Günün Tarihi:29 Ocak 2020

‘Bilgiyi beceriye dönüştürmeliyiz’


Mimar Sinan Mühendisler Birliği (MSMB) tarafından bu yıl 6'ncısı düzenlenen "Yerli Sanayi ve Teknoloji Zirvesi" Bursa'da başladı.

Gelecek vizyonu

Protokol konuşmaları ve katılımcıların konuşmalarıyla devam eden Yerli Sanayi ve Teknoloji temalı zirvede Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mehmet Sarıbıyık da bir konuşma gerçekleştirdi. Türkiye’nin gelecek vizyonu na uygun bir şekilde bilgiyi beceriye dönüştüren nesilleri yetiştirerek yerli sanayi ve teknolojinin gelişmesine katkı sağlamaya devam edeceklerini belirtti.

 

Tarihiyle kucaklaşan

Zirvenin günümüz Türkiye’sinin gündemine uygun bir başlıkta açılmasının isabetli olduğuna dikkat çeken Mehmet Sarıbıyık, “Ülkemizin son yıllarda maruz kaldığı saldırılar elbette tesadüfi değildir. Maddi ve manevi kökleriyle yeniden buluşan, binlerce yıllık tarihiyle kucaklaşan, sadece kendi şehirlerini görmekten öteye geçip Kudüs’ü, Myanmar’ı, Afrika’yı da görmeye başlayan, üretimden, büyümekten bahseden bir Türkiye’nin, kendisine biçilmiş rolden çıkma gayreti elbette bazı bedelleri de beraberinde getirmektedir. Öyleyse başta biz akademisyenlere, aydınlara, sivil toplum kuruluşlarına ve topluma düşen görev de maruz kaldığımız her türlü saldırıya karşı birlik olmak, nitelikli insan gücümüzü arttırarak yerli sanayi ve teknoloji hamlelerimizi ortaya koymaktır” dedi.

 

Kariyer ofisi

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle birlikte yeni ofislerin açıldığını hatırlatan Rektör Mehmet Sarıbıyık, “Sayın Cumhurbaşkanımız 2018-2019 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Konuşması’nda çok önemli açıklamalar yapmıştı. Özellikle yeni sistemle kurulan dijital dönüşüm ve insan kaynakları ofisine dikkat çekmiş, Türkiye’nin dijital dönüşüme ve nitelikli bireylere olan ihtiyacından bahsetmişti. Sayın Cumhurbaşkanımızın akademik çevrelere yönelik ortaya koyduğu vizyonu çok kıymetli buluyorum. Bu yönde Sakarya Üniversite’nde başlattığımız ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversite’ne taşıyarak sürdürdüğümüz dijital dönüşüm ve akraditasyon çalışmaları, öğrencilerimizin bir dönem tam zamanlı iş yerinde eğitim görmesi ve İŞKUR ile birlikte yürüttüğümüz Kariyer Ofisi uygulamalarının ne kadar isabetli adımlar olduğunu da müşahede etmiş olduk. Ortaya konulan vizyon çerçevesinde çalışmalarımızı geliştirerek devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Uygulamalı eğitim

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde uygulamakta olan 3+1 ve 7+1 uygulamalı eğitim modeli hakkında da bilgi veren Rektör Mehmet Sarıbıyık, “sahaya inmeden olmaz” düsturu ile hareket ederek başlattığımız 3+1 ve 7+1 modeli ile; iş dünyasının nitelikli eleman ihtiyacını yine iş dünyasıyla birlikte gidermeye devam ediyoruz. Bu uygulama ile; 25 bin den fazla öğrencimizi 16 hafta tam zamanlı olarak eğitim öğretim amacı ile işletmelerle buluşturduk. Yüzlerce işletme yetkilisini sınıflarımızda öğrencilerimizle bir araya getirdik,  Birlikte araştırma projeleri yapmaya başladık. Ülkemizde örnek alınan ve birçok üniversite tarafından uygulanmakta olan +1 eğitim modeli sayesinde öğrencilerimiz daha mezun olmadan iş tecrübesi kazanmakta ve uygulama becerisine sahip nitelikli bireyler olarak yetişmektedir” şeklinde konuştu. Konuşmanın ardından günün anısına dikilmek üzere Rektör Mehmet Sarıbıyık’a fidan sertifikası takdim edildi.

 

16 Ekim 2018 , Salı Bu haber toplam 412 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU