Esnafa kredi yağacak!4 Ocak 2019, Cuma

Kredi yetişmedi

Adapazarı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hayri Balaban 2018 yılı çalışmalarını değerlendirdi. 2018 yılının esnaf adına zor geçtiğini dile getiren Balaban, “ Özellikle yılın ikinci yarısında yaşanan gelişmeler esnafımızı bir hayli zorladı. Piyasada sıcak para kalmadığı için kredilerimize rağbet arttı. Son aylarda neredeyse taleplere yetişmeye zorlandık. Biz bu dar zamanda esnafımıza destek olduk ve olmaya da devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

10 milyon artış

2017 yılında 592 esnafa 40 milyon kredi dağıttıklarını hatırlatan Hayri Balaban, “Bu rakam 2018 yılında 626 kişiye 51 milyon 153 bin lira olarak gerçekleşti. Kişi ve miktar olarak baktığımızda iki yıl arasında büyük bir fark var. 10 milyon liralık bir artış söz konusu. Banka faizleri ile bizim faizlerimiz arasındaki makasın çok açılması da esnafı bize yönlendirdi. Biz tüm krizlere rağmen hazine destekli olarak yüzde 5 faizle kredi verirken banka faizleri yüzde 25-30’lara ulaştı. Bu yüzden esnaflarımızın kredi talepleri yoğunlaştı. Biz de elimizden geldiği kadar bu talepleri karşılamaya çalıştık” dedi.

60 milyonluk hedef

2018 yılı hedeflerini 45 milyon lira olarak belirlediklerini ve bu rakamın çok üzerine çıktıklarını da söyleyen Balaban, “ 2019 yılında da esnafımıza ucuz kredi desteğine devam edeceğiz. Hedefimiz 700-750 esnafımıza 60 milyon kredi dağıtmak. Bu hedefi aşacağımızdan da şüphemiz yok” şeklinde konuştu.

Sıkıntı yok

Geri ödemelerde sıkıntı yaşanmadığını da dile getiren Balaban, “Aralık ayında sadece yüzde 1’lik bir sıkıntı oldu. Bu da yılsonu olduğu için her zaman karşımıza çıkan bir durum. Esnafımızın geri ödemelerinde bu durum dışında bir sıkıntı söz konusu değil” dedi. Balaban 2019 yılının tüm esnaflara ve vatandaşlara hayırlar getirmesini dilediğini de sözlerine ekledi. 

Bu haber toplam 1419 defa okundu.