Günün Tarihi:30 Eylül 2020

Normal doğumda artış


Sakarya’da İl Sağlık Müdürlüğü’nün normal doğumun yaygınlaştırılması ve sezaryenle doğumun azaltılmasına yönelik başlattığı çalışmalar meyvesini vermeye başladı. Bu çalışmalar kapsamında açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, ilimizde normal doğumda artış yaşandığını belirtti.

Eğitim

İl Sağlık Müdürlüğü, normal doğumun yaygınlaştırılması ve sezaryenle doğumun azaltılmasına yönelik çalışmalar kapsamında, ebelerin güçlendirilmesi için 4 günlük eğitim çalışması düzenledi. İl Sağlık Müdürlüğü ile Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi, SAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi ve SAÜ Devlet Konservatuarı işbirliğiyle hazırlanan ilki geçen yıl yapılan “Ebelere Yönelik Doğum Hizmetlerinin Güçlendirilmesinde Güncel Yaklaşımlar” konulu eğitim çalışmasının ikincisi Sen Otel’de başladı.

Doğum ve ebe

Eğitim faaliyetinin açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, doğum denince akla ilk gelen kişilerin ebeler olduğunu ifade ederek, sezaryenin yaygınlaşmasıyla ebelerin mesleklerinden ister istemez uzaklaştığını dile getirdi. Öğütlü, normal doğumun yaygınlaştırılması için ebelere büyük görev düştüğünü dile getirerek, ebelerin bu konuda daha bilinçli olmalarına yönelik eğitim faaliyetleri gerçekleştirdiklerini söyledi.

Normal doğuma teşvik

Ebelerin gerçek işi olan doğumla ilgili çalışması gerektiğinin altını çizen Öğütlü, “Bu kutsal mesleğin önemi son yıllarda yeniden anlaşılmıştır. Avrupa ülkelerinde doğumların normal olarak yapılma oranı artış gösterirken sezaryenle doğum oranının giderek düştüğü görülüyor. Ülkemizde de bakanlığımızın bu konudaki hassasiyeti meyvelerini vermeye başladı. İlimizde de normal doğumda artışlar dikkat çekiyor” dedi.

Süreç

Tıbbi gereklilik olmadan sezaryenle doğum yapılmaması gerektiğini ve normal doğumunun anne ile bebek üzerindeki olumlu etkilerini anne adaylarına en iyi şekilde anlatacak olan kişilerin ebeler olduğunu söyleyen Öğütlü, “Ebe arkadaşlarımız bizim için çok önemli, bu eğitim sürecinin yararlı ve faydalı geçeceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Sezaryen

Prof. Dr. Serhan Cevrioğlu, sezaryenin amacı dışında kullanılır hale geldiğini ifade ederek, ebelerin normal statülerine geri dönmesi yönünde çalışmalar başlatıldığını dile getirdi. Cevrioğlu, “Anneler sezaryenin tıbbi gereksinim dışında yapılmaması için bilinçlendirilmeli, hastane şartları anneler için daha iyi hale getirilmeli. Bu doğrultuda önemli çalışmalar yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Bu çalışmaların netice vermesi için herkese görev düşüyor. Anne adaylarının normal doğumla bebeklerini dünya getirmeleri için en önemlisi hastanelerimizin doğum hanelerini onların rahat edebileceği yapıya getirmektir.”

Meslek aşkı

Cevrioğlu, “Anne adayları hasta mahremiyeti yüksek, ev ortamı rahatlığında olacak doğum alanında ebelerimizle birlikte stressiz, rahat bir doğum gerçekleştirmeye başlarsa, normal doğum oranları daha da artacaktır. Fiziki şartlar ve mesleğini aşkla yapan ebeler sayesinde anne adaylarımız tabi ki normal doğumu tercih edecektir” dedi. Konuşmaların ardından ebelere yönelik eğitim programının birinci oturumuna geçildi. Geçen yıl 27 ebenin katıldığı eğitim programı bu yıl 30 ebenin katılımıyla gerçekleşirken, dört gün sürecek olan eğitim programının 28 Eylül Cuma güne sona ereceği bildirildi.

Yoğun katılım

Dört gün sürecek eğitim programının açılışına, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Op. Dr. Özcan Öktem, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Güvey, Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Serdar Değirmenci, Personel ve Destek Hizmetleri Başkanı Suat Koçak, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SAÜEAH) Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği İdari Sorumlusu Prof. Dr. Serhan Cevrioğlu’nun yanı sıra, İSM idari personeli ile sağlık çalışanları ve ebeler katıldı. 

26 Eylül 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 659 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU