Günün Tarihi:16 Ağustos 2022

‘Haydi Sakarya insanları yaşatalım’


İHH İnsani Yardım Vakfı Sakarya Şube Başkanı Sebahattin Aydın, çatışmasızlık bölgesi ilan edilen İdlip’te 3 milyon insanın aç ve kışı zor şartlarda geçireceğini, ancak her yarayı sarmak için seferber olan Sakaryalıların yine desteğine ihtiyaç duyduklarını açıkladı.

3 milyon insan

Suriye gündemi ile ilgili açıklama yapan Aydın, “Suriye’deki savaş, vahim bir insani krize sebep oldu. Kimyasal silahlar ve bombalar hiç çekinmeden kullanıldı. Kadim şehirler yerle bir edildi; 500 binden fazla insan hayatını kaybetti. Yaklaşık 3 milyon kişi savaştan dolayı engelli olarak yaşıyor.

 

Kuşatma altında

Aydın, “2011’de rejimin katliamlarıyla başlayan çatışmaların yayılması ve yoğunlaşmasıyla Suriye’deki savaş vahim bir insani krizin doğmasına sebep oldu. BM verilerine göre 6 milyon insan yaşadığı yeri terk edip Suriye içinde başka bölgelere göç etti. 5 milyon insan ise başka ülkelere sığındı. Halen tahmini 1 milyon kişi, kuşatma altındaki bölgelerde yaşıyor ve temel hayat kurtarıcı yardımlardan ve insani destekten mahrum bırakılıyor” dedi.

 

990 yetim çocuk

Aydın, “Savaşın başlangıcından bu yana İHH Suriye’deki çalışmalarını 10 koordinasyon merkeziyle sürdürüyor. Kurulan 6 konteyner kent ve 27 çadır kentte 150 binden fazla insan yaşıyor. 61 fırın, 30 mutfak ile mültecilere yemek ulaştırılıyor. 35 ücretsiz giyim mağazasıyla mülteciler ihtiyaçlarını karşılıyor. 14 tesisle sağlık hizmeti veriliyor. 1 üniversite, 43 okulda öğrenciler eğitim alıyor. Reyhanlı’da inşa edilen çocuk yaşam merkezinde 990 yetim çocuk kalıyor. Her ay 10 binden fazla yetim çocuğa yardım yapılıyor.

 

Güvenli bölge

“Suriye’de insani diplomasi faaliyetleriyle de sahada aktif rol alıyoruz. 2016 yılının son günlerinde Suriye rejimi ve destekçilerinin kuşatma altına aldığı, insani yardımların bile girişine izin verilmeyen Halep’te mahsur kalan siviller, büyük bir katliamla karşı karşıya kalmıştı” diyen Aydın, “Kuşatma altındaki Halep’e insani koridor açmak için İHH’nın çağrısı ve organizasyonuyla yola çıkan “Halep’e Yol Açın” konvoyuna 5 binden fazla araç ve 40 bin yolcu katıldı. İHH, Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer paydaşların insani diplomasi görüşmeleriyla birlikte Türkiye’nin girişimleri sonucu 45 bin kişi güvenli bölgelere tahliye edildi” dedi.

 

Çadırkentlere yardım 

Aydın, “Konvoyun yolculuğu boyunca Türkiye’nin dört bir yanından Halepli mazlumlara gönderilmek üzere bin 208 yardım TIR’ı hazırlandı. Katılımcıların yanında getirdiği acil yardım malzemeleri ile birlikte toplanan bu yardımlar güvenli bölgelere tahliye edilen mültecilere yüzlerce gönüllümüz vasıtasıyla hızla ulaştırıldı. İHH’nın yeni inşa ettiği çadırkentlere ulaştırılan yardım malzemelerinin arasında temel gıda ihtiyaçları, temizlik ürünleri, kışlık elbise ve ayakkabılar, battaniyeler ve çadırlar yer aldı” dedi.

 

İHH büyük işler yaptı

Aydın, “Dünya kamuoyunda geniş yankı bulan konvoy Birleşmiş Milletler’in de gündemindeydi. BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın danışmanı Jan Egeland, Suriye’deki ateşkes ve tahliyeler için “Başta İHH olmak üzere, tüm Türk sivil toplum kuruluşları bu tahliye operasyonunda çok çok önemli işlere imza atıyor. İHH büyük işler yaptı.” dedi.

 

Acil yardım çağrısı

İHH, 2013 yılında 48 İran vatandaşına karşılık, Suriye rejiminin alıkoyduğu 2 bin 130 sivil Suriyelinin; 2015 Fua ve Zebedani’de karşılıklı olarak 464 yaralı takasının gerçekleşmesinde de aktif olarak rol almıştı. Rejim güçleri ve Rusya’nın saldırı başlattığı İdlib’de yaklaşık 3 milyon sivil katliamla karşı karşıya. Yüz binlerce kişinin yeniden yollara düşeceği tahmin edilen olaylar karşısında acil yardım çalışması başlatan İHH, sizlerden gelecek desteği bekliyor” dedi.

 

Güvenli olduğu için

Aydın,İdlib 300 binlik yerel nüfusla birlikte ülkenin farklı bölgelerinden “güvenli olduğu” için buraya gelen yaklaşık 3 milyon mülteciye de ev sahipliği yapıyor. Önceki yıllarda gerçekleşen Doğu Guta ve Halep saldırılarında en azından mültecilerin sığınabileceği özgürleştirilmiş yerler vardı.  3 milyon insanın yaşadığı İdlib’te herhangi bir saldırı sonrasında en az 700 bin kişinin yeniden yollara düşmesi bekleniyor. Bu da savaş boyunca bir seferde gerçekleşen en büyük mülteci hareketi anlamına geliyor” dedi.

 

Temel yaşam malzemeleri

Başta ekmek, un, çadır olmak üzere temel yaşam desteğinin yapılması kaçınılmaz bir zorunluluk. Şimdi İdlib’de yaşayan 3 milyon kişi yeni bir krizle karşı karşıya. Günlük gıda ihtiyacını bile karşılamakta güçlük çeken çoğu mülteci aile başta hijyen, gıda, un ve çadır olmak üzere temel yaşam malzemelerine ihtiyaç duyuyor” dedi.

 

Kadim şehirler yıkıldı

Aydın, “Genel anlamda özetleyecek olursak; Suriye’deki savaş, vahim bir insani krize sebep oldu. Kimyasal silahlar ve bombalar hiç çekinmeden kullanıldı. Kadim şehirler yerle bir edildi; 500 binden fazla insan hayatını kaybetti. 5 milyondan fazla insan başka ülkelere sığındı. Halen 13.5 milyon kişi insani yardıma ihtiyaç duyuyor. Yaklaşık 3 milyon kişi savaştan dolayı engelli olarak yaşıyor” dedi.

 

Yeni tırlar gitmeli

Aydın, “Bugüne kadar Reyhanlı ve Kilis’teki fırınlarımızda Suriyeli mülteciler için 135 milyon ekmek üretildi. Ayrıca Suriye içerisinde yer alan fırınlara 104.561 ton un yardımı yapıldı. Siz de mülteciler için ekmek üretimi yapan fırınların un ihtiyacının karşılanması için destek olabilirsiniz. Suriye’de acil olarak un ihtiyacı var. Sakarya’dan Suriye’ye  bir an önce yeni un tırları ulaştırmamız gerekiyor” dedi.  

 

5 TL’lik bağışla

Aydın, “Bölgeye temel yaşam malzemeleri ulaştıracak olan İHH’nın çalışmalarına sayfanın üst kısmından dilediğiniz miktarda destek olabilir veya SURIYE yazıp 3072’ye göndererek 5 TL bağışta bulunabilirsiniz. Ayrıca Orhan Camii yanındaki Sakarya İHH Bağış kabul merkezine gelerek makbuz karşılığı ya da internet veya banka yoluyla Sakarya İHH hesap numaralarına Suriye açıklaması ile imkanlarınız ölçüsünde yardımda bulunabilirsiniz” dedi.

 

4 Ekim 2018 , Perşembe Bu haber toplam 763 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU