Günün Tarihi:18 Ekim 2021

Türkçe’nin yeni öğrencileri


Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi (PICTES) Projesi” kapsamında, Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Karaman Geçici Eğitim Merkezi'nde 200 sığınmacı yeni dönemde Türkçe eğitim almaya başladı.

Büyük coşkuyla

Karaman Geçici Eğitim Merkezi’ndeki öğrencilerin büyük çoğunluğu, Suriye’deki savaştan dolayı eğitimlerine uzun süre ara vermiş çocuklardan oluşuyor. Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sakarya Büyük Şehir Belediyesi, İHH ve Kadem iş birliği ile Yeni eğitim öğretim yılını büyük bir coşkuyla karşılayan sığınmacı öğrenciler, okullarına kavuşmanın heyecanı içinde derslerini işledi.

 

Ders saatleri

Eğitim merkezinde sadece Suriyeli çocuklara eğitim öğretim vermekte olup Suriye Geçici Eğitim Müfredatı uygulanıyor. Merkezde 110 ilkokul öğrencisi, 80 ortaokul öğrencisi, 10 anasınıfı öğrencisi olmak üzere Toplam 200 öğrenci eğitim almaktadır.  Okulda hafta boyunca 30 saat ders işleniyor, bunun 15 saati Türkçe öğretimi, 15 saati ise Suriye geçici eğitim müfredatına uygun olmak üzere gönüllü eğitmenlerle Arapça olarak veriliyor.

Taşımalı eğitim

Öğrenciler okulda BM uluslararası göç kurumu tarafından ücretsiz olarak taşınırken Adapazarı, Karasu, Hendek, Akyazı, Ferizli ve Arifiye ilçelerinden de taşıma yapılıyor. Merkezde eğitim öğretim faaliyetleri dışında çocukların ülkemize ve kültürümüze uyum sağlamaları için rehberlik ve oryantasyon çalışmaları da yapılmaktadır.

Öğretmenler çok iyi

Okulda Türkçe ders gören öğrenciler, Suriye’de okullarını yarıda bırakıp buraya geldiklerini ve burada çok iyi şartlarda okuduklarını, öğretmenlerden çok iyi Türkçe dersi aldıklarını söyleyerek. “Bizler burayı çok seviyoruz, öğretmenlerde bizleri çok seviyor. Bizlere bu imkanı veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederiz” dediler.

Eğitim merkezlerinde

Suriye Lazkiye’den Türkiye’ye gelen ve okulda eğitim gören Suriyeli çocuğun annesi Salwa İsmaeil, “Benim bir oğlum Karaman geçici eğitim merkezinde okuyor. Biz aileler olarak bu okuldan çok memnunuz. Bu okul bir özel okul gibi Türkçe ve arapça olarak ders alıyorlar. Ben okuldan uzak bir yerde yaşıyorum ve bizlere servis verildi servisle gelip gidiyoruz. Çocuklarımızın kitaplarını Türk devleti veriyor ve bizler çok memnunuz” dedi.

Arapça öğreniyorlar

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, “Karaman geçici eğitim merkezinde okuyan toplam 200 öğrencimize Türkçe’yı öğrenebilmeleri için ve Türkiye’ye uyum sağlamaları için, savaşan etkilerini üzerlerinden atabilmeleri için destek olmaya çalışıyoruz. Okulumuzda 30 saat ders görüyor öğrencilerimiz bunun 15 saati Türkçe 15 saati kendi dilleri Arapça öğreniyorlar. Burada okuyan öğrenciler ülkelerine döndüklerinde Türkiye sevdalısı bir nesil olarak yetişmeleri için gayret gösteriyoruz” dedi. 

10 Ekim 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 714 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU