Günün Tarihi:27 Eylül 2020

‘Farklı olun, geleceğe hazırlanın’


Mefküre Okulları Özel Erenler Fen ve Anadolu Lisesi’nde düzenlenen ‘Gelecek Bizden Ne Bekliyor?’ konferansında gençlerle bir araya gelen SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, “Farklı olun ki geleceğin dünyasıyla rekabet edebilesiniz” dedi.

Tavsiye

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, Mefkûre Okulları Erenler Kampüsü’nde yer alan Özel Erenler Fen ve Anadolu Lisesi’nde düzenlenen ‘Gelecek Bizden Ne Bekliyor?’ başlıklı konferansa katılarak öğrencilerle bir araya geldi. Keleş, günümüz ve geleceğin dünyasında beklenenlerle ilgili görüşlerini ortaya koyarak, öğrencilerin başarılı olabilmeleri için nasıl bir yol izlemeleri gerektiğine ilişkin tavsiyelerde bulundu. Program sonunda Keleş’e, Okul Kurucusu Abdullah Eren tarafından bir plaket takdim edildi.

Dünya vatandaşı

Keleş, “Sizler artık dünya vatandaşısınız. Yani ileride diğer dünya vatandaşları ile iş yapacak, onlarla rekabete gireceksiniz. Lise öğrencisi olmak ne demek? Gelecekte bizi neler bekliyor? gibi soruları kendinize sormalısınız. Lise hayatınızı ciddiye alır, kendinizi iyi bir üniversite eğitimine hazırlarsanız önemli bir adım atmış olursunuz. Eğer her şeyi akışına bırakır ve gerekli adımları atmazsanız hayat sizi sürükler ve bir kenara atar. Ondan sonra ne geriye dönüş olur, ne de keşkelerin bir faydası. Bu yüzden lisenin anlamını kavrayarak mutlaka dünyayla rekabet edebilecek iyi bir üniversite eğitimi almak için hazırlık yapın. Büyük bir şehirde üniversite kazanmak için odaklanın. Emin olun bu sizin için ikinci bir üniversite olacaktır” ifadelerini kullandı.

Yabancı dil

Kişisel vizyonun belirlenmesi gerektiğini belirten Keleş, “Ne yapmak istiyorum ve ne olacağım sorularının cevabını şimdiden vermeye çalışın. Vizyonunuza uygun bir meslek seçimi yapın. Hangi meslek sahibi olursanız olun, ne eğitimi alırsanız alın tarihimizi, kültürümüzü, din ve inancımızı besleyen fikirleri okuyun ve bunlara sahip olun. Analitik düşünce yeteneğinizi geliştirmeye çalışın. Bunun için çokça sorgulayın. Empati yeteneğinizi geliştirmek için uğraşın. En az bir yabancı dili ileri düzeyde öğrenin. Ahlakınızı bozan ve sizi yabancılaştıran insanlardan kaçın. Sosyalleşmeye özen gösterin ve dünyaya açık olun. Eğer siz farklı olmazsanız geleceğin dünyasında rekabet edemez ve öne geçemezsiniz. Unutmayın, Allah çalışana yardım eder. Çalışmadan, gayret etmeden başaramazsınız.”

Çeşme suyu

SASKİ’nin çalışmalarından söz eden Keleş, “Su yönetimi konusunda iddialı bir kurumuz. Çeşmelerinizden akan su dünya standartlarında, çok güvenilir, kaliteli ve mineral değerleri oldukça yüksek. Paketlenmiş suları kesinlikle kullanmayın. Bu suların hangi aşamalardan geçtiğini bilmiyorsunuz. Musluklarınızdan akan su ileri düzeyde arıtılıyor ve her anı uzmanlarımız tarafından takip ediliyor. Hazır su kullanmamanızı ve suyu musluktan içmenizi söylüyoruz. Çünkü; Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahri Elmas ve ekip arkadaşlarının yaptığı araştırmada Sakarya’da ki çocuklarda çeşme suyu içen çocukların ishal oranının paketlenmiş su içen çocuklara göre daha düşük seviyede olduğu bilimsel olarak ortaya konuldu” dedi.

Plastik su

Dünya Sağlık Örgütü tarafından plastik su şişelerinde yapılan araştırmaya değinen Dr. Rüstem Keleş, “Bu araştırma aralarında dünyaca ünlü markalarında olduğu 250 civarında şişelenmiş su üreticisi incelenmiş. İncelemeler sonucunda her bir şişede 330-350 civarında mikro plastik bulunmuş. Brezilya’da düzenlenen ve bizimde katıldığımız 5. Dünya Su Forumu’nda Birleşmiş Milletler Çevre Direktörü eline plastik su şişesini alarak dünya buna savaş ilan etmeli dedi. Emin olabilirsiniz ki biz kendi içmediğimiz, çocuklarımıza içirmediğimiz suları sizlere vermiyoruz. Bize güvenin ve suyunuzu musluklardan için. Suyunuz kirli diyerek hokkabazlık yapanlara kesinlikle inanmayın. Son derece bilimsel çalışarak dünya başkentleriyle aynı kalitede su veriyoruz.”  

28 Aralık 2018 , Cuma Bu haber toplam 547 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU