Günün Tarihi:6 Mart 2021

Mantar üretimi artacak


Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı ve Sakarya Gıda Tarım İl Müdürlüğü’nün ortak çalışmalarıyla mantar üretimi arttırılmaya çalışılıyor.

Yoğun ilgi

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nın ve Sakarya Gıda Tarım İl Müdürlüğü’nün ortak çalışmasıyla vatandaşlara mantar yetiştiriciliği hakkında sertifikalı bir eğitim programı düzenlendi. SGM’de gerçekleştirilen programda Yalova Tarım Araştırmaları Müdürlüğü’nden Ziraat Mühendisi Mehmet Akif Soylu sunum gerçekleştirdi. Programa Yalova Araştırma Enstitüsü Müdürü Yılmaz Boz, Sakarya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Erdemir, Tarımsal Hizmetler ve Muhtarlık Daire Başkanı Yusuf Çelebi, Sakarya İl Müdür Yardımcısı İsmail Kaya ve vatandaşın katılımıyla gerçekleşti.

Hedef

Ziraat Mühendisi Mehmet Akif Soylu, “Son zamanlarda Güney Kore ile ortak yürüttüğümüz çalışmalar var. Bu proje kapsamında mantar yetiştiriciliğiyle ilgili makinelerimizi de ülkemize getirdik. Bu sistemlerde mikser ve kil makinesi var. Farklı olarak kullanmış olduğumuz makineler sayesinde şişelere doldurma işlemi gerçekleştiriyoruz ve başka bir işlemle 2 saate şişelerimizi sterilize edebiliyoruz. Bu sistemle ilgili Kore’de çalışan fabrikalar mevcut. Bizde bu işlemleri ülkemizde yaparak üretimimizi artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Mantar

Soylu, “Kütükte mantar yetiştiriciliğini ise fazla maliyet gerektirmeden ve üretim odasına gerek duymadan yapabilirsiniz. Genellikle meşe kütüğü, kayı kütüğü ve kavak kütüğü kullanılır. Özellikle orman bölgesinde yapılır. Kayı ve meşe ağaçlarının bol bulunduğu yerlerde ağaçları keserek elde edilir. Ağaçlardan elde edilen tohumlar ile gen bankaları kurularak çeşitli çalışmalarımızda kullanmak için saklıyoruz.”

Kütükte yetiştiricilik

Ağaçları kestikten sonra kalan dip kütüklerde mantar yetiştiriciliğinde kullanılabilir diyen Soylu, “Eğer kütükler önceden kesilmiş ve nemlerini kaybetmişler ise oluşturulan havuzlarda 24 saat bekleterek nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Biz genellikle kış dönemini geçirmiş kütüklere kesildikten 15-20 gün sonra tohumları ekiyoruz. Eğer çok daha fazla bekletirseniz başka mantar sporları sizden önce kütüğü sarmış oluyor” sözlerini söyledi.  

24 Aralık 2018 , Pazartesi Bu haber toplam 535 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU