Günün Tarihi:25 Kasım 2020

Atalay; ‘Çalışanlar ne olacak?’


Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, dün resmi gazetede yayınlanan 481 Nolu kararla özelleştirilme kapsamına alınan Arifiye’deki 1’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü ile ilgili olarak açıklama yaptı.

İşçi, memur, asker

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay katıldığı bir televizyon programında, “Milli Savunma Bakanlığına bağlı fabrikalarda 25 binin üzerinde çalışanımız var. Bugün sabah önüme gelen bir karar var, Arifiye İlçesinde bulunan 1’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğüne ait fabrikanın özelleştirildiğini öğrendim. Şuanda 927 çalışan var; bunun 714’ü işçi, 112’si memur gerisi ise asker. Bu fabrika tank ve palet yapıyor, tamir yapıyor ama bu karara göre 31 Aralık 2019’a kadar özelleşecek” dedi.

 

Bir cevap bekliyoruz

Milli Savunma Bakanlığı’nın özelleştirme sonrasında fabrika çalışanlarını neler beklediğine dair açıklama yapması gerektiğini belirten Atalay, “Bu fabrikada bin kişiye yakın çalışan var, burada çalışanların durumu ne olacak? Bu özelleştirme hiç olmamış bir şey. Bununla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı’ndan burada çalışanlarla ilgili olarak bir cevap bekliyoruz. Orada çalışanlar şuan çok huzursuz, orada çalışanlar ne olacak? İşsiz mi kalacak? Özelleştirme fabrikanın kapanması demek değildir ancak bu özelleştirme olayı askeri fabrikalarda daha önce yaşanmamış bir şey. Bu fabrika obüs yapıyor, tank yapıyor. Türkiye’nin önemli fabrikalarından bir tanesi, o bölgenin can damarı” dedi.

 

Şekeri ve Seka’yı da gördük

Konuşmasında daha önce özelleştirilen Şeker Fabrikası ve SEKA’yı örnek gösteren Atalay, “Bu hassas zamanda ilginç bir adım olduğunu düşünüyoruz. Konuyla ilgili bilgi sahibi değiliz, orada bin kişiye yakın çalışan var. Daha önce Şeker’i gördük, işte yaşananlar ortada. SEKA’yı gördük, işte kağıdın içinde bulunduğu durum ortada. Bu konuyla ilgili olarak bir resmi açıklama yapılması gerekiyor. Sakarya’da yaklaşık 2 milyon metrekarelik bir alana sahip bu fabrika, bu insanlar bir açıklama bekliyor. Çünkü Mehmetçikle birlikte bizim işçilerimiz Arfin’de can vermeye devam ediyor, 5 işçimiz şehit oldu o bölgede. O bizim milli meselemiz bir itirazımız yok ama bu özelleştirmeyle ilgili vatandaşlar bilgi bekliyor” dedi.

 

 

21 Aralık 2018 , Cuma Bu haber toplam 1052 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU