Günün Tarihi:6 Mayıs 2021

İşte Sakarya’nın en güzelleri


Sakarya 1. Tarım Hayvancılık Makinaları Teknolojileri ve Yem Fuarı’nda en güzel teke, koç ve kuzu güzellik yarışması renkli görüntülere sahne oldu. İnatçı tekelerin ve hareketli kuzuların tozu dumana kattığı yarışmada jüri şampiyonları belirlemekte zorlandı.

Kuyruklar oluştu

GL Platform Fuarcılık tarafından Sakarya Ticaret Borsası ev sahipliğinde düzenlenen Hendek’teki  Tarım Hayvancılık Makinaları Teknolojileri ve Yem Fuarı’nın ikinci gününde yine ziyaretçi akınına uğradı. Üreticiler özellikle tarım makinaları stantlarında kuyruklar oluşturdu.

Güzellik yarışması

Fuara,  Sakarya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği (DKKYB) tarafından düzenlenen Koç, Teke ve Kuzu Güzellik Yarışması ise damga vurdu.  DKKYB İl Başkanı Yasin Toçoğlu, Zoonteknist Cankut Akdeniz, Sakarya Ticaret Borsası Veteriner Hekim Samet Korkmaz, Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yıldırım Çakmak, Sakarya Tarım ve Orman Müdürlüğü Veteriner Hekimi Tahsin Hakan Özer'in jüri üyesi olduğu yarışmada, kıran kırana rekabet yaşandı.

Şampiyon kuzu

Yarışmanın Teke kategorisini, Umurbey Köyü’nden Erdem Bayıl'ın tekesi kazandı. Koç kategorisinde ise Pamukova’dan 70 kiloluk koçuyla Ali Altınbaş birinci oldu.  Sakarya'nın en en güzel kuzusu yine Pamukova’dan Ali Altınbaş’ın "Şampiyon" ismini verdiği 25 günlük ikiz kuzularından biri oldu.

Toplulaştırma önemli

Sakarya Ziraat Odaları Koordinasyon Başkanı Ali Şener Bayraktar, kentin mevcut potansiyeli ile Türkiye’nin önemli merkezlerinden biri olduğunu söyledi. Tarımda maliyeti artıran en önemli nedenlerden birinin toprakların parçalı olmasına bağlayan Bayraktar,  bu nedenle bakanlıktan "toplulaştırma" için talepte bulunduklarını ve taleplerinin bir kısmının yerine getirildiğini ifade etti.

Tarıma verilen destek

Bayraktar, maliyetlerin düşürülmesi için desteklemelere de ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek “Rekabet için Sakarya’nın da desteklerden fayalanması gerekli. Bu destekler üreticiye yapılırken dolaylı yoldan tüketicinin de ucuz gıdaya ulaşmasına yapılmış destekler olarak ortaya çıkıyor. Tarıma verilen her destek tüketicinin daha uygun fiyatla gıdaya ulaşması anlamına geliyor. Desteklerin artacağına inanıyorum” dedi.

Güç birliği yapan

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı, fuarın ilk kez düzenlenmesine karşın Sakarya'nın tarım ve hayvancılıkta geldiği noktayı göstermesi açısından önem taşıdığını belirterek  “İlk olması nedeniyle fuar sürecinde zorlandığımız anlar oldu. Ancak güçbirliği yapan Sakarya tüm zorlukları teker teker aştı ve başarılı bir fuar gerçekleştirdik. Bölgenin turizm, ticaret, sanayi ve hizmet sektörünün yanında tarım ve hayvancılığı ile de ön plana çıkması için bizler elimizden gelenin en iyisini yapmaya hazırız. Gelecek yıl fuar hazırlıklarına şimdiden başladık. Şu anda tek eksiğimiz teşekküllü bir fuar alanı. Bunun için de çalışmalarımıza hız vereceğiz" dedi.

61 bin ziyaretçi ağırlandı

160 firmanın ürünlerini sergilediği fuar dört günde 61 bin ziyaretçi ağırladı. Sakarya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ile Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenen  Koç, Teke, Kuzu ve Buzağı Güzellik yarışmaları ile bölgenin potansiyeli de gözler önüne serildi. 

29 Ekim 2018 , Pazartesi Bu haber toplam 874 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU