Günün Tarihi:4 Aralık 2020

CHP eylemini sürdürüyor


CHP Sakarya İl Kadın Kolları, Adapazarı Treni’nin Gar’a gelmesi için sürdükleri eylemin 7. hastasında da toplanarak, sonuç alana kadar pes etmeyeceklerini belirttiler.

Yerli ve Milli

Adapazarı Treni Adapazarı Garına gelsin eylemine; CHP PM Üyesi Ayça Taşkent, CHP İl Başkanı Erdoğan Isır, Sakarya Yazarlar ve Şairler derneği üyeleri ve CHP İlçe başkanları katıldı. “Yerli ve Milli" olduklarından bahsedenlerin yerli ve milli olmadıkları görüyoruz diyen CHP  Sakarya İl Kadın Kolları Başkanı Azize Çeroğlu, “Halen yerli ve milli olmaktan bahsedenlerin 120 yıllık tarihi geçmişi yok saymalarını anlamakta zorlanıyoruz. Direnişimize destek veren sevgili Sakaryalılar bu hafta Adapazarı Treni Gar’a gelecek eylemimizin 7. haftası. 15 gün önce sözlerime Ankara’daki tren faciasında kaybettiklerimiz için baş sağlığı dileyerek başlamıştım.”

Özelleştirme

Çeroğlu, “Sonraki hafta bir gece yarısında alt yapı oluşturulmadan 10 gün içinde özelleşen şehrimizin milli serveti ve savunma sanayinin bel kemiği olan Tank Palet Fabrikası ve çalışanları adına başsağlığı dilemiş ve Sakarya’dan alınan değerler karşısında hak arayışı içinde olanlara gar meydanı ev sahipliği yapacak demiştim. Öylede oldu. Geldiler ama keşke sıra kendilerine gelmeden önce gelebilselerdi.”

Niçin toplanıyoruz?

Biz Sakarya kadınları olarak bu işin buraya geleceğini, Sakarya’nın uç kalesinin Adapazarı Gar’ı olduğunu biliyoruz diye belirten Çeroğlu, “Tank Paletin uğradığı akıbete uğratmamak adına yedi haftadır çoluk çocuğumuzu bırakıp, yağmur çamur demeden ilçelerimizden koşarak geliyoruz. Niçin toplanıyoruz? Kuşatılan ve satılarak birilerine peşkeş çekilmek istenen şu arkamızdaki 120 yıllık tarihi Adapazarı garı eski gibi şehrin merkezinden binilip yine İstanbul şehrine kadar gidilebilsin diye.”

Sakarya’nın kalesi

Başkan Çeroğlu, “Adapazarı garı Sakarya’nın uç kalesidir dedim ya. Bu nedenle bu kuşatılmışlığa 2018’e kadar direne direne geçit vermedik. Bu uğurda mücadele eden, binlerce imza toplanmasına emek veren herkese bir kez daha teşekkür ediyor, kaybettiklerimize rahmet diliyorum. Diyorum ki; meydanları Tank Palet için dolduran işçi, emekçi, memur kardeşlerimizin, keşke tren Adapazarı garına girmeyi bıraktığı günde aynı tepkiyi gösterebilseydik. Gösteremedik hala da gösteremiyoruz.”

Tepkisiz kalmayın!

Azize Çeroğlu, “Neden mi? Etrafımıza baktığımızda anlayabiliriz. Tepkisiz kalmaya ve hakkımız olanı istemeye devam etmediğimiz sürece nasıl ki bir kararname ile Tank Palet gitti ise yine bir gece kararnamesi ile Adapazarı garının ve Vagon fabrikasının gitmeyeceği ne malumdur. Halen yerli ve milli olmaktan bahsedenlerin 120 yıllık tarihi geçmişi yok saymalarını anlamakta zorlanıyoruz” dedi.

Eyleme davet

Sizleri anlamak ve bu halkı mücadelemizde sizleri yanımızda görmek istiyoruz. Haftalardır talebimize ses alamadık. Bizler yineliyoruz. Değil 7 hafta 77 hafta da olsa siyaset üstü gördüğümüz ulaşımdan da öte tarihle bağlantımız olan bu garın ranta ve yandaşa peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz. Bizler inanç dirençle Adapazarı ekspreslerinin Adapazarı garına yeniden gelinceye kadar tek başımıza da kalsak ta bu meydanda olmaya devam edeceğiz” dedi.

31 Aralık 2018 , Pazartesi Bu haber toplam 632 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU