin ve nakil süreçlerinde eşlerinin yanına gidemeyen öğretmenlerin iç huzuru olmaz. İç huzurun olmadığı yerde iş huzuru da olmaz. Bu nedenle, okulda verimin artırılması ve öğretmenlerin aile bütünlüğünün mutlaka sağlanması gerekiyor. Belirsizlik öğretmenleri de yoruyor. Sözleşmeli öğretmenlik, anayasal hakları sınırlıyor, aile bütünlüğünü bozuyor; eşleri, çocukları anne babalarından 6 yıl boyunca ayrı bırakıyor. Öğretmenlerimiz ‘zorunlu hasret’ yükümlülüğünden; eğitim sistemi, yaşanan sorunlar nedeniyle ‘sözleşmeli öğretmen’ yükünden kurtulmalıdır. 

 

Bu yılda kıyafet eylem kararınız devam edecek mi?

Eğitim-Bir-Sen olarak, her zaman özgürlüklerden yana olduk, kısıtlamalara ve dayatmalara da karşı çıktık. Haklıdan ve doğrudan yana oluşumuz, haksızlığa ve yanlışa karşı kavi duruşumuz, üye kazanarak büyümemize, ülke olarak özgürlüklerin sınırının genişlemesine vesile oldu. Türkiye’nin geçmişten günümüze birçok alanda katettiği mesafeler, çalışanların kazandığı haklar, milletin dirayetiyle kaldırılan vesayet odakları, sivil inisiyatiflerin gayretleriyle ters yüz edilen darbe ürünü mevzuatlar ülkemizi bugün herkes için ümitvar bir eşiğe getirdi. Tüm bu değişimden ne hikmetse bir türlü nasibini alamayan bir kılık ve kıyafet dayatmasıyla hâlâ karşı karşıyayız. Temel bir insan hakkının ikamesi, kişisel özgürlüğün belirgin bir nişanesi olarak gördüğümüz kılık ve kıyafet özgürlüğü hakkının da alınabilmesi için bu eylemi başlatan sendika olarak, üyelerimizle birlik ve dayanışma içerisinde eylemliliğimizi sürdürerek doğru noktaya taşıyacağız inşallah.

 

Yeni dönem özetler misiniz?

1992 yılında; yazar, şair, mütefekkir Mehmet Akif İnan ve arkadaşları tarafından, eğitim çalışanlarının hak ve menfaatlerinin korunması ve geliştirilmesi; ortaya konulan hizmetin karşılığı olan hakkın eksiksiz olarak gerçekleşmesinin mücadelesini vermek, hizmet kalitesinin artırılması noktasındaki sorumluluğu da kuşanarak ülkesinin gelişmesi için el atılması gereken önemli alan olan eğitimin sorunlarından arındırılması çabasına katkıda bulunmak amacıyla kurulan ve 26 yıllık tarihinde Türkiye’nin ham demokrasiden tam demokrasiye geçmesi için gayret gösteren, utanç verici yasakların kaldırılmasında söylem ve eylemleriyle teri, yeri ve imzası bulunan, nitelikli bir eğitim için takdire şayan çalışmalar yapan, öneriler sunan, eğitim çalışanlarının onlarca sorununun çözümünü sağlayan, sosyal sendikacılığın, hizmet sendikacılığının ve akademik sendikacılığın öncüsü Eğitim-Bir-Sen’de demokrasi şöleni başladı.

 

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Bizler de yönetim kurulundaki arkadaşlarımla beraber yeni dönemde üyelerimizin teveccühü ile sendikamızı bulunduğumuz noktadan daha ilerilere götürmek için elimizden gelen çabayı göstereceğimizin sözünü veriyoruz.

 

Bu haber toplam 1363 defa okundu.