Günün Tarihi:1 Mart 2021

Sakarya eğitimi tartışıldı


Sakarya ili eğitim stratejilerinin konuşulduğu Ortak Akıl Konferansı Cumartesi ve Pazar günü gerçekleştirildi.

Cevaplar arandı

Sakarya Valiliğinin himayelerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hafta sonu düzenlenen Ortak Akıl Konferansı’nda “Sakarya eğitiminde neredeyiz, nerede olmalıyız, nasıl yapmalıyız, neler yapmalıyız, niçin yapmalıyız ve kimlerle yapmalıyız?” sorularına cevaplar arandı.

 

Konferansa katılım

13-14 Ekim tarihlerinde yapılan konferansın açılışına Vali İrfan Balkanlıoğlu, Milletvekili Engin Özkoç, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş ile konferansa davetli çok sayıda kurum, kuruluş, yerel yönetimler, STK temsilcileri, veliler, öğrenciler, okul müdürleri, öğretmenler ve basın mensupları katıldı.

 

Fikir ve projeler

Ortak Akıl konferansının katılımcıları genel olarak eğitime yönelik olası görüş fikir ve proje sahipleri, eğitim ve bağlantılı duyarlılık içeriği taşıyan kuruluşlar, kitlesel temsil yeteneği olan dernek ve kişiler, grup çalışmasına yatkın olduğu bilinen kimlikler, kadın katılımcı sayısına özen gösterilerek seçildi.

 

İlin genel profili

Temsilen her yaş grubundan üyelerin olmasına özen gösterilen konferansta, Sakarya ilinin genel profilinin eğitimle ilgili olan görüş ve düşünceleri ortak akılda masaya yatırıldı.

Sabah saat 9'da başlayan programda Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş açılış konuşmaları yaparak eğitimin önemine dikkat çektiler.

 

Akımlarla ilgili

Alanında Türkiye'de uzman profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirilen Ortak Akıl  Koferansının yürütücüsü İnsan Kaynakları İK Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Halil Altınay, " Konferansta öncelikle ortak akıl yöntemi ile ilgili teknik detaylar aktarıldı. Sakarya'da eğitim fırsatları ve tehditleri aktarıldı. Bu konuda tüm katılımcılar Dünyada, Türkiye'de ve Sakarya'da eğitim akımları ile ilgili görüşlerini dile getirdiler. Akımlarla ilgili veriler çok verimli bir şekilde alındı. 50'den fazla akım kayıt altına alındı” dedi.

 

İkna etme yolu

Altınay, “Katılımcılardan gelen akımlar sonrasında çalışma grupları oluşturuldu.10 adet ayrı çalışma grubunda herhangi bir protokol görevi ayırt edilmeksizin çalışılıp beşer adet akımı öncelik sırasına göre Sakarya için belirlediler. Daha sonra da sunumlara geçildi. Sunumlarda grup sözcüleri grup içerisinde tartıştıkları Sakarya ili için önemli olduklarını düşündükleri verileri aktararak diğer katılımcıları bilgilendirmek ve ikna etme yoluna gittiler.  Konferansın 2. gününde Sakarya eğitimine ilişkin vizyon, misyon ve hedeflerle ilgili oturumlar gerçekleştirildi. Sakarya ilinde eğitim alanında yapılan geçmiş projeler detaylandırılarak kurulan ekiplerle oluşturulan eğitim projelerinin hazırlıkları yapıldı." dedi.

 

İlk çalışma günü

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, iki gün boyunca ilimizin eğitimi için fikir yürüten tüm katılımcılara tek tek teşekkür etti. Durmuş, konferansın ilk gününde çalışma gruplarında aktif görev alan Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Mehmet Topaloğlu’nun annesinin vefatından duyduğu üzüntüyü ifade ederken, tüm katılımcılar adına merhume Fatma Topaloğlu’na Allah’tan rahmet, tüm sevenlerine başsağlığı ve sabır diledi.

 

İnsan yetiştirmek

Konferansta konuşan Vali Balkanlıoğlu’da, “Eğitim birinci önceliğimizdir, yani her şey eğitimle başlıyor ve bitiyor. Memlekette kalkınma ve gelişme anlamında ne varsa her şey eğitimle oluyor. Kötülük, yanlışlık ne varsa o da eğitim ya da eğitimsizliğin eseridir.

Gittiğimiz piknik alanlarının daha önce gelenler tarafından kirletildiğini görünce, o ortamda piknik yapmadan çekip gidiyoruz, sonra da ‘İnsanlarımız son derece eğitimsiz’ diyoruz.

Bir insan yetiştirmek başarı değildir” dedi.  

 

Engelli anneleri

Vali Balkanlıoğlu, “Geleceğimiz eğitime bağlı olduğu gibi, güvenli bir toplum oluşturmak da eğitimle ilgilidir. Engelli anneleri eğitimi çok iyi bilirler mesela. Çünkü hayatını engelli çocuğuna adayan bu güzel insanlar, hem içten davranıyorlar, hem de eğitim anlamında bayağı başarılılar. Eğitim okulu bitirmekle de biten bir süreç değildir. Çoğunlukla okulu bitirince bilgilerimize hiçbir ilave yapmadan meslek yaşamımızı tamamlıyoruz” dedi.

 

Eğitim sıralaması

Sakarya eğitiminin olması gereken yerin çok altında durduğuna dikkat çeken Vali Balkanlıoğlu, “Geçtiğimiz yıllarda plakasıyla eş değerdeymiş, 5-10 puan aşağı inmiş. İlimizin 81 vilayet içinde 34., 40., 50. Sırada yer alması hoş bir durum değil. Ancak bu durumu sadece öğretmenlere yüklemek de doğru değil. Okul, aile, yöneticiler, okul aile birliği, öğrenciler, veliler, vatandaşlar, kısacası eğitim için herkesin topyekûn seferberlik ilan etmesi gerekiyor” diye konuştu.  

 

Eğitim puanını yükseltmek

Vali Balkanlıoğlu, “Her bakanlığın ildeki temsilcisi, hükümetin ve devletin tarafsız temsilcisi olarak Sakarya’ya yapacağımız en büyük iyilik; eğitimin kalitesini, puanını yükseltmek ve akademik başarıyı yukarılara çıkarmaktır. Bunun yanı sıra, buralardan iyi insan ve yurttaşlar yetiştirmek için çaba göstermektir. Anasınıfından itibaren elimize esir edilen yavrularımıza iyi bir eğitim verebilirsek, kurtla kuzu yan yana gezer. Bu önemli programda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” dedi.

 

Bakanın ilk ziyareti

Bakanlık görevine başladıktan sonra ilk kez ilimize gelen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konferansın öğleden sonraki programına katıldı. Otel girişinde karşılanan Bakan Selçuk Sakarya'da eğitimcilerin gayretli çalışmalarından gurur duyduğunu ifade etti.

 

Birlikte üretmeye

Yapılan çalışmaların diğer illere örnek olması temennisinde bulunan Bakan Selçuk, "Sakarya Valiliği'nin himayelerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve ilde bulunan eğitim camiasının hep birlikte üretmeye çalıştığı faaliyetlerden çok memnun oldum. Burada yapılan çalışmalarda bütün ilin adeta eğitimde hedeflerine ulaşmak için yoğun bir gayret içerisinde olduklarını gördüm. Bu çalışmaların devamı ve yaygınlaşması için bakanlık olarak her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

 

Hangi yol haritası

Bakan Selçuk, “Bugün arkadaşların yaptığı grup çalışmalarının her birinde Sakarya'da eğitim kalitesinin yükselmesi için nasıl bir vizyon, nasıl bir misyon, hangi değerlerle ve hangi yol haritası ile ne yapılabilir sorusunun cevaplarının arandığı bir durum söz konusu. Buradan ortaya çıkacak sonuçlarla Sakarya'nın eğitim sisteminin çok daha güçlü bir biçimde hayata geçirileceğinden eminim" dedi.

 

Eğitim faaliyetleri

Sakarya'da eğitime yönelik yoğun faaliyetlerden memnunluk duyduğunu ifade eden Bakan Selçuk eğitimcilerin özverili gayretlerinin kendileri için çok değerli olduğunu belirtti.

Ortak Akıl Konferansını takip eden gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Selçuk Sakarya'daki bu çalışmaların bütün illere örnek olmasını temenni etti.

 

Yöneticilerle toplantı

Vali İrfan Balkanlıoğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş'tan Sakarya'daki eğitim çalışmalarına yönelik bilgiler de alan Milli Eğitim Bakanı Selçuk, konferansın ardından milli eğitim yöneticileri ile bir toplantı düzenledi.

 

4 yıllık stratejik plan

Konferans sonucunda ortaya çıkacak rapor doğrultusunda;  yapılacak idari, kurumsal ve mental değişim stratejilerine bağlı olarak, 2019-2023 Stratejik Planına yönelik tavsiye niteliğinde vizyon, amaç ve hedeflerin belirlenmesi sağlanacak.

 

15 Ekim 2018 , Pazartesi Bu haber toplam 739 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU