Günün Tarihi:20 Ocak 2021

Engelliler kapıda kaldı!


Adapazarı İlçe Müftülüğü tarafından organize edilen ‘Sakarya Engelliler Camii Eğitim Külliyesi Tanıtım Programı’na katılmak isteyen engelli vatandaşlar asansör bozuk olduğu için kapıda kaldı. Programa katılan Vali Nayir kapıda kalan engelli vatandaşlardan özür diledi.

Tanıtım programı

3 Aralık Dünya Engeliler Günü vesilesi ile Adapazarı Belediyesi Orhangazi Kültür Merkezi’nde Sakarya İl Müftülüğü öncülüğünde Adapazarı İlçe Müftülüğü organizasyonunda ‘Sakarya Engelliler Camii Eğitim Külliyesi Proje Tanıtım Toplantısı’ gerçekleştirildi. Toplantıya Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra Müftü İhsan Açık, Adapazarı Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya, Serdivan Kaymakamı Muhsin Çatmadım, Erenler Kaymakamı Salih Karabulut ile davetliler katıldı.

 

Asansör çalışmadı

Program öncesinde toplantıya katılmak üzere Orhangazi Kültür Merkezi’ne gelen bedensel engelli vatandaşlar asansörün çalışmaması sebebi ile kapıda kaldılar. Vatandaşlar kapıda kalmalarının ardından programın burada düzenlenmesine tepki gösterdiler. Kapıda kalan engelli vatandaşlar, “ Engelliler gününde bizler için düzenlenen programa giremiyoruz. Bu nasıl bir şeydir?” diyerek sitem ettiler. Engelli vatandaşların sitemi üzerine yanlarına gelen İl Müftüsü İhsan Açık, “ Böyle bir durum yaşandığı için çok üzüldüm. Keşke burada düzenlenmeseydi bu program. Sakarya’ya yeni geldiğim için bende bilmiyordum. İsterseniz sizleri yukarı taşıyabiliriz” dedi. Müftü Açık’ın bu teklifi engelli vatandaşlar tarafından kabul görmedi.

 

Özür diledi

Müftü Açık’ın ardından toplantıya katılmak üzere Orhangazi Kültür Merkezi’ne gelen Vali Ahmet Hamdi Nayir de kapıda kalan vatandaşların yanına geldi. Vali Nayir, organizasyon yapılırken bu durum göz önünde bulundurulmadığı için engelli vatandaşlardan özür diledi. Vali Nayir, “Gönlümüz sizi de yukarıda görmeyi arzu ederdi” ifadelerini kullandı. Vali Nayir’in bu sözleri karşısında engelli vatandaşlar kendisine teşekkür ettiler.

 

Erdoğan ismi verilecek

Kapıda yaşanan bu durum sonrasında program Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başladı. Kuran- Kerim okunmasının ardından Altı Nokta Körler Derneği Sakarya Şube Başkanı Aşkın Şentürk bir konuşma gerçekleştirdi. Şentürk, “ Bu proje Dünya’da bir ilk olacak. İnşallah bunu Sakarya’da gerçekleştireceğiz. Projemizi inşallah sevgili Cumhurbaşkanımıza çıkaracağız. Projenin ince nüanslarını aktaracağız,  bayan kabartma kurs kısmına Tenzile Erdoğan ismini erkek kısmına ise Ahmet Erdoğan adını vermek istiyoruz. İki binamız var bunlara da sevgili Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan abimizin ismini diğerine de Sayın Emine Erdoğan’ın ismini vermek istiyoruz. Bunun iznini alacağız” dedi. Şentürk’ün konuşmasının ardından caminin tanıtım videosu gösterildi.

 

Engelle karşılaştı

Adapazarı İlçe Müftüsü Cevdet Cemal Çıkrık, projeyi heyecan ile karşıladıklarını ve hayata geçirmek için güç birliği yaptıklarını dile getirdi. İl Müftüsü İhsan Açık ise, “ Az önce konferans salonuna çıkmak isteyen kardeşlerimiz yine bir engelle karşılaştılar. Kendileri için cami projesini görme hususunda dahi engeller koymuş oluyoruz. Bir enerji ve güç birliği ile tüm kurumlarımızla bu engelleri ortadan kaldırmalıyız. Tüm engelli kardeşlerimden tekrar tekrar özür diliyorum. Zihinlerdeki engeller inşallah kalkar” dedi.

 

Önemli proje

Vali Ahmet Hamdi Nayir ise, “Toplum bizim büyük ailemiz. Aile fertleri arasında nasıl ihtiyaçlar, neşeler, hüzünler paylaşılır toplum da öyledir ve öyle olmalıdır. Bütün fertlerin birbirinin dertleri ile dertlendiği bir toplum olmalıdır. Engelli vatandaşlarımızın derdi ile dertlenmemek asıl engeldir. Bu proje de en zaruri ihtiyaçlardan bir tanesini ilimize kazandırmak önemli bir faaliyet. İnşallah hep birlikte bu projeyi hayata geçireceğiz. Bizler başkalarının acısını duyabildiğimizde insan oluruz. Yalnız kendi acımızı duyarsak sadece canlı oluruz. Gönlümüz kapıda kaldı. Arkadaşlarımız orada kaldılar çünkü. Eksiğimiz var bu haftalar bu eksiklerin giderilmesi için fırsat olarak değerlendirilmelidir” şeklinde konuştu. 

5 Aralık 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 659 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU