Günün Tarihi:22 Ekim 2021

Zulme karşı yürüyorlar


Çin'in Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerine dikkati çekmek amacıyla İstanbul'dan Ankara'ya yürüyen 18 kişiden oluşan Doğu Türkistanlı grup Sakarya'ya geldi.

Anlatmak için

Şehir merkezinde toplanan grup üyeleri tarihi Uzun Çarşı içinden Adapazarı Kültür Merkezi önüne kadar sloganlar atarak yürüdü. Yürüyüşe katılan Ali Ekber, yaptığı açıklamada, Çin'in Doğu Türkistanlılara yönelik zulmünü tüm dünyaya anlatmak için yürüyüşe başladıklarını söyledi.

 

‘Dur’ denilmeli

Amaçlarının maddi olmadığını vurgulayan Ekber, "Amacımız Doğu Türkistan'daki 35 milyon Müslüman'ın çektiği eziyeti duyurmaktır. Bacılarımız, annelerimiz, kız kardeşlerimiz, çocuklarımız çok kötü durumda. Bu zulmü durdurmak için sizlerden yardım istiyoruz. Doğu Türkistan bizimdir, Türklerindir. Çinlilerin olamaz” dedi.  Muhammed Emin Yiğitoğlu da Doğu Türkistan'daki Müslümanların zor durumda olduğunu dile getirerek, Türkiye'ye, dünyaya ve Cumhurbaşkanı'na seslerini duyurmak için yola çıktıklarını ve zulme karşı 'dur' denilmesini beklediklerini kaydetti. 

19 Aralık 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 631 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU