Günün Tarihi:19 Nisan 2021

Geyve’de lezzetli festival


Geyve Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Ayva Festivali şenlik havasında rengarenk görüntüler eşliğinde geçti.

Tarım fuarı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehteranı eşliğinde protokol, Sakarya Bisiklet Derneği ve vatandaşların kortej yürüyüşüyle başlayan festival, Cumhuriyet Meydanı Yöresel Ürünler ve Tarım Fuarı’nın açılışı ile devam etti. 

 

Açılışa katılım

Belediye Başkanı Murat Kaya’nın ev sahipliği yaptığı açılış törenine Vali İrfan Balkanlıoğlu,Geyve Kaymakamı İlyas Memiş,  AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, Sapanca Belediye Başkanı Aydın Yılmazer, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan, ÇAYKUR Genel Müdürü Ekrem Yüce, siyasi parti  ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile binlerce vatandaş katıldı.

 

Bir adımlık değil

Başkan Kaya, geleneksel hale getirecekleri Geyve Ayva Festivali’nin ilk yapıldığında sadece bir adımlık yürüyüş zannedenlerin bugün ne kadar yanlış düşündüklerini görmüş olduklarını belirtti.Geyveli ÇAYKUR Genel Müdürü Ekrem Yüce, bu çalışma sebebiyle belediyeye teşekkür ederken, “Ayvayı Türkiye üretiyor, ancak dünyaya başka ülkeler satıyor. Bugün yapılan bu çalışma sayesinde Geyve Ayvası’nı dünya tanıyacak. Nasıl dünyada çay denilince, Türk çayı ve ÇAYKUR akla geliyorsa, ayva deyince de Türkiye ve Geyve akla gelecek” dedi.

 

Ayva’nın başkenti

Geyve Kaymakamı İlyas Memiş ‘de; “Türkiye’deki üretimin ciddi bir oranı Sakarya’da gerçekleşirken, bu oranın yüksek bir oranı ise Geyve’de gerçekleşiyor. Bu yüzden Geyve’ye ‘Ayva’nın Başkenti’ diyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Yöresel ürün merkezi

Fuarda konuşan Vali İrfan Balkanlıoğlu,“Bu gerçekten hem Sakarya için, hem de Geyve için çok önemli bir projedir. Zaten meşhur olan Sakarya’mızı daha da ön plana çıkaracak olan bu markamız, insanlar arasında duyulacak ve özellikle basın mensuplarının da buraya gelerek bu markayı tanıtmasıyla sağır sultan bile Geyve’yi ve Geyva markasını duyacak” dedi. Protokol üyeleri hep birlikte kurdele keserek Geyve Yöresel Ürünler ve Tarım Fuarını açarak stantları gezdi.

 

Vali reçel pişirdi

Açılışı yapılan Geyve Yöresel Ürünler Üretim Merkezi’de davetlilerin ve vatandaşların akınına uğradı. Geyve ve çevresinde yetişen meyve ve sebzelerden yapılan çok sayıda ürün kısa sürede tükenirken, programa katılan Vali İrfan Balkanlıoğlu üretim tesisinde geleneksel yöntemlerle hazırlanan reçelin yapımına katkı verdiler.

 

Türkiye’de ilk

Geyve Yöresel Ürünler Üretim Merkezi’nin açılış programına Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun yanı sıra AK Parti Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, çok sayıda belediye başkanı, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri katıldı.  Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdikleri belirten Başkan Kaya, “İlk olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu tesiste geleneksel yöntemlerle 40 kadın kardeşimiz Geyve’de yetişen tüm ürünleri işleyecek.Tesis olan bu alan yaz ve kış aylarında vatandaşlarımıza hizmet verecek” dedi.

 

Türkiye’ye örnek

AK Parti Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, “Bu çok güzel bir proje, burada yetişen bir meyvenin marka değeri taşıyor olması ve Türkiye’den sonra tüm dünyaya bunun tanıtılacak olması çok anlamlı. Burada kadınların çalışıyor olması çok güzel ve Türkiye’ye örnek bir proje. Biz Türkiye’ye bunu tanıtacağız” dedi.

 

Bölge kadınlarının

SATSO Kadın Girişimciler Başkanı Zehra Köse Dirim merkezin kuruluş hikayesini anlattığı konuşmasında, “SATSO bünyesinde, TOBB Sakarya Kadın Girişimciler Kurulu olarak farkındalık ve fayda ortaya koymak istedik. Yaptığımız ön araştırma sonucu Geyve Belediyesi işbirliği ile Geyve Yöresindeki Kültürel-Tarımsal Ürünlerin ve El Sanatlarının Değerlendirilmesi ve Bölge Kadınlarının İstihdamı Projesi” ile ilgili işbirliği protokolü imzaladık” dedi.

 

Ayva hasadı yapıldı

Festivale katılanlar belediyeye ait ayva bahçesine giderek hasat yaptı. Renkli görüntülere sahne olan hasat, yemek yarışması ile devam etti. Vali Balkanlıoğlu, Milletvekili Atabek ve SATSO Başkanı Akgün Altuğ ve diğer protokol üyeleri ayvayı dalından topladılar. Ezgi Sertel’in sunumuyla gerçekleştirilen Yemek Yarışması leziz bir şölene dönüştü. 20 kadının kıyasıya rekabet ettiği ve birbirinden lezzetli yemeklerin hazırlandığı yarışmaya vatandaşlarda büyük ilgi gösterdi.

 

Hünerli bayanlar

Yaklaşık 1 saat süren yarışmada ‘Kabak içerisinde içli pilav’ yapan Nurten Çakmak birinci oldu. ‘Ayva Tatlısıyla’ yarışmaya katılan Hümeyra Odabaş ikinci, ‘Ayvalı Baklava’ ile Aslı Karabağ üçüncü oldu. Yarışmanın birincisine tam, ikincisine yarım, üçüncüsüne çeyrek altın hediye edildi.

 

İbrahim Sadri ve Yusuf Güney

Gece ise ünlü sanatçı İbrahim Sadri ve gençlerin sevgilisi popçu Yusuf Güney Cumhuriyet Meydanı'nda sahne aldı. İbrahim Sadri, birbirinden güzel şiirler ile meydanı dolduran binlerce vatandaşın kulaklarının pasını sildi. Duygu dolu anların yaşandığı İbrahim Sadri ile Şiir Dinletisi, 7'den 70'e tüm vatandaşları mest etti.

 

Gençleri coşturdu

Hareketli şarkıları ile gençleri coşturan Yusuf Güney, zaman zamanda söylediği şarkılarla duygu dolu anlar yaşattı. Gecenin sonunda Başkanı Kaya, sanatçılara günün anısına hediyeler vererek, teşekkür etti. 

15 Ekim 2018 , Pazartesi Bu haber toplam 1164 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU