Günün Tarihi:17 Mayıs 2022

Sakarya Mesleki Eğitimde başarılı


Meslekî ve Teknik Ortaöğretimde yayınlanan Kurumsal Dış Değerlendirme Raporunda Sakarya’da ki Mesleki Eğitim Okulları, donanım ve imkanlar konusunda 81 il içinde en başarılı iller arasında yer aldı.

Rapor

İlimizin mesleki eğitimde okullaşma ve öğrenci sayısı bakımından Türkiye ortalamasının üzerinde bir yeri olduğuna dikkat çeken İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Bakanlığın da mesleki eğitime büyük önem vermesi nedeniyle bu alanda önemli çalışmalar yapıldığını söyledi. Durmuş, Mesleki ve Teknik Ortaöğretim tarafından yayınlanan raporda ilimizin birçok alanda diğer iller arasında başarılı bir yer edinmesinden büyük memnunluk duyduğunu belirterek, “Bu çalışmalarda emeği geçen il ve ilçe milli eğitim yöneticilerimiz başta olmak üzere, mesleki eğitim okullarımızın ve kurumlarımızın yöneticilerini, öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi kutluyoruz” dedi.  

Performans

Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından “Meslekî ve Teknik Ortaöğretim Okul ve Kurumların Performansını İzleme ve Değerlendirme Uygulaması” kapsamında okulların performansını belirlemek için ölçme aracı geliştirilmiştir. Okul ve Kurumların Performansını İzleme ve Değerlendirme çalışmalarının bir parçası olarak ilk kez 2017-2018 eğitim-öğretim yılında hazırlanan bu rapor, meslekî ve teknik ortaöğretim kurumları içerisinde üstün performansıyla öne çıkan okul ve kurumları görünür kılmayı amaçlamıştır. Böylece, sınırlı kamu kaynaklarını emsalleri okul ve kurumlara göre daha iyi kullanıp kaliteli hizmet üreten okul ve kurumların örnek çabasının yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. Bu araç geliştirilirken okulların sahip olması gereken başlıca özellikler belirlenmiştir. Bu özelliklere göre temalar, her bir tema için performans göstergeleri ile ölçütler belirlenmiştir.

Konular

Eğitim-öğretim ortam ve altyapısı, öğrenci başarı, devam ve disiplin durumu,  rehberlik çalışmaları, proje ve okul-sektör işbirliği çalışmaları, sosyal etkinlik çalışmaları, yönetim ve organizasyonu olmak üzere 6 tema ve bu temalara ait toplam 65 gösterge çerçevesinde performans izleme ve değerlendirme çalışmasına dahil edilmiştir. Temaların belirlenmesinde meslekî ve teknik eğitim kurumlarının kalitesini belirleyen unsurlar ön planda tutulmuştur. Paydaşlarının desteğiyle kazandırdıkları temrinlik malzemelere göre Sakarya ili % 84 oranı ile 81 ilin arasında 1’nci oldu.

Sıralamalar

 Sağlanan bursların yeterlilik oranlarına göre en başarılı illerin sırasıyla Sakarya, Karabük, Eskişehir, Kocaeli ve İzmir olduğu görülmektedir. Bu beş ilde bulunan meslekî ve teknik ortaöğretim kurumlarının en az %50’si beklenene yakın ve daha yüksek yeterlilik düzeylerinde bulunmaktadır. 81 ilin arasında 5’nci sırada bulunmaktadır. Donatım malzemeleri açısından 8’nci sırada bulunmaktadır.  Meslekî ve teknik eğitim alan öğrencilerin beceri ve staj eğitimlerini uygulamalı olarak işletmelerde yapması, yapılan işi doğal ortamında öğrenmeleri açısından yarar sağlamaktadır. Beceri eğitimi ve stajını işletmelerde yapan öğrenci oranına göre % 96 oranı ile 81 ilin arasında 8’nci sırada bulunmaktadır.

 

11 Aralık 2018 , Salı Bu haber toplam 679 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU