Günün Tarihi:24 Eylül 2020

Tarım Fuarı Hendek’te açıldı


Sakarya, ilk kez düzenlenen Tarım ve Hayvancılık Makinaları Teknolojileri ve Yem Fuarı'na sahip çıktı.

Güç birliği

Sakarya Ticaret Borsası ev sahipliğinde GL Platform tarafından, Sakarya Valiliği, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Hendek Belediyesi, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Sakarya Ziraat Odaları desteğiyle düzenlenen fuar, güçbirliğine sahne oldu.

 

Açılışa katılım

Açılışa Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sakarya Tarım Orman İl Müdürü Mehmet Erdemir, Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Ali Şener Bayraktar, Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı ile ziraat odaları sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda ziyaretçi katıldı.

 

Son yenilikler

Sakarya 1. Tarım Hayvancılık Makinaları Teknolojileri ve Yem Fuarı'nda büyükbaş sığır ırkları, küçükbaş koyun keçi ırklarının yanısıra çiftlik ekipmanları ve teknolojilerinde son yenilikler görücüye çıktı. 160 markanın ürünlerinin yer aldığı standlarda, enflasyonla mücadele kapsamıyla birlikte fuara özel indirimler üreticilerin ilgisine sunuldu.

 

Sakarya şanslı

Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Türkiye'nin her açıdan şansı ilinin Sakarya olduğuna dikkat çekerek "Çünkü Sakarya'da tarım ve hayvancılık mükemmel yapılıyor" dedi. Ürecinin kendini geliştirdiğini ve bunun sonucunda iyi verim aldığını ifade eden Vali Balkanlıoğlu,  "Doğal" üretimin önemli olduğunu belirerek, “Bunun da yolu devamlı araştırmak ve tarımda mekanizasyona geçmektir. Fuar, çiftçinin teknoloji ve gelişmelerle buluşması anlamına geliyor. Sakarya bu açıdan da şanslı bir il" dedi.

 

Şehrin altyapısı

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ise Sakarya’da her sektörün dengeli bir biçimde yer alması nedeniyle Türkiye’nin kalbi konumunda yer aldığını söyleyerek, “Sakaryamız tarım, sanayi, hizmet ve turizm sektörlerini dengeli ve entegre şekilde ekonomik hayatı şekillendirdiği bir il. Bizler de yerel idareciler olarak şehrin alt yapısını güçlendirerek sektör temsilcilerinden gelen talepleri değerlendirerek şehrin ekonomisini geliştiriyoruz. Eşine az rastlanır eşsiz coğrafyası, jeopolitik önemli, lojistik üstünlüğü ile kalifiye insan gücü, Sakarya’nın gücüdür” dedi.

 

50 bin çiftçi için

Başkan Toçoğlu, Sakarya’nın dünyanın en yaşanılabilir kenti olduğunu ifade ederek “Önce zarar vermeyeceksin kadim prensibinden hareketle zarar vermeyecek yararlı yatırımları şehrimize  kazandırıyoruz. Fuarlar yurt içi ve dışından sektör temsilcilerini biraya getirmemize vesile oldu. Tecrübe paylaşımlarını gerçekleştirdiği yeniliklerin paylaşıldığı fuarları önemsiyoruz. Bu fuarla da yaklaşık 50 bin çiftçimiz yeni işbirlikleri ve üretim şekilleri için fırsat yakalayacak” ifadelerini kullandı.

 

Atılım ve yatırım

Fuarın ev sahibi Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı da “Sakaryalılar olarak şanslıyız. Doğal tarıma uygun verimli topraklarımız, donanımımız ve tarımımızı geliştirmek isteyen irade ve tutkumuz ile bizi yüreklendiren mülki idari, sivil, tüzel kişilikler var. Böyle fuarlar aracılığıyla tecrübe birikim ve bilgilere atılımlara yatırımlara gelişmelere kolayca ulaşılabiliyor. Sakaryalılar olarak bizler şanslıyız. Çünkü hepimizin hedefi gelişen ve büyüyen Sakarya ve hepimiz bunun için çalışıyoruz” dedi.

 

7. büyük ekonomi

Sakarya Ziraat Odaları Koordinasyon Başkanı Ali Şener Bayraktar, “Sakarya’da ilk olarak yapılan fuarın düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik ediyorum. Herkes el ve gönül birliği ile üzerine düşeni yaptı. Önümüzdeki yıllarda gerçekleşecek olan fuarlar için bu organizasyon örnek olacaktır. Sakarya ekonomisinin 4’te 1’ini oluşturan tarıma verilmesi gereken önemin ortaya koyulmasını bir kez daha görmüş olduk. Topraklarımızı korumak ve gelecek nesillere aktarmak zorundayız. Yaşam olacaksa tarım da olacaktır. Tarımsal hâsılası ile dünyanın 7. büyük ekonomisine sahibiz” dedi.

 

Korumak gerekiyor

SATSO Başkanı Akgün Altuğ, “Tarım hem şehrimiz hem de ülkemiz için gerçekten çok önemli. Sakarya yıllardır üreten bir şehir. Hem zirai hem de sanayi anlamda üretiyor. Ekonomisi ve nüfusu büyüyor. Bizim 235 bin hektar tarım arazisini korumamız gerekli. Sanayi ve tarımda verimliliği korumalıyız. Bu fuardaki araç ve gereçler inanıyorum ki verimliliğe katkı sağlayacak. Emeği geçenlere teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Fuar 28 Eylül Pazar gününe kadar açık kalacak.

26 Ekim 2018 , Cuma Bu haber toplam 891 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU