Günün Tarihi:21 Şubat 2020

‘Kaynarca OSB’nin önü açıldı’


SATSO Meclis Toplantısı’nda Kaynarca OSB ile ilgili Danıştay davasının lehlerine sonuçlandığını açıklayan SATSO Başkanı Akgün Altuğ, “Kamulaştırmalara devam edeceğiz. Kaynarca OSB’nin önü açıldı şehrimiz için hayırlı olsun” dedi.

Meclis toplantısı

Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası’nın Ekim ayı meclis toplantısı dün Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantıda yönetim kurulunun faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulunan SATSO Başkanı Akgün Altuğ, “OSB’lerle ilgili bir bilgi vermek istiyorum. Bugün Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcımız Hasan Büyük ile bir toplantı gerçekleştirdik. Kendisi ile OSB’ler ve küçük sanayi siteleri ile ilgili istişarelerde bulunduk” dedi.

 

Kaynarca OSB

Altuğ, “Daha önce müteşebbisi oluşturulan Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kamulaştırmalarının büyük bölümü tamamlanmıştı. Fakat açılan bazı davalar sonrasında bu OSB’de sıkıntılar yaşamıştık. Yaptığımız çalışmalarla birlikte Danıştay’daki davalar lehimize sonuçlandı. İstanbul Bölge İdare Mahkemesinde de 12 dosyamız var. En kısa sürede bu davaları da çözüp işlerimizi netleştireceğiz. Ancak Danıştay kararı sonrasında Hasan Bakanımızdan aldığımız bilgiye göre kamulaştırmalara devam edebiliyoruz. Kaynarca OSB’nin önü açıldı şehrimiz için hayırlı olsun” dedi.

 

Ek kısa zamanda

Ferizli OSB hakkında da açıklamalarda bulunan Altuğ, “ Şehrimizin en büyük OSB’si olacak dediğimiz Ferizli Metal ve Otomotiv İhtisas OSB bir bakanlıkta takılmıştı. Ciddi bir lobi faaliyeti sonrasında alanının hafif de olsa biraz küçülmesi ile tamamlandı. Doya tarım bakanlığından sanayi bakanlığına gidiyor. Yazı en kısa sürede bize ulaşacak, şehrimize hayırlı olsun. Söğütlü 2. OSB’de Tarım Bakanlığımıza takılmıştı, yarısı onaylandı. En kısa zamanda yazının bize ulaşacağı söylendi” dedi.

 

Emlak komisyonu

Altuğ’un konuşmasının ardından gündem maddelerinin görüşülmesine başlandı. Enflasyonla mücadele kapsamında oda tarafından tarife indirim uygulamasına destek amacı ile belge ve hizmet gelirleri tarifesindeki bazı kalemlerde yüzde 10 indirime gidilmesi meclis üyelerince onaylandı. Bu maddenin kabulünün ardından ise emlak komisyon oranlarındaki azami fiyat tarifesinde değişikliğe gidildi. Buna göre satışlarda alıcı ve satıcıdan alınan yüzde 3’lük pay yüzde 2’ye indirildi.

 

Tarife değişti

Mecliste ayrıca Adapazarı- Cebeci arasındaki yolcu taşıma tarifesinde değişikliğe gidildi. Mazot fiyatlarındaki artış sebebi ile meclise gelen bu tarife değişiklik kararı meclis tarafından onaylandı. Buna göre Adapazarı Kefken-Cebeci arasındaki yolcu taşıma ücreti 9 liradan 10 liraya çıkarıldı. 

Tarifede yapılan değişme göre diğer ücretler ise şu şekilde oldu:

Adapazarı- Çınarcık: 4 lira

Adapazarı-Örentepe: 4 lira 50 kuruş 

Adapazarı- Salmanlı: 4 lira 50 kuruş

Adapazarı Işıklar: 5 lira

Adapazarı- Araman: 5 lira

Adapazarı-Çaprazlar: 5 lira 50 kuruş

Adapazarı- Sarıgazi: 6 lira

Adapazarı- Çekşek: 6 lira

Adapazarı- İncecik: 6 lira 50 kuruş

Adapazarı- Yeniköy: 7 lira

Adapazarı-Kandıra: 10 lira

Adapazarı- Kerpe: 10 lira

 

1 Kasım 2018 , Perşembe Bu haber toplam 792 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU