Günün Tarihi:20 Ocak 2021

5 ilden 102 Roman Umre’ye uğurlandı


Türkiye Romanlar Konfederasyonu, maddi durumu iyi olmayan 102 Roman vatandaşı "Ağlayan Gözler Kutsal Topraklarda" adlı sosyal sorumluluk projesi kapsamında umreye gönderdi.

Cengiz Topel’de tören

Proje çerçevesinde Sakarya, Kocaeli, İstanbul, Bursa ve Kırklareli'nden 102 kişilik kafile için Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı'nda uğurlama töreni düzenlendi.

Sosyal sorumluluk

Türkiye Romanlar Konfederasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar, yaptığı açıklamada, Romanlar için çok sayıda sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdiklerini, "Ağlayan Gözler Kutsal Topraklarda" Projesi ile de şu ana kadar 400 kişiyi umreye gönderdiklerini bildirdi.

Ön yargılar kırılsın

Çokyaşar, 2019 yılı sonuna kadar bin kişiyi kutsal topraklara göndermeyi hedeflediklerini anlatarak, şöyle devam etti: "Aralık, ocak, şubat ve mart aylarında da kafilelerimizi umreye uğurlayacağız. Kamuoyunun ve devletimizin destekleriyle yolumuza devam ediyoruz. Bu bizim en vizyoner projelerimizden birisi. Bizim Romanlarla ilgili ön yargıları kırmak gibi bir hedefimiz vardı. Romanlar, manevi değerlere önem veren insanlardır” dedi.

Neye inanır?

Roman vatandaşları en doğru bir şekilde temsil etmek ve onların toplumla olan diyaloğunu daha da artırmak için çalıştıklarını belirten Çokyaşar, “Geçmiş zamanlarda 'Romanlar neye inanır?' gibi tartışmalar yaşadık. İnanç noktasında bu gibi ön yargılarla karşılaştık. Bizler Müslüman insanlarız. Bütün Müslümanlar gibi dini inançlarımızın gereğini yerine getiririz. Bizler umreye, hacca giden insanlarız. Bu anlamda bu projemizin topluma güzel ve çok anlamlı bir mesaj vermek için çok olumlu katkılar sağlayacağına inanıyoruz." Dedi.

Yoğun talep var

Roman vatandaşlardan umreye gitmek için çok yoğun bir talep olduğuna işaret eden Çokyaşar, projeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın haberinin olduğunu anlattı.  Çokyaşar, umreden geldikten sonra vatandaşları Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya getirmek istediklerini sözlerine ekledi. 

22 Kasım 2018 , Perşembe Bu haber toplam 686 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU