Günün Tarihi:21 Haziran 2021

Çiftçinin sorunları konuşuldu


Demokrat Parti Sakarya İl Başkanı İsmail Ergül ve yönetimi, Sakarya Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateşi ziyaret ederek çiftçinin sorunlarıyla ilgili fikir alışverişi yaptılar.

Hayvancılık

Tarım sorunların yanı sıra hayvancılıkta problemlerin yaşandığını belirten Ercan Ateş, “Süt hayvanların kesilmesi, hayvan yemlerinin pahalı olması, damızlık hayvanların yetersiz olması hayvan sektörünü önemli ölçüde negatif etkilemektedir. Kurak geçen bir sezon veya aşırı yağışlı geçen bir sezon olsun fark etmiyor. Kuraklık veya aşırı yağış tarımda üretimi düşürüyor. Sakarya’nın tarım ile ilgili bir eylem planı olmadığı için yüksek verim alınamıyor, verimlilik ise mevsimlere göre değişiklik gösteriyor. Ayrıca tarımsal desteklerinin her geçen gün giderek azalması ile birlikte tarım ürünlerin verimleri de etkilemektedir.”

Sorunlar

Ateş, “Sakarya’da tarım hala önemli bir gelir kaynağı. Sakarya ekonomisi içinde tarım sektörünün payı yüzde 30’lar düzeyinde. Ancak bu rakam her geçen yıl sanayileşme baskısı ve tarım altyapısının yeterli olmaması gibi nedenlerle düşüyor. Yani tarım sektörünün il ekonomisi içindeki payı azalıyor.  Sakarya’da tarla alanı dışında ikinci önemli grubu ise meyve alanları oluşturuyor. Bu alanın önemli bir bölümünü ise fındık arazisi teşkil ediyor. Bu ve benzer ürünlerde de tarım altyapısı ile verim artışı sağlamak mümkün” dedi.

Verimi arttırmak

Son olarak Ateş, “Mevcut tarım alanlarında verimi artırmak elbette ki önemli ancak bu alanları korumak çok daha önemli. Bu da ancak Sakarya ovası için yapılacak tarımsal planlama ile mümkün. Tarım; ekonomik, sosyal ve çevresel boyutlarıyla tüm dünyada vazgeçilmez bir sektör niteliğindedir. Her ne kadar tarım dışı sektörlerin gelişmesine bağlı olarak ülkelerin milli geliri içerisindeki payı azalmış olsa da nüfusun beslenmesindeki öneminden dolayı toplumun bütün kesimlerini yakından ilgilendirmektedir” dedi.

 

11 Ekim 2018 , Perşembe Bu haber toplam 563 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU