Günün Tarihi:28 Haziran 2022

Baro’ya ziyaretçi akını


Sakarya Baro Başkanlığına yeni seçilen Av. Abdurrahim Burak ile yönetimine, kurum ve STK’ların ‘Hayırlı olsun’ ziyaretleri sürüyor.

Ziyaret

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Meclis Başkanı Talip Kuriş ve yönetim kurulu üyeleri, Sakarya Baro Başkanı Avukat Abdurrahim Burak’a hayırlı olsun ziyaretinde bulunarak kurumlar arasındaki iletişimin güçlendikçe sorunların çözümünün hızlanacağına dikkat çekti. Başkan Altuğ, ticaret mahkemelerinin iş dünyası için büyük önem arz ettiğine dikkat çekerek, “Ticaret mahkemeleri uzmanlık gerektiren önemli mahkemelerdir ve Sakarya’da bunlara çok ciddi ihtiyaç var. Özellikle yatırımların artması ve yaşanan ekonomik süreci de göz önüne alırsak ticaret mahkemelerinin ilimiz açısından gereksinim olduğu görülüyor” dedi.

Şirketlerin ışığı

Sakarya Baro Başkanı Avukat Abdurrahim Burak ise, “Ticaret ve sanayi odası ve baro bir ailedir. Biz, bize düşen hukuki bilgilerin SATSO ve şirketlerimizin ışığı olsun isteriz. Ticaret Mahkemeleri gündemimizde olan önemli bir konu. Şehrimizin ihtiyacı olan somut konular üzerine çalışmayı hedefliyoruz. Hep birlikte üstesinden geliriz” diye konuştu. Görüşmede baro ile ticaret ve sanayi odası arasında çalışmaların artan bir ivme ile devam etmesi konusunda görüş birliğine varıldı. Ardından ziyarette bulunan Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli Başkan Burak’a tebriklerini iletti. Baro başkanı, baroda kardeşliğin ve dostluğun kazandığını, her zaman yanında olduğu ve destek verdiğini belirterek teşekkürlerini iletti.

Baro yanında

Adli Yardım çalışmaları hakkında Baro Başkanı Av. Abdurrahim Burak ve CMK-Adli Yardım Koordinatörü Av. Alim Mert tarafından bilgilendirme yapıldı. Avukatlık hizmetinden yararlanmaya ekonomik gücü olmayan bireylere hukuki başvurularını yapabilmeleri ya da davalarını açabilmeleri için hukuki yardım sunmaya çalışan adli yardım bürosunun sınırlı kaynağının artırılması durumunda şehrimizde yaşayan maddi açıdan güçsüz ve adalete erişimde zorluk yaşayan vatandaşlarımız bakımından önemi vurgulandı. Bu noktada başta belediye olmak üzere sosyal açıdan önemli görevler ifa eden kamu veya sivil toplum kuruluşları adli yardım bürosunun desteklemesi durumunda hizmetin daha da yaygınlaştırılacağı ifade edildi. Baro Başkanı Burak ise, “Baro güçsüzün, mağdurun her zaman yanında olacaktır” dedi. 

Hukuki bilinç

Başkan Burak ayrıca icraat hususunun üzerine basarak, hukuki bilinçlendirmeyi en üst düzeye çıkarmak istediğini, adaleti toplumun en zeminine kadar ulaştırmak istediğini, özellikle zayıfın hukukunu korumak için çalışmaların yapılacağını belirtti.  Baro Başkanı Av. Abdurrahim Burak ziyaretinden dolayı Belediye Başkanına teşekkürlerini ileterek bu ziyaretlerde değinilen konuları bir proje olarak hayata geçeceğini belirtti.

Uyuşturucuyla mücadele

Devamında gerçekleşen ziyarette Sakarya İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, Baro Başkanına tebriklerini iletti. Başkan Burak, Sakarya’da tüm kurumlarla diyalog kapılarının sonuna kadar açık olacağını ve beraber birçok işe imza atacaklarını bildirdi. Sağlık hukuku konusunda baro organlarının ve komisyon faaliyetlerinin artarak devam edeceğini, bu konuyu önemsediğini ifade eden Başkan Burak, özellikle uyuşturucu ile mücadele konusunda aktif bir rol üstlenmeye hazır olduklarını belirtti. 

Ortak sorumluluk

Baronun diğer ziyaretçisi ise Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk oldu. Başkan Öztürk, 21 Ekimde gerçekleşen seçimlerde Baro Başkanı seçilen Başkan Burak’a tebriklerini ileterek başarılar diledi. Görüşmede ayrıca Başkan Öztürk, Erenler ilçesinde bulunan engelli vatandaşlar ile ilgili belediyenin yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgi vererek, “Faydalı olan her şeyde biz varız” dedi. Başkan Burak ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek baro olarak tüm STK’lar ile olduğu gibi belediyelerle de iş birliğine hazır olduklarını, Erenler Belediyesi ile de ortak sosyal sorumluluk projelerinde yer almak istediklerini belirtti.

Vatandaşlara yardım

Baro Başkanı Av. Abdurrahim Burak ve CMK-Adli Yardım Koordinatörü Av. Alim Mert tarafından Sakarya Barosu Adli Yardım Bürosunun işleyişi konusunda bilgi verilerek maddi gücü olmayan vatandaşlarımıza yönelik adli yardımın geliştirilmesi için belediye ve baro işbirliğinin önemine vurgu yapıldı.

Kongre konuşuldu

Bir diğer ziyaretçi ise Sapanca Belediye Başkanı Doç. Dr. Aydın Yılmazer oldu. Yılmazer, Sapanca’da gerçekleşecek olan Uluslararası Turizm Kongresi hakkında bilgiler vererek yaptıkları çalışmalardan bahsetti. Baro Başkanı Burak ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Adalete erişimi en güçsüzün adaletinden başlayarak herkesin hukukunu korumak olduğunu ayrıca sosyal sorumluluk ve sosyal hizmetler konusunda taraflara düşen görevler konusunda Belediyeler ve Baroların birlikte çalışmak istediklerini bildirdi.

Güçsüzün barosu

Son ziyareti gerçekleştiren Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) Başkanı Nuri Koçer hayırlı olsun dileklerini iletti. Bölge Adliye Mahkemesinin Sakarya’mıza kazandırılıp açılmasından dolayı memnuniyetini dile getiren Başkan Burak Bölge Adliye Mahkemesi Başkanına çalışmalarında başarılar diledi. Görüşmede Bölge Adliye Mahkemesinin kurulmasının şehri ve baroyu merkezi konuma çektiğini belitti. Başkan Burak, “Baro herkesin barosudur, özellikle adalete erişimde güçlük yaşayan zayıfın güçsüzün barosu olacaktır” dedi.

 

4 Kasım 2018 , Pazar Bu haber toplam 682 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU