Günün Tarihi:3 Haziran 2020

Yazarlardan gençlere tavsiyeler


‘Gençken Yazılacak Birtakım Şeyler’ panelinin konuğu Yazar Atakan Yavuz, “Yazılarınızı mutlaka çevrenizdekilerle paylaşın” derken; Yazar Dilek Kartal, “Söylemek istediğiniz şeyi söylemekten şu ya da bu sebeple lütfen geri durmayın” dedi.

3’lü panel

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Aralık Kültür Sanat Etkinlikleri İzdiham Dergisi yazarları Atakan Yavuz, Zeynep Kahraman Füzün ve Dilek Kartal’ın katılımıyla gerçekleştirilen ‘Gençken Yazılacak Birtakım Şeyler’ konulu panel ile devam etti. Programa Kültür ve Sanat Şube Müdürü Adem Turan’ın yanı sıra çok sayıda sanatsever katıldı.

Hep yazıyorum

Programın ilk konuşmasını yapan Yazar Zeynep Kahraman Füzün, “Kendimi bildim bileli yazıyorum. İlk metnim bir çocuk dergisinde yayınlandığında ilkokul 3. sınıfa gidiyordum. Hayalim yazar olmaktı ve başka bir düşüncem hiç olmadı. Bu eğitimler ve söyleşiler sizin yolunuzu kısaltacak şeyler. Daha kolay bir yere ulaşmanızı sağlayacak o yüzden şanslısınız bizim böyle şanslarımız yoktu” ifadelerini kullandı.

Yazılarınızı paylaşın

Yazar Atakan Yavuz, “Biz internet çağında dergi yayınlanmazsa blog açarız orada yayınlarız gibi bir yol izleyebiliriz ama ben bunun çok doğru olduğunu düşünmüyorum. Bu aşamalardan geçerken yazıyorsunuz ve dergilere gönderiyorsunuz. Ama yayınlanacak mı veya yayınlanacak mı bilemezsiniz çünkü böyle bir garantiyi hiçbir editör vermez. Bu kesinlikle cesaret kırıcı olmamalıdır. Beklemenin de ayrı bir tadı var ve beklerken de insan pişiyor. Yazdıklarınız öncelikle yakın arkadaşlarınıza okuyun, üniversitedeyseniz hocanızla paylaşın ya da edebiyata ilgisi olan başka birisiyle paylaşın daha sonra uygun bir üslupla dergilere gönderip biraz da beklemeyi bilmek çok önemlidir.”

Söylemekten kaçmayın

Yazar Dilek Kartal, “Dergiler de şiir yazarak başladım ama yazmaya düz yazıyla başladım. Düz yazıdan inanılmaz keyif alıyordum. Düz yazılarımı da değerlendirebileceğim bir ortam olması güzeldi. Biz burada haddimizi aşmak için varız haddi en güzel gençler aşıyor. Çünkü yaşınız ilerledikçe göreceksiniz ki türlü sebeplerle kaygılarınız, korkularınız ve vazgeçemediğiniz şeyler artacak. Bu sizin dilinizdeki, kaleminizde ki cesareti ne yazık ki törpüleyecek. Aranızda yazan çizen yazmaya hevesli arkadaş varsa bir tek tavsiyem var. Söylediğiniz şeyin çok doğru olması gerekmiyor, ama söylemek istediğiniz şeyi söylemekten şu ya da bu sebeple lütfen geri durmayın” dedi.

17 Aralık 2018 , Pazartesi Bu haber toplam 396 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU