Günün Tarihi:27 Eylül 2020

SAÜ’de prensesli konferans


Sakarya Üniversitesi Afganistan Öğrenci Topluluğu tarafından “Atatürk’ü Anma, Atatürk Dönemi Türkiye ve Afganistan İlişkileri” konulu konferans düzenlendi.

Mutlak istiklali

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleşen konferansa katılan Afganistan Kralı AmanullahHan’ın kızı Prenses Naciye Doğan, konferansta Mustafa Kemal Atatürk ile Kral Amanullah Han’ın dostluğu,Amanullah Han’ın on senelik hükümdarlığı süresinde ülkenin gelişmesi ve ilerlemesi için yapmış olduğu çalışmalar, Amanullah Han’ın Afganistan’ın mutlak istiklali, ıslahatları, anayasasının ilanı, medeni kanun, eşitlik, saltanat, basın özgürlüğü, aile ve evlilik kanunu gibi birçok konuya değindi.

 

Mazlumlar için

Hukuk Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yasan da konferansın açılışında yaptığı konuşmasında Afganistan Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen programın kendileri için çok önemli olduğunu belirtti. Yasan, “Atatürk sadece Türkiye için değer ifade eden bir lider değil. Sadece bir lider, sadece bir siyasetçi kesinlikle değil. Tüm mazlum ülkeler için bir rehber, bir lider, bunu da burada görüyoruz. Afganistan’dan gelen öğrencilerimiz, Atatürk’ün ne kadar kıymetli bir değer olduğunu takdir edip bu organizasyonu gerçekleştiriyorlar. Bu gerçekten çok gurur verici” ifadelerini kullandı. 

14 Kasım 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 671 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU