Günün Tarihi:8 Mayıs 2021

Çamdağı sahaları incelendi


Sakarya Bölge Müdürü Okan Kurşun beraberinde; Bölge Müdür Yardımcısı Halil Karademir, Hendek Orman İşletme Müdürü Mustafa Arpacı, Çamdağı 1917 Orman İşletme Şefi Şevket Köksal ve Süleymaniye Orman İşletme Şefi Ahmet Balabanlı ile Çamdağı 1917 Şefliği ve Süleymaniye Şefliği sahalarında inceleme ve değerlendirmede bulundu.

Gençleştirme

Çamdağı 1917 Orman İşletme Şefliği 57 ve 58’nolu bölmelerinde 2009 yılında tohumlama kesimi yapılan kayın gençleştirme sahalarında yapılan incelemede; gençliklerin yer yer 1,5-2 metre boya ulaştığı ve boşaltılması gerektiği, 2018 yılında orman ürünleri piyasası açık iken emvalin değerlendirilmesi ve gençliğe istikbal verilmesi kararlaştırıldı.

Müdahale

2015 yılında Bölge Müdürü Okan Kurşun Başkanlığında bir komisyonla Çamdağı 1917 Orman İşletme Şefliği sahalarında yapılan incelemede; meşe sahalarının yaşlandığı, tepe çatılarının zarar gördüğü, kuruduğu ve meşcere kuruluşlarının bozulmaya başladığı tespit edilmiş, meşede bol tohum olsa bile mevcut tepe yapısıyla tabii gençleştirme çalışmalarının sıkıntılı olduğunun değerlendirilmeleri üzerine 56 no’lu bölmede tabii gençleştirme, suni gençleştirme, meşe tohumu ekimi ve fidan dikiminin kombine edileceği bir çalışma yapılmasına karar verilmiş ve uygulanmıştı. Çalışmalar sonucunda ilk gençlikler 2016 yılında elde edilmişti.

Değerlendirme

56 No’lu bölmede yapılan incelemede; dikilen meşe fidanlarının ve tohumdan gelen meşe gençliklerinin gelişimlerinin iyi olduğu, meşcerenin meşe-kayın karışık kısımlarında kayın gençliklerinin sahaya yerleştiği ve yeterli olduğu, gençlik bakımlarının yapıldığı ancak hassas bir saha olduğundan gençlik bakımlarına daha fazla önem verilmesi gerektiği Bölge Müdürümüz Okan Kurşun tarafından talimatlandı. Ayrıca sahada yapılan incelemeler çerçevesinde 2018-2019 yıllarında 1. ışık kesimine girilebileceği değerlendirildi.

Karar

Süleymaniye Orman İşletme Şefliği dişbudak sahalarında yapılan incelemelerde; amenajman plan yenileme döneminde etadan bağımsız mekanik aralama kararı verilen ve 3 yıl önce mekanik aralamaya tabii tutulan dişbudak sahalarında her yıl yapılan örnek alan ölçümlerine göre mekanik aralama ile bakım yapılan sahada toplamda 4 cm’lik çap artımı olmuşken, bakım yapılmayan alanda 3 cm’lik bir çap artımı olduğu ve meşcerelerin bakıma cevap verdiği, tepe yapılarının genişlediği ve aynı şekilde mekanik aralamaların devam etmesi gerektiği kararına varıldı. Ayrıca 2018 yılında tıraşlanarak 2019 yılında arazi hazırlığı ve dikime konu olacak dişbudak endüstriyel plantasyon sahalarında incelemelerde bulunuldu. 

18 Eylül 2018 , Salı Bu haber toplam 843 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU