Günün Tarihi:16 Ağustos 2022

SATSO üyelerine eğitim


SATSO Sanayi ve Ar-Ge Komisyonu ve Sakarya Teknokent Adaptto işbirliği ile üyelere; marka, tasarım, patent tescili ve süreç yönetimi eğitimi verildi.

Patent ve marka

SATSO Sanayi ve Ar-Ge Komisyonu ve Sakarya Teknokent Adaptto işbirliği ile Fikri Sınai Mülkiyet Hakları kapsamında, ‘Marka, Tasarım, Patent Tescili ve Süreç Yönetimi’, ‘6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu ve Uygulamadaki Yenilikler’ ve Telif Hakları kapsamında ‘Zorunlu ve İsteğe Bağlı Sicil Kayıtları’, ‘5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’ konularında Temel Patent Eğitimi düzenlendi. KÜSİ il grubundan temsilcilerin katıldığı eğitim, Patent ve Marka Vekili İlhan Özsoy tarafından SATSO eğitim salonunda verildi.

Telif hakkı

Patentto’nun temel amacının üniversitedeki bilimsel çalışmalar sırasında ortaya çıkan buluşlarını patent hakkı ile koruma altına alınmasını sağlamak ve ticarileştirmek olduğunu vurgulayan Özsoy, “Telif hakkı koruması, fikir ve sanat eserleri kanunu kapsamında korunan eserler, eserin oluştuğu andan başlayan doğal bir korumadan yararlanır. Eserin herhangi bir kuruma kayıt (tescil) ettirilmesine ya da onaylatılmasına gerek yoktur. Fikri mülkiyet hakkı, sınai mülkiyet hakkı, fikir ve sanat eserleri olmak üzere üç mülkiyet hakkı bulunur.”

Ürünün kimliği

Özsoy, “Üretici iseniz markanın ulaşılabilir olma özelliği vardır. Markanın adını bilirseniz hangi ürünü istediğinizi bilirsiniz ve çok daha kolay ulaşabilirsiniz. Marka bir ürünün kimliğidir. Başkalarından ayırt edilebilme özelliği taşır ve pazarda tutunmanızı sağlar. Marka bir reklam aracıdır. Haksız rekabete karşı sizi korur. Tasarım, bir ürünün tümü veya bir parçasının ya da üzerinde ki süslemenin çizgi, şekil, biçim, renk, malzeme, yüzey dokusu gibi özelliklerinden kaynaklanan görünümüne denir” dedi.

Yoğun ilgi

İlhan Özsoy, “Bir tasarımın aynısı, başvuru veya rüçhan tarihinden önce dünyanın herhangi bir yerinde kamuya sunulmamış ise o tasarım yeni kabul edilir. Tasarımlar sadece küçük ayrıntılarda farklılık gösteriyorsa aynı kabul edilir” dedi. Patent ve faydalı model, coğrafi işaret, entegre devre, fikir ve sanat eserlerini koruma, marka tescil süreci gibi konulara da değinildi ve patentli ürünlerde Gelir vergisi ve KDV istisnaları ve uygulamaları hakkında da konunun uzmanlarınca bilgi paylaşımı yapıldı. SATSO eğitim salonunda verilen eğitime firmaların Ar-Ge Merkezi temsilcileri yoğun ilgi gösterdi. 

25 Aralık 2018 , Salı Bu haber toplam 615 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU