Cumhuriyete yürüyüşlü kutlama31 Ekim 2018, Çarşamba

İki ayrı gurup

Cumhuriyetin 95’inci kuruluş yıl dönümü vesilesiyle Sakarya’da iki ayrı cumhuriyet yürüyüşü gerçekleşti. İlk olarak Yeni Camide toplanan kalabalık, sloganlar eşliğinde Adapazarı Kültür Merkezi (AKM) önüne kadar yürüdü. Burada yapılan basın açıklaması sonrasında yürüyüş sona erdi.

AKM önüne

İkinci Cumhuriyet yürüyüşü ise eski Atatürk Stadyumu önünde başladı. Ellerinde Türk Bayrakları alan kalabalık Çark Caddesi istikametinden AKM önüne kadar yürüdü. Yürüyen kalabalığa etrafta bulunan esnaflarda destek verdi.

Coşkuyla kutlarım

Yürüyüş sonrası söz alan Kuvayi Milliye'den gazi Nuri Çamur yaptığı açıklamada, "29 Ekim 1923'de Cumhuriyet bayrağımızdaki yıldız gibi parlayarak ortaya çıkmıştır. 95.yıl dönemini gururla ve coşkuyla kutlarım. Bize bu Cumhuriyeti hediye eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e ve silah arkadaşlarına teşekkür eder her daim bu coşkuyu yaratacağımıza söz veriyoruz" ifadelerini kullandı.

Üzüm hoşafı

Sakarya Barosu Başkanı Abdurrahim Burak, yaptığı konuşmada, büyük Türk milletinin sınırlı cephaneyle askerinin ayağına giyecek postalı olmadan üzüm hoşafı ve kuru ekmeği kendine azık ederek, dahi komutanın önderliğinde erkeği, kadını ve çocuğuyla Kurtuluş Savaşı'nı kazandığını söyledi.

Yıldız gibi parlayan

Kurtuluş Savaşı'nın tüm dünya milletlerinin hafızasına silinmemek üzere kazındığını vurgulayan Burak, "29 Ekim 1923'te cumhuriyet, bayrağımızdaki yıldız gibi parlayarak tarih sahnesine çıkmıştır. Bize bu vatanı hediye, emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz." diye konuştu.

Efe dansı 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için yapılan yürüyüşün sonunda halktan kişilerin zeybek oynaması renkli görüntülere sahne oldu. Okunan İstiklal Marşı sonrasında vatandaşlar yürüyüşü sonlandırdı. 

Bu haber toplam 485 defa okundu.

Resim Galerisi