Günün Tarihi:9 Mayıs 2021

SCADA ile su güvende


Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, inşa edilen kanalizasyon hatlarıyla toplanan atıksuların dünya standartlarında arıtıldığı atıksu arıtma tesisleri için SCADA sistemi kurulduğunu açıkladı.

Su izleniyor

SCADA’nın uzaktan kontrol ve gözetlemeyi sağlayan önemli bir sistem olduğunu vurgulayan Keleş, “Şu anda şehir genelinde bulunan Karaman Atıksu Arıtma Tesisi, Karasu Atıksu Arıtma Tesisi, Kocaali Atıksu Arıtma Tesisi, Hendek Atıksu Arıtma Tesisi, Akyazı Atıksu Arıtma Tesisi ve Geyve-Pamukova Atıksu Arıtma Tesisi’ni Karaman Atıksu Arıtma Tesisi’nde kurduğumuz atıksu yönetim merkezinden izliyoruz. İhalesi yapılan Taraklı Atıksu Arıtma Tesisi ve proje çalışmaları gerçekleştirilen Kaynarca Atıksu Arıtma Tesisi’ni de tamamlandıklarında bu sistemimize entegre edeceğiz” diye konuştu.

Anlık müdahale

Sisteme ilişkin bilgiler paylaşan Dr. Rüstem Keleş, “Bu otomasyon sistemi ile tesislerimize uzaktan erişim, kontrol ve denetim sağlıyoruz. Aynı zamanda tesislerimizin işletme maliyetlerini de böylelikle minimize etmiş oluyoruz. Bunların arasında elektrik ve mekanik ekipman tasarrufu ile personel bazlı tasarruflar yer alıyor. Kişiye bağlı çalışma sisteminden otomasyona bağlı çalışma sistemine geçişi sağladığımız tesislerimizde anlık müdahalelerde bulunabiliyor, ortaya çıkabilecek büyük işletme aksaklıklarının yanı sıra büyük arızaların da önüne geçerek hizmetin devamlılığını sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Endüstri 4.0

Dr. Rüstem Keleş, “Teknolojiyi en iyi şekilde takip eden ve yenilikleri hızlıca bünyesinde faaliyete geçiren bir kurumsal yapıya sahibiz. Günümüzde teknolojik çalışmaların getirisi olan Endüstri 4.0 teknolojisini de tesislerimizde uygulanır hale getirmeyi başardık. Tesislerimizde var olan mevcut sisteme SCADA sisteminin adaptasyonunu sağlayabilmek için mevcut panoları yeni tip otomasyona uyumlu panolar ile değiştirdik. Sürecin anlık işletimini sağlamak için online ölçüm cihazlarını sisteme entegre ettik. Artık daha önce eski sistem ile manuel olarak işletilen tesislerimizi atıksu yönetim merkezimizden dijital olarak izliyor ve kontrol edebiliyoruz” dedi.

 

 

4 Aralık 2018 , Salı Bu haber toplam 670 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU