Günün Tarihi:31 Mart 2020

Kansere pembe balon uçurdular


Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık ayı nedeniyle Arifiye İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından, Arifiye Kültür Merkezi’nde “Meme Kanseri ve Erken Tanı” etkinliği düzenlendi.

Kansere yönelik

2004 yılından beri meme kanserinde erken teşhisinin önemini ve farkındalığın vurgulanması amacıyla Ekim ayı tüm Dünya’da ve Türkiye’de ‘Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı’ olarak biliniyor. Kanserle mücadele etkinliği kapsamında, Arifiye İlçe Sağlık Müdürlüğü Meme Kanserine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi.

 

Etkinliğe katılım

Arifiye Kültür Merkezi’ndeki programı Kaymakam Adem Yazıcı, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, AK Parti Arifiye İlçe Başkanı Ali Başar, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Yrd.Doç.Dr. Ali Güvey, Arifiye İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ayşin Kurban, CHP İlçe Başkanı Ali Gökpınar, Arifiye Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Kaymakçı, KANSERDER Başkanı Nihal AKAR ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşti.

 

Tedavisi mümkün

Etkinliği açılış konuşmasını Arifiye İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ayşin Kurban yaparak, “Kanser çağımızın hastalığı. Ülkemizde her 10 bireyden birine mutlaka uğrayan bir hastalık. Yine, bu etkinliği düzenlemekteki amacımız olan meme kanserinde farkındalık yaratmak. Kanser ölümcül olmasına rağmen, erken tanı ile bir çok türü tedavisi mümkün olan bir hastalık. Biz de Arifiye’mizde vatandaşımızda kanser bilincini oluşturmak, kansere neden olan fizyolojik ve çevresel etkileri ortadan kaldırmak için bu etkinliği düzenliyoruz” dedi.

 

Toplum sağlığı

Başkan Karakullukçu da konuşmasında, “Öncelikle etkinliğimize katılımınız için hepinize teşekkür ediyor, Arifiye İlçe Sağlık Müdürümüz Ayşin Kurban’a vatandaşımızı her konuda bilinçlendirme için düzenlediği etkinlikler için huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Kendisinin ve değerli sağlık çalışanlarımızın gayretleri ile Arifiye’mizde toplum sağlığını ilgilendiren konularda birçok farkındalık etkinliği düzenledik. Bu Arifiye’miz için çok güzel bir gelişme. Sağlıklı toplum, sağlıklı şehir anlayışıyla bu tür konferans ve seminerleri sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

 

Kaliteli hizmet için

Sonrasında söz alan Arifiye Kaymakamı Adem Yazıcı ise “Artan hayat konforumuz nedeniyle hareketsiz yaşam tarzımız, beslenme alışkanlıklarımız, Sigara ve alkol kullanımı kanseri tetikleyen başlıca etkenler. Devletimizin bireylerine karşı temel görevleri arasında olan sağlık hizmetinin sunumu konusunda; sağlık kurumlarının kalitesinin artırılması, tedavi süreçlerindeki bürokrasinin azaltılarak hızlı, etkin ve kaliteli hizmet sunulması, ambulans sayısının artırılması, aile hekimliğinin kurulması bir çok konuda başarılı çalışmalarımız mevcut” dedi.

 

Sağlığın kıymeti bilinmeli

Kaymakam Yazıcı, “Kanuni Sultan Süleyman’ın halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet bir nefes sıhhat gibi” sözünde belirttiği gibi, sağlığımızın kıymetini bilmeli, yaşam tarzımızla, alışkanlıklarımızla sağlıklı bir yaşam sürme konusunda gayret sarf etmeliyiz” dedi.

 

20 bin yeni vaka

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Yrd.Doç.Dr. Ali Güvey konuşmasında, “Meme kanserinin son  yıllarda daha genç hastalarda görülmeye başlandığına dikkati çekti. Meme kanserinin kadınlar arasında en fazla rastlanan kanser türü olduğunu söyleyen Güvey , “Ülkemizde her yıl meme kanseri vakalarına 20 bin yeni vaka ekleniyor. Bu çok ciddi bir rakam. Erken tanı halinde hiçbir hastamız meme kanserinden hayatını kaybetmiyor. Şu an her 8 kadından biri meme kanserine yakalanıyor” dedi.  

 

KETEM sizin için

Güvey, “Hastalıktan korkmak yerine erken tanı için çaba sarfediyoruz.  Adapazarı İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı KETEM birimine dijital mamografi cihazı kuruldu ve çekimler için hazır. Biz KETEM’leri çok önemsiyoruz ve istiyoruz ki vatandaşlarımızda bu merkezlerimizi önemsesin. Kanserle mücadelede erken teşhisin önemini artık bilmeyen yok. KETEM’lerde ve aile hekimliklerimizde ücretsiz kanser taramaları yapılıyor. Vatandaşlarımızı her fırsatta bu taramalardan yararlanmaya davet ediyoruz”dedi.  

 

Ağaç ve balonlar

Etkinlikte katılımcılar, farkındalık ağacına “Farkındayız” yazısını astıktan sonra, Kültür Merkezi terasından ise 100 adet pembe balon gökyüzüne salındı. Vatandaşların ilgi gösterdiği etkinlik renkli görüntülere sahne oldu.

28 Ekim 2018 , Pazar Bu haber toplam 577 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU