Günün Tarihi:1 Mart 2021

‘Katil bariyerlere’ karşı harekete geçildi


AK Parti Sakarya Milletvekili ve Dünya Supersport Şampiyonu eski motosikletçi Kenan Sofuoğlu'nun girişimiyle yol kenarlarındaki, motor dünyasının "katil bariyer" olarak nitelendirdiği sistemlerin kaza anında motosiklet sürücülerine zarar vermeyecek şekilde düzenlenmesi için düğmeye basıldı.

İki kişi öldü

Sofuoğlu, bir süre önce İstanbul'da yaşanan motosiklet kazasının ardından iki kişinin hayatını kaybettiğini anımsattı. Kazadan sonra sosyal medyada, motosiklet sürücülerinin bir kampanya çağrısı olduğunu aktaran Sofuoğlu, motosiklet kazalarında bıçak etkisi oluşturan bariyerlerin düzenlenmesi için girişimlerde bulunduğunu kaydetti.

Beklentileri var

Türkiye'de "katil bariyer" sorununun yıllardır devam ettiğine, bunu kalıcı bir çözüme kavuşturamadıklarına işaret eden Sofuoğlu, "Motor sporlarından gelen bir milletvekili olarak da insanların benden belli beklentileri vardı. Bu anlamda ben de üzerime düşeni yapma göreviyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Mehmet Cahit Turhan'dan acil randevu istedim. Sağ olsun o da gece geç vakitte kabul ettiler ve görüştük." dedi.

Sıkıntı artıyor

Motosiklet dünyasından gelen talepleri Bakan Turhan'a aktardığını anlatan Sofuoğlu, şöyle devam etti: "Katil bariyerlerle ilgili ülkemizde gerçekten yıllardan beri gelen bir sıkıntı var. Ben Avrupa'da da uzun yıllar yaşadım. Bu konu Avrupa'da her yıl gelişmekte. Her yerde bariyerlerin önlemleri alınmış değil. Bu sıkıntının her geçen gün arttığının farkındayım. Bununla ilgili pilot bölgeler seçilir ve buralarda çalışmalar yapılır. Sayın Bakanımızla görüştüğümüzde bütün detaylarıyla konuyu anlattım. Kendisi çok ilgiliydi” dedi.

Maliyet

Sofuoğlu, “Burada büyük bir maliyet var, bunu araştırmamız gerekiyor. Ne kadar büyük bir sıkıntı olduğunu hissetmemiz gerekiyor. Burada kamunun parası harcanacak. Bu yüzden gerçekten böyle bir sıkıntı var mı diye bütün araştırmaların yapılması lazım. Bariyerlerin koyulma amacı insanların emniyetini sağlamak. Yüz binlerce motosiklet kullanıcısı var ve bu konuyla alakalı milyonlarca insanın canı yanıyor. Eğer o bariyerlerin alt tarafına ilave bir bariyer koyulursa en azından tehlikeli yerlerde başlangıç olarak koyulursa birçok insanın yaşamına dokunabiliriz çünkü herhangi bir motosikletçi ufak bir kaza yaptığı zaman o bariyerler insanı parçalara ayırıyor."

Yüzlerce kaza

Kenan Sofuoğlu, uzun yıllar yarışlarda yüzlerce kez kaza yaptığını anımsatarak, güvenlik önlemleri alınmasaydı hayatını kaybedecek kazalar yapmasının mümkün olduğunu, trafikte artık bu bilinçle altyapı yapılıp çare bulunması gerektiğini vurguladı. Bakan Turhan ile görüşmesinin ardından konuyla alakalı sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yaptığını dile getiren Sofuoğlu, yüzlerce mesaj aldığını söyledi.

Bakan öncü olacak

İnsanların yıllardır beklediği konunun üzerine artık basıldığını bildiren Sofuoğlu, "Bakan beyin öncülüğünde bir araştırma grubu oluşturulacak. Gönüllü olarak üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu ilettim. Kendisine 'Pilot bölgeyi seçelim, beraber bu bariyeri yapalım. Sonra insanların tepkisini gördüğünüz zaman ne kadar hayırlı, ne kadar güzel bir iş yaptığımızı o zaman daha iyi anlayacaksınız.' dedim." şeklinde konuştu.

10 Aralık 2018 , Pazartesi Bu haber toplam 650 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU