Günün Tarihi:25 Şubat 2021

Entelektüel çizgi sanatçıları


Büyükşehir Belediyesi Kasım Kültür Sanat Etkinlikleri OSM’de yazar Hüseyin Su’yun ‘Entelektüel Öfke: Nuri Pakdil’ adlı söyleşi ve imza günü programı ile devam etti.

Söyleşi

Düzenlenen Kasım ‘Entelektüel Öfke: Nuri Pakdil’ adlı söyleşi ve imza günü etkinliğine  Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı İbrahim Aktürk, Kültür Sanat Şube Müdürü Adem Turan ve çok sayıda sanatsever katıldı. Hüseyin Su, “Türkiye’de 1850’lerden bugüne uzanan entelektüel İslam çizgisi olduğunu düşünüyorum. Bu çizginin en başında Namık Kemal gelir. Sait Halim Paşa, daha sonra Mehmet Akif Ersoy, Necip Fazıl, Nurettin Topçu 1950’li yıllardan itibaren de Sezai Karakoç ardından Nuri Pakdil ve buna ekleyebileceğimiz hem kendi kuşakları içerisinden hem de ondan sonraki kuşaklardan birçok yazar, düşünür, akademisyen, sanatçı ve entelektüel bu zincirin halkalarını oluşturur. Ben bu çizgiye Entelektüel İslam Düşüncesi çizgisi diyorum” dedi.

Nuri Pakdil

Yazar Su, “Namık Kemal’e hangi dünya düşünüründen biri yaklaşırsa yaklaşsın kendisinin düşüncelerinin ipuçlarını bulur. Ama kendisi şair, tiyatrocu, romancı olarak böyle entelektüel sanatçı bir kişiliği olduğu için aynı zamanda entelektüel İslam düşüncesinin de ilk örneklerinden birisidir. Nuri Pakdil’in, Türkiye’deki 1850’lerden bugüne uzanan entelektüel İslam çizgisinin içerisinde yer aldığını düşünüyorum. Kitapta da bunları enine boyuna tartışmaya çalıştım. Anlamak isterken bir düşünceyi ya da bir düşünürü artılarıyla eksileriyle görmemiz gerekir. Teknik tabiriyle onu kritik ederek anlamamız gerekir. Nuri Pakdil’e de böyle bakmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi. 

19 Kasım 2018 , Pazartesi Bu haber toplam 566 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU