Günün Tarihi:29 Kasım 2020

SAÜ’ye Konfüçyus Enstitüsü


Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ile Çin Pekin Başkent Spor Üniversitesi (CIPE) arasında eğitim, kültür ve spor alanında iş birliğinin arttırılması amacıyla imzalanan protokol kapsamında Konfüçyus Enstitüsü kurulacak.

İşbirliği artması

Üniversitenin senato toplantı salonunda düzenlenen törende bir araya gelen SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan ve Çin Pekin Başkent Spor Üniversitesi Rektör Yardımcısı Wang Shangzhong, eğitim, kültür ve spor alanında iş birliğinin arttırılması amacıyla hazırlanan protokolü imzaladı.  

 

Çin ve Türk halkları

Protokol kapsamında Çin kültürünün Türk halkına tanıtılması amacıyla Sakarya Üniversitesi'ne Konfüçyus Enstitüsü kurulması kararlaştırıldı. Toplantı sonunda her iki üniversitenin yöneticileri, yörelerine ait hediyeleri birbirlerine takdim etti.

 

En güçlü aday

SAÜ Rektörü Prof. Dr. Savaşan, 6 yıl önce Çin Pekin Başkent Spor Üniversitesi ile wushu sporu eksenli bir iş birliği anlaşmasının imzalandığını hatırlattı.  Çin ve Türkiye'nin iki yükselen güç olduğunu vurgulayan Savaşan, "Çin, hem nüfus hem ekonomi olarak oldukça gelişen bir ülke. Türkiye de aynı şekilde bölgesinde güçlü olmaya aday ülkelerden birisi. Dolayısıyla iki yükselen güç arasında kültürel ve eğitim alanında ilişkilerin de gelişmesi, olması gereken bir durum” dedi.

 

Çince öğretilecek

Savaşan, “Biz de bu bağlamda Çin Pekin Başkent Spor Üniversitesi ile Konfüçyus Enstitüsü'nü de kapsayacak şekilde anlaşmamızı yenilemiş olduk. İnşallah iki ülke arasında kültürel, eğitim ve spor alanında birtakım işbirlikleri artarak devam edecek" diye konuştu.

Savaşan, protokolün Çince'nin Türkiye'de daha fazla öğrenilmesinde önemli bir kazanım olacağını düşündüklerini ifade ederek, diğer üniversitelerle iş birliklerinin artarak devam edeceğini vurguladı.

 

Felsefesini tanımıyor

Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Abdurrahman Akyüz de 2012'de yapılan anlaşmanın bu protokolle daha da genişletildiğini söyledi.  Sadece spor alanında değil, kültürel ve eğitim alanında iş birliklerinin yapılacağını bildiren Akyüz, "Türkiye'de 4 üniversitede Konfüçyus Enstitüsü var. Bu enstitünün de kurulması, anlaşmanın içerisinde yer aldı. Tabii bu enstitü, sadece Konfüçyus felsefesini tanıtmıyor, Çin kültürünü tanıtıyor, kültürel ve diğer alanlarda iş birliğine ön adım oluyor” dedi.  

 

Kung Fu festivali

Akyüz, “Bu bakımdan çok önemli bir anlaşma oldu. Özellikle Konfüçyus Enstitüsü'nün Çin kültürü wushuda etkili olan Sakarya'da olması önem arz ediyor. O bakımdan bugün çok sevinçli ve gururluyuz"  Protokolün hayırlı olmasını dileyen Akyüz, vatandaşları yarın Sakarya'da spor gösterileri ve kültürel etkinlerin yapılacağı Wushu-Kung Fu Festivali'ne davet etti.

 

14 Ekim 2018 , Pazar Bu haber toplam 626 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU