Günün Tarihi:13 Nisan 2021

Balıkçılar barınak istiyor


Sakarya Nehri'nin Karadeniz ile buluştuğu Karasu ilçesinde, nehrin aşırı mil ve kum toplamasından kaynaklanan sığ zemin nedeniyle balıkçılar barınak yapılmasını talep etti.

Kuma saplanıyor

Yaklaşık 50 yıldır balıkçılık yapan Şerafettin Kavra, gazetecilere yaptığı açıklamada, denizden gelen kumun nehrin ağzını kapattığını belirterek, "Her sabah böyle teknelerimiz kuma saplanıyor ve arkadaşlarımız römorkla teknelerimizi çekiyor. Bizim bu çilemiz ne zaman bitecek. Ben 50 yıllık balıkçıyım ve hala bu sorunlarımız devam ediyor." dedi.

Römork sahibi Şaban Özden de 30 yıldır balıkçılık yaptığını, ilçede balıkçı barınağı olmadığı için denizden nehre giren teknelerin kuma oturduğunu anlattı.

 

Çözüm istiyoruz

Yetkililerden bir an önce sorunlarına çare bulunmasını isteyen Özden, şunları kaydetti:

"Her gün bu çileyi burada çekiyoruz. Arkadaşlarımıza kendi imkanlarımızla yardım etmeye çalışıyoruz ve kum oturan teknelerini römorkla çekiyoruz. Bezen çekemediğimiz tekneler oluyor ve geri dönüyorlar. Yaklaşık üç dört saatlik başka limanlara gitmek zorunda kalıyor. Buradan kum alıyorlar ama bu kısa vadeli bir çözüm oluyor. Biz kalıcı bir çözüm istiyoruz."

 

40 tekne mahsur

Karasu Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Ali Osman Karaman ise şu anda 40 teknenin mahsur durumda olduğunu aktardı. Sezonun 2 ay sonra biteceğini anlatan Karaman, "Yetkililere buradan sesleniyorum. Balıkçılarımız mağdur durumda. Başka çaremiz kalmadı bizim sorunumuza acilen bir çözüm bulunmasını istiyoruz. Bu sorunun tek çaresi bir an evvel balıkçı barınağının yapılmasıdır." açıklamasında bulundu. 

19 Ekim 2018 , Cuma Bu haber toplam 575 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU