Günün Tarihi:9 Mayıs 2021

20 yıllık mücadele hayali emekli olmak


Ferizli Ağaçık Mahallesi’nde 20 yıldır bakkallık yapan ve tarla işlerinde çalışan Kaniye Kavak ev ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor. Kaniye Kavak, bunca yıldır çalıştığını ve geçinmekten kendilerini sigortalı bile yaptıramadıklarını o yüzden tek hayalinin emekli olmak olduğunu belirtti.

Çok çalıştık

Ferizli Ağaçık Mahallesi’nde caminin karşısındaki evlerinin altında 20 yılı aşkın bakkallık yapan Kaniye Kavak, “Eskiden köy idi bugün ise büyükşehir yasaları ile birlikte Ağaçık Mahallesi ne dönüşmesi ile Ferizli Belediyesine  bağlanmış olduk. Ailemin de köyde oturması sebebiyle de çocukluğumuzdan bahçelerde tarlalarda sular içerisinde mısır kırmak ve diğer tarım işleri ile mücadele ettik. Daha sonrada evlenince de  hayatımızda değişiklik olmadı  sadece biraz daha günün şartlarına göre işlerimiz fazlalaştı. Bir taraftan  çocukları okutmak için eşimle birlikte mücadele ettik.”

Sigortalı olamadık

Geçmiş yıllarını anlatan Kaniye Kavak, “Genç kızlığımda evlendikten sonra evimizi    altındaki  küçük  dükkanda  ekmek, sigara ve diğer gıda ürünlerini satarak evin ekonomisine ve çocuklarımızın da eğitimine katkıda bulunduk.  1999 yılında başladığım küçük esnaflığımıza ara vermeden devam ettik, etmeye de devam edeceğiz. Hayatımızda kavak ailesi olarak yaptığımız  mısır, pancar ve diğer ürünleri teslim ederken  kendi adımıza para yatırıp resmi bir sigortalı yapamadık” şeklinde konuştu.

Hayali

Kavak, “ Yoksa bugünde bende  arkadaşlarımım ile birlikte  Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli maaşlarını ve sağlıktan faydalanabilirdik” dedi. Kaniye  Kavak en büyük hayalim ise bakkallık yaparak emekli olmak ve küçük bakkal dükkanını  büyüterek daha fazla hizmet etmek olduğunu belirtti.

9 Ekim 2018 , Salı Bu haber toplam 565 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU