Günün Tarihi:17 Ocak 2021

Akyazı’da Cumhuriyet coşkusu


Cumhuriyetimizi 95.yılı Akyazı’da coşkulu bir şekilde kutlandı.

Çelenk ve tebrik

Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla başlayan törenler sonrasında Kaymakam Yakup Güney makamında tebrikleri kabul etti. Kaymakam Güney ve protokol üyeleri Kaymakamlıktan ayrılarak toplu olarak en büyük bayramın kutlanacağı Atatürk Stadına geçtiler.  İlçe Kaymakamı Yakup Güney kutlamalara katılan Akyazılıların, öğretmen ve öğrencilerin bayramlarını kutladıktan sonra saygı duruşuna geçildi ve daha sonra toplu olarak İstiklal Marşı okundu.

Korumalı kollamalıyız

İlçe Kaymakam Yakup Güney yaptığı konuşmasında, “Bugün Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 95.yılını hep birlikte kutluyoruz. Başta önderimiz Atatürk’ümüz olmak üzere onun silah arkadaşlarına, kurtuluş mücadelesinde hayatlarını kaybeden şehitlerimize ve gazilerimize minnet borçluyuz. Cumhuriyet Atatürk ve silah arkadaşlarının bizlere emanet ettiği en büyük mirastır. Bu mirası çok iyi korumalı ve kollamalıyız. Egemenlik kayıtsız şartsız yüce Milletindir sözü asla boş söylenmiş bir söz değildir. Büyük anlam taşır. Yüce Milletimiz Cumhuriyetimizi ilelebet sürdürecek ve yüce Bayrağımızı gönderlerimizde ilelebet dalgalandıracaktır. Buna gönülden inanıyorum” dedi.

Temel taşlarısınız

Kaymakam Güney konuşmasında öğretmenlere ve öğrencilere de seslenerek, “Sevgili öğretmenlerimiz, sizlere emanet edilen çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek sizlerin asli görevidir. Devletimizin sizlere verdiği imkanları en iyi şekilde kullanın ve çocuklarımızı çağa uygun bir şekilde yetiştirin. Sevgili öğrencilerimiz, sizler bu yüce Ülkemizin temel taşısınız. Geleceğimiz ve Ülkemiz sizlere emanet edilecektir. Büyükleriniz olarak bizler sizlere inanıyor ve güveniyoruz. İnancımızı ve güvencimizi boşa çıkarmamak için sizde üzerinize düşeni fazlasıyla yapın. Biz büyükler bunu sizden bekliyoruz” dedi.

Gösteriler yapıldı

Kaymakam Güney’in konuşmasının ardından öğrenciler tarafından günün anlamına uygun şiirler okundu, halkoyunları ekipleri ile Kick Boksçuların gösterileri büyük yeğeni topladı. Atatürk Stadında gerçekleşen kutlama programı törene katılan öğrencilerin ve ekiplerin tören geçişleri ile tamamlandı.

Kimler katıldı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili olarak Atatürk stadında gerçekleşen programda Kaymakam Yakup Güney ev sahipliği yaparken, törene Belediye Başkanı Hasan Akcan, Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Gürel, AK Parti İlçe Başkanı Fevzi Bora, CHP Başkanvekili Mustafa İyiyazıcı, MHP İlçe Başkanı Ali Dertli, İYİ Parti İlçe Başkanı Servet Top, BBP İlçe Başkanı Naim Yolcu,  Jandarma Komutanı Binbaşı Hamit Gencay, Taşdemir, Emniyet Müdürü İsa Coşar, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çakmak, THK ve Türk Havacılık Vakfı Denetleme Kurul Başkanı Muzaffer Başer, ADD Akyazı Şube Başkanı Oktay Aktaş ve Yönetim kurulu üyeleri, Gaziler Derneği Başkanı Hikmet Desteci ve Dernek üyeleri,bazı daire müdürleri, vatandaşlar, öğretmen ve öğrenciler katıldı. 

 

Cumhuriyet Bayramı

kutlamasından notlar

 

*Cumhuriyet Bayramının 95.yıl kutlama törenine Akyazılıların beklenen ilgiyi göstermemesi dikkat çekti. İlgisizlik tribünlerin boş kalmasına neden oldu. Aynı durum protokol tribünü içinde geçerliydi. Düzenlenen törene gelmesi beklenen protokol üyelerinin önemli bölümünün katılmadığı gözlendi. Özellikle Akyazı’da faaliyetlerini sürdüren ve hemen hemen her yerde birlikte görülen oda başkanlarının bir tekinin bile düzenlenen kutlama programa katılmamaları dikkat çekti.

*Programın sunuculuğunu iki Edebiyat Öğretmeni yaptı. Reşat Beyoğlu ve Çağlar Öztürk kendilerine tevdi edilen sunuculuk görevini başarıyla yerine getirdiler. Duygulu ve anlamları büyük şiirleri okurken, gösterdikleri performans ise alkışların ve takdirlerin artışına neden olan ikili göz doldurdu. Özel Eğitim Okulu öğrencilerinin gösterileri büyük beğeni kazandı. Öğrencilerden Ömer Ünlütürk okuduğu Cumhuriyet isimli şiiriyle büyük alkış aldı.

*Aynı şekilde Cumhuriyet Anaokulu öğrencilerinin gösterileri de adeta nefesleri kesti. Ellerindeki bayraklarla yaptıkları gösteri ise büyük alkış almalarına neden oldu.

Konuralp İlkokulu Halkoyunu ekibinin gösterileri ile Kick Boksçuların gösterileri mükemmeldi. Töreni izlemeye gelen Akyazılılar özellikle iki Kick Boksçunun kılıç ve mızrakla yaptıkları gösteriyi nefeslerini tutarak ve biraz da korkuyla izlediler ve gösterinin sonunda da iki kickboksçuya hak ettikleri alkışları esirgemediler. 

*Cumhuriyet Anaokulunun minik öğrencilerinin yaptıkları gösterinin ardından açtıkları, ‘Vatanı korumak, çocukları korumakla başlar’ yazısı beğeni kazandı. Şiir okuyan öğrencilerin günün anlamına ve önemine uygun şiir seçmelerinin yanı sıra çok duygulu okumaları beğenildi. Kutlamalara minik çocuklar annelerinin kucaklarınad geldiler.

*Atatürk Stadına gösterileri ve kutlamayı izlemek için gelen az sayıdaki Akyazılı, tören sonu stat çıkışında geçmiş yıllarda Cumhuriyet Bayramının daha coşkulu kutlandığına dikkat çekti. Bazı vatandaşlar belediyeye de yayın cihazınızla neden marş v e müzik yayını yapılmadığı sorusunu sormayı ihmal etmediler.

 

 

31 Ekim 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 569 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU