Günün Tarihi:4 Temmuz 2020

Katil zanlısına iki kez müebbet istendi!


Hendek İlçesi’nde babanın öldürülmesi, oğlunun ise yaralanması olayına ilişkin tutuklanan sanık Hikmet U’nun 2,55 promil alkollü olduğu, Hendek Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği ek ifadesinde ise maktulü, ‘Kürt olduğu’ gerekçesiyle öldürmediğini belirttiği ortaya çıktı. Sanık hakkında, ‘kasten öldürme’ ve ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçlarından 2 kez müebbet, ‘Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkındaki Kanuna muhalefet’suçundan da 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianame, mahkemece kabul edildi.

16 Aralık’ta oldu

Hendek’te 16 Aralık’ta bir kişinin öldürülmesi, bir kişinin yaralanması olayına ilişkin tutuklanan sanığın 2,55 promil alkollü olduğu, Hendek Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği ek ifadesinde maktulü ‘kürt olduğu’ gerekçesiyle öldürmediğini söylediği ortaya çıktı.

2 kişi hakkında

Sanık Hikmet U. hakkında ‘kasten öldürme’ ve ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçlarından 2 kez müebbet, ‘Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkındaki Kanuna muhalefet’ suçundan da 1 yıldan 3 yıla kadar hapis, R.E. hakkında ise ‘suçluyu kayırma’ suçundan 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

5 sayfalık iddianame

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 5 sayfalık iddianamede, sanık Hikmet U. hakkında "kasten öldürme" ve "kasten öldürmeye teşebbüs" suçlarından 2 kez müebbet ve "Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkındaki Kanuna muhalefet" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar, sanık R.E. için ise "suçluyu kayırma" suçundan 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Kamera görüntüleri

İddianamede, 16 Aralık'ta meydana gelen olayda sanık Hikmet U’nun Kadri ve Burhan Sakçı'yı silahla ateş ederek yaraladığı, Kadri Sakçı'nın hastanede yaşamını yitirdiği aktarılarak, "Olay yerini gören güvenlik kamerası tespit edilmiştir. Görüntü izleme tutanağında şüpheli Hikmet U’nun Kadri Sakçı ve oğlu Burhan Sakçı ile tartıştığı, tartışmanın devamında şüphelinin Kadri ve Burhan Sakçı'ya silahıyla ateş ettiğinin görüldüğü anlaşılmıştır. Olay sırasında şüpheli Hikmet U’nun alınan adli raporuna göre, 2,55 promil alkollü olduğu tespit edildi" ifadelerine yer verildi.

Hakaret söylemler

Sanık Hikmet U’nun olay günü kıraathanede alkolün etkisiyle Suriyeli vatandaşları kastederek hakaretlerde bulunduğu belirtilen iddianamede, şunlar kaydedildi: "Şüpheli bulunduğu masadan kalkarak mağdur Burhan Sakçı ve maktul Kadri Sakçı’ya, 'Siz Suriyeli misiniz?' şeklinde soru sorduğu, Kadri Sakçı’nın da 'Hayır, biz Suriyeli değiliz' şeklinde cevap verdiği, bunun üzerine şüpheli Hikmet U’nun oturduğu masaya geri döndüğü, akabinde baba ve oğluna hakaret ettiği, Kadri Sakçı’nın şüpheliye 'Utanmıyor musun, yanımda çocuğum var, niçin küfür ediyorsun?' şeklinde sorduğu, bunun üzerine şüphelinin bulunduğu yerden kalkarak baba ve oğlunun yanına geldiği anlaşılmıştır”.

Kusura bakmayın

Devamında ise, “Bu sırada olay yerine R.E'nin de geldiği ve şüpheli ile maktul arasında yaşanan tartışma olayına şahit olduğu, R.E'nin, Burhan ve Kadri Sakçı’yae şüpheli Hikmet U’nun sarhoş olduğunu, idare etmelerini, kusura bakmamalarını söylediği anlaşılmıştır." denildi.

7 el ateş etti

R.E'nin sakinleştirme çabalarına rağmen sanık Hikmet U’nun hakaret söylemlerine devam ettiği aktarılan iddianamede, şöyle devam edildi:

"Tanık E.K'nin ifadesinden de anlaşılacağı üzere, Kadri Sakçı’nın, şüpheli Hikmet U'ya, 'Amca, oğlum yanımda küfür etme ayıptır' dediği, şüphelinin hakaretlerine son vermemesi üzerine, Kadri Sakçı’nın hakaret içerikli söz söylediği, bunun üzerine şüphelinin üzerinde bulunan ruhsatsız silahını çıkartarak Kadri ve oğlu Burhan Sakçı’yı hedef alarak olay yerinde ele geçirilen boş kovan adedinden de anlaşılacağı üzere öldürme kastıyla 7 el ateş ettiği anlaşılmıştır."

Suriyeli görmüş

Sanık Hikmet U’nuniddianamede yer alan ifadesinde, olay yerinden geçerken bir Suriyeli gördüğünü, küfürlü bir şekilde "Suriyeliler’in burada ne işi var?" dediği bildirilerek, "Şüpheli, daha önceden tanımadığı olay yerinde bulunan maktul Kadri Sakçı’nın ise kendisine, 'Neden böyle konuşuyorsun?' dediğini, maktule, 'Sen neden onları savunuyorsun?' dediğini, maktul ile aralarında tartışma çıktığını, maktulun kendisinin boğazını sıktığını, kendisinin ise yere 4-5 el ateş ettiğini, çıkan kurşunların maktul ve oğluna isabet ettiğini beyan etmiştir." ifadeleri kullanıldı.

Husumetimiz yoktur

Olayda yaralanan Burhan Sakçı’nın ifadesine de yer verilen iddianamede, şunlar kaydedildi: "Burhan Sakçı, birlikte eve gitmek amacıyla olayın yaşandığı yere babasının yanına gittiğini, daha önceden tanımadığı Hikmet Usta'nın bağıra çağıra kendilerine doğru geldiğini, kendilerine 'Siz Suriyeli misiniz?' diye sorduğunu, babasının ise 'Hayır, biz Suriyeli değiliz' şeklinde cevap verdiğini, Hikmet U’nun hakaretlerine devam ettiğini, babasının 'Utanmıyor musun, yanımda çocuğum var, niçin küfür ediyorsun' dediğini, o sırada R.E'nin geldiğini, Hikmet U’yu kastederek kendilerine 'Sarhoştur, aldırış etmeyin' şeklinde söylediğini, bu konuşmalar geçerken Hikmet U’nun silahına davranıp kendilerini vurduğunu, şüpheli M.U'yu olay yerinde görmediğini, şüpheliler ile daha önceden husumetlerinin bulunmadığını beyan etmiştir." 

Müdahale olmadı

İddianamede, olay yerinde bulunan Kadri Sakçı’nın arkadaşı E.K'nin, baba ve oğluyla kıraathane önünde karşılaştıkları sırada daha önceden tanımadığı şüphelinin yanlarına gelerek Suriyelilere yönelik hakaretlerde bulunduğunu, Kadri Sakçı'nın Suriyeli olmadıklarını belirtmesine rağmen, hakaretlerine devam ettiğini, o esnada R.E'nin geldiğini ve alkollü olan şüpheli Hikmet U. adına kendilerinden özür dilediğini, uyarmasına rağmen şüphelinin hakaretlerine son vermemesi nedeniyle Kadri Sakçı’nın hakaret içerikli söz söylediğini, bunun üzerine şüphelinin silahını çıkararak baba ve oğlunu vurduğunu, Kadri Sakçı'nın şüpheliye karşı bir müdahalesinin bulunmadığını beyan ettiği aktarıldı.

Suçluyu kayırma

İddianamede, ayrıca sanık Hikmet U’nun çocukları M.U. ve M.U. hakkında "kasten öldürme", "kasten öldürmeye teşebbüs" ve "suçluyu kayırma", şüphelinin eşi M.U. ve kızı N.U. hakkında ise "kasten öldürme" ve "kasten öldürmeye teşebbüs" suçlarından kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiği kaydedildi.

Kürt diye vurmadım

Öte yandan, sanık Hikmet U’nun, Hendek Cumhuriyet Başsavcılığı’na, "Basından maktul Kadri Sakçı’yı Kürt olduğu yönünde beyanı üzerine vurduğum şeklinde haberler duydum. Kesinlikle böyle bir şey söz konusu değildir. Kadri Sakçı'yı Kürt diye vurmadım. Tartışmanın sebebini, olayın nasıl gerçekleştiğini anlattım." şeklinde ek ifade verdiği öğrenildi.

Olay nasıl olmuştu?

Hendek Yenimahalle Mahalle Beştepeler Caddesi'ndeki kıraathanenin önünde 16 Aralık'ta Hikmet U.(51) ile Kadri Sakçı ve oğlu Burhan Sakçı arasında tartışma çıkmış, tartışmanın büyümesi üzerine Hikmet U., baba ve oğluna tabancayla ateş ederek yaralamış, Kadri Sakçı, kaldırıldığı SAÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.

Kaçtıktan sonra Bursa'nın merkez Nilüfer ilçesinde yakalanarak Hendek Adliyesi'ne getirilen Hikmet U. eşi, kızı ve oğlu savcılık sorgularının ardından serbest bırakılırken, 3 şüpheli nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmişti. Hikmet U., hakimlikçe tutuklanırken, diğer oğlu ve arkadaşı ise adli kontrol ve yurt dışı çıkış yasağı şartıyla salıverilmişti.

2 Ocak 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 490 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU