Günün Tarihi:17 Mayıs 2022

‘Hareket et sağlıklı kal’


Adapazarı İlçe Sağlık Müdürlüğü hareketsiz yaşamın zararlarına dikkat çekmek için Kentpark’ta yürüyüş etkinliği düzenledi. Yoğun katılımla gerçekleşen etkinliğe katılanlar bisiklet ve uçurtma dağıtıldı.

Etkinliğe katılım

Programa, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Güvey, Adapazarı İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Yavuz Salman, ilçe sağlık müdürleri, İl Sağlık Müdürlüğü personelleri, vatandaşlar, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

 

Ölüm nedenleri

Programın açılış konuşmasını Adapazarı İlçe Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Tekin Ulaş Karatepeyaptı. Tüm dünyada ve ülkemizde kronik hastalıkların ölüm nedenlerinde ilk sırada yer aldığını dile getiren Karatepe, tütün kullanımı, obezite, yetersiz hareket ve alkol kullanımının kronik hastalıklarda önlenebilir risk faktörleri olduğunu belirtti.

 

Fiziksel aktivite

Karatepe “Günümüzde yaşam kalitesini artırarak yaşamak uzun yaşamak kadar önemli bir konu haline gelmiştir. Sağlıklı yaşlanmak ve yaşa bağlı oluşabilecek sağlık risklerini çeşitli yöntemlerle en aza indirebilmek için temel etkenler beslenme ve fiziksel aktivitedir. DSÖ raporlarına göre hareketsiz yaşam dünya çapında yılda 1,9 milyon kişinin ölümüne neden olmaktadır” dedi.

 

Günlük 10 bin adım

Karatepe, “Fiziksel olarak hareketsizliğin meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık %21-25’inin, diyabetin %27’sinin ve iskemik kalp hastalığının % 30’unun ana nedeni olduğu tahmin edilmektedir. Kalp sağlığınız için 10 bin adım öneriliyor. Bunun yürüyüşteki karşılığı haftada en az beş gün günde 30 dakika yürürseniz kendiniz için küçük sağlığınız için büyük bir adım atmış olacaksınız” dedi.

 

3 kişiye bisiklet

Konuşmaların ardından Kentpark’ta yürüyüş gerçekleştirilerek hatırlanan afiş ve pankartlarla hareketli yaşamanın insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerine dikkat çekildi. Yürüyüş sonunda katılımcılar arasından üç kişiye bisiklet, 20 kişiye ise uçurtma dağıtıldı.

 

7 Ekim 2018 , Pazar Bu haber toplam 1703 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU